Vērsies „LĪVAS CIEMA SVĒTKU 2015” vārti
Liepājai šā gada martā atzīmējām 390. dzimšanas dienu, bet 762 gadi aizritējuši, kopš pirmo reizi rakstītos avotos minēta Līvas upe un Līvas ciems, tādēļ arī, atzīmējot šo Liepājas vārda dienu, 23. un 24. maijā Liepājas Promenādē svinam “Līvas ciema svētkus” – latviešu tradicionālās kultūras mantojuma svētkus, kuros būs iespējams sastapt gan amatniekus un prasmīgas saimnieces, gan muzikantus un deju pratējus, gan pašiem iemācīties ko jaunu un noderīgu.
Svētki sāksies sestdien, 23. maijā, pulksten 10.00 ar dalībnieku gājienu no Rožu laukuma uz Līvas ciema laukumu, kur Līvas ciema svētku vārti svinētājiem pirmo reizi būs atvērti līdz pat 23.00 un svētdien, 24. maijā, no 11.00 līdz 15.00 gan tradicionālajās tematiskajās norisēs – “Līvas tirgus”, “Līvas upe”, „Dzintara latvieši krogos sēž”, “Dzintara krasta ļaudis”, gan jaunās – “Liepājas Meistaru iela”, “Katram savu tautas tērpu” u.c.
“Līvas tirgū” vairāk kā 230 amatnieki, mājražotāji, lauksaimnieki, biškopji, zvejnieki, maizes cepēji, vīna darītāji, rokdarbnieces, kalēji, citu amatu meistari un mākslinieki centīsies pārsteigt pircējus gan ar unikāliem amatniecības un mākslas darbiem, gan ar mīlestību gatavotiem pārtikas izstrādājumiem. Viss ikdienai un svētkiem no visiem Latvijas vēsturiskajiem novadiem, Lietuvas un pat Kalifornijas pirmo reizi sestdien būs pieejams līdz pat vienpadsmitiem vakarā.
Katru gadu svētku rīkotāji izvēlas radošo tematiku gan mākslinieciskajās, gan amatnieku aktivitātēs. Šogad svētku laikā vēlamies parādīt, cik svarīgs ir Liepājā radītais – izcilas kvalitātes daiļamatniecība, lietišķās mākslas meistaru tradīcijas un mākslinieciskā jaunrade, kas vienkopus būs redzama “Liepājas Meistaru ielā”. Ikvienam būs iespējams pielaikot tautas tērpus un fotografēties tajos, kā arī katram pieejami meistaru padomi meistardarbnīcās.
Lai mudinātu domāt par goda tērpu svētku reizēm, atjaunotais Promenādes tiltiņš pārtaps par Modes skates vietu, kur ikviens interesents varēs iepazīt latviešu krāšņo un dažādo tautas tērpu pūru un tā valkāšanas tradīcijas tērpu parādē “Katram savu tautas tērpu”, bet jauno dizaineru veikumu – Liepājas jauno modes mākslinieku tērpu kolekciju skatē „Tērps – katram savs”.
Savukārt zem “Dzintara latvieši krogos sēž” karoga ikviens varēs nobaudīt īsteni latviskus ēdienus un dzērienus, bet „Lejaskurzemes garša Liepājā” siera siešanas meistarklasē uzzināt ko vairāk par siera siešanas tradīciju, Liepājas apkaimes raksturīgiem ēdieniem un senām saimnieču gudrībām.
Svētku muzikālajā programmā “Līvas upe” šogad iekļaujas XVIII Latvijas Tautas mūzikas svētki, pulcējot Liepājā 19 tautas mūzikas ansambļus, lauku kapelas, folkloras kopas un muzikantus no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Baltkrievijas, kuri divas dienas uzstāsies gan uz divām skatuvēm, gan akustiskajās versijās, bet sestdienas vakara dižkoncerta noslēgumā muzicēs īpašie viesi – postfolkloras grupa “Zāle” un muzikālā apvienība “Raxtu Raxti”.
Tautas deja, kas jau kopš seniem laikiem ir bijusi pastāvīga latviešu dzīves sastāvdaļa gan ģimenes svētkos, gan citos godos, ir arī viena no nozīmīgākajām „Līvas ciema svētku” vērtībām. Kā krāšņa svētku rota būs dažādu paaudžu teju divi simti tautas deju pratēju no Latvijas, Lietuvas un Norvēģijas programmā “Dzintara krasta ļaudis”.
Svētdienā Līvas ciema svētkos īpaši gaidīti bērni ar saviem vecākiem, lai tie, ne tikai iegādātos suvenīrus un oriģinālas dāvanas vai našķus, bet noklausītos arī Palangas Pūtēju orķestra sveicienu liepājniekiem svētkos un bērniem ļautu spēlēt senas spēles, dzīvotu līdzi Sunīša un Kaķīša piedzīvojumiem izrādē, svinētu bērnu deju kolektīva „Krustiņi” 20 gadu jubileju un rastu prieku darbojoties – veidojot, pinot vai aužot.
Līvas ciema svētkus rīko Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru. Atbalsta Liepājas pilsētas dome un Liepājas Kultūras pārvalde, kā arī SIA “Rietumu Radio”, SIA “AdGuru”, SIA “Liepājas tramvajs”, viesnīca “Fontaine Royal”, SIA “Venden”, “IF P&C Insurance AS Latvijas filiāle” un Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojs.
Plašāka informācija Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājas lapā ŠEIT, kā arī sociālajos tīklos.
Informāciju sagatavojusi:
Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja