Vīru koris „Dziedonis” ielūdz uz savu 85 gadu jubilejas koncertu

23.04.2013

Jaunuma titlulattēls 

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra vīru koris „Dziedonis”, kas vienmēr pratis saglabāt mīlestību pret dziesmu un  izstarot dziedāt prieku, šogad svin 85 gadu jubileju. Par godu šim notikumam, ikviens tiek laipni aicināts svētdien, 28. aprīlī, pulksten 16.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē uz jubilejas koncertu „Vai tādēļ nedziedāju?”. Ieeja pasākumā bez maksas.

Pirms 85 gadiem, 1928. gada 22. aprīlī, uz Liepājas teātra skatuves savu pirmo koncertu sniedza Liepājas vīru koris „Dziedonis”. Tas bija nozīmīgs notikums pilsētas kultūras dzīvē.

Savā pastāvēšanas laikā Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra vīru koris „Dziedonis” bijis Vispārējo latviešu Dziesmu svētku dalībnieks. Koris, papildus savam klasiskajam pamatrepertuāram, gatavo arī tematiskās programmas Ziemassvētku, Sieviešu un Mātes dienu, kā arī atceres dienu un tamlīdzīgiem sarīkojumiem. Laika posmā „no Dziesmu svētkiem uz Dziesmu svētkiem” kora prioritāte ir dalība Liepājas pašvaldības rīkotajos pasākumos, saglabājot kora dalībnieku dziedāt un dzīvot prieku un veicinot Latvijas vīru koru dzīvotspēju.

Savā jubilejas reizē, 28. aprīlī, pulksten 16.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē, klausītājus ar dažāda rakstura dziesmām priecēs gan paši gaviļnieki – vīru koris „Dziedonis” mākslinieciskā vadītāja un diriģenta Valda Aivara vadībā, gan Priekules sieviešu koris (diriģente Gunta Vite), kā arī muzikālo skanējumu bagātinās Liepājas teātra aktieris Jānis Dreiblats.

„Dziedonis” ir vienīgais vīru koris Liepājas pilsētā un otrais vecākais koris Latvijā. Tā pirmsākumi meklējami 1927. gada 18. decembrī Liepājā, kad kopā sanāca piecpadsmit dziesmu draugi, kuri, Rīgas vīru kora „Dziedonis” veiksmīgās pastāvēšanas ietekmē, nolēma organizēt Liepājas vīru kori „Dziedonis”.

Sākumā koris saskārās ar biežu diriģentu maiņu, kas kavēja tā māksliniecisko izaugsmi un skaidru turpmākās darbības redzējumu. Pirmā diriģenta pienākumus uzņēmās Kārlis Tone, bet jau tajā pašā gadā viņa vietā stājās Jānis Eklāvs, kas kori vadīja tikai līdz 1929. gadam. Straujš pavērsiens „Dziedoņa” darbā radās, kad tā māksliniecisko vadību uzņēmās diriģents Bierands Ķuņķis, kas tobrīd bija Liepājas operas diriģents. Viņa veikums kora mākslinieciskajā izaugsmē turpinājās līdz 1944. gadam. Diemžēl, pēc Otrā pasaules kara koris bija palicis bez sava diriģenta, valdes priekšsēdētāja un vairākiem dziedātājiem. Šajā apjukuma pilnajā laikā kora vadību pārņēma talantīgais diriģents un pedagogs Jānis Dreimanis, kas savu prasmi koru vadīšanā pēc konservatorijas beigšanas jau bija apliecinājis darbā ar koriem Rīgā. Viņa vadībā kora mākslinieciskā un radošā izaugsme sasniedza savu virsotni. Ar lieliskiem panākumiem „Dziedoņa” vīri koncertēja arī ārpus Latvijas. Šis diriģents kopā ar kori bija gandrīz divdesmit gadus. Pēc Jāņa Dreimaņa „Dziedoni” vadījuši vairāki Liepājas diriģenti – Kārlis Klucis, Kārlis Kreicbergs, Andris Lekstutis un Miervaldis Ziemelis, bet kopš 1999. gada kora mākslinieciskais vadītājs ir Valdis Aivars.

Izvērtējot savu kopīgi pavadīto laiku ar kori, Valdis Aivars kā galveno iemeslu, kas palīdzējis „Dziedonim” tik ilgi darboties un pastāvēt, min kora spēju jebkādos apstākļos mobilizēties uz mērķa maksimālu piepildījumu. „Korim ir daudz iekšējo radošo rezervju,” saka diriģents, piebilstot, ka tieši tas palīdzējis „Dziedonim” un tā dalībniekam pārvarēt gan grūtos un apjukuma pilnos laikus, gan arī ļāvis attīstīties un pilnveidoties.

 Vaicāts par kora vērtībām, Valdis Aivars uzsver: „Pirmkārt, protams, tie ir paši dziedātāji, bez kuriem nebūtu šis koris. Nozīmīgs ir arī zīmols „Dziedonis”, ar kuru daudziem liepājniekiem, un ne tikai, asociējas ilggadēja dziedāšanas kultūra Liepājā.”

Savukārt runājot par tuvākiem un tālākiem nākotnes plāniem, diriģents smaidot saka: „Tuvākais, protams, ir gatavošanās un dalība XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos. Bet tālāk.. viss atkarīgs no daudzu politekonomisku faktoru sakritības Latvijā.”

„Labāk ozols sadeg liesmās, nekā viņam purvā pūt,” par savu kori pārliecinoši un ar cieņu runā tā mākslinieciskais vadītājs un diriģents Valdis Aivars.

Sveicam vīru kori „Dziedonis” 85 gadu jubilejā!

Informāciju sagatavojusi:
Zane Šmite
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Sabiedrisko attiecību praktikante