Vasaras saulgrieži Liepājā

18.06.2021

Tuvojas latviešu tautas lielākie un tradīcijām bagātākie svētki – vasaras saulgrieži un Līgo vakars.

Ieskandinot svētkus Liepājā, 21.jūnijā, vasaras saulgriežu dienā, no pilsētas centra virzienā uz Ezerkrastu un Jaunliepāju dosies divi greznoti Līgo pajūgi, kuros muzicēs Rucavas kapela “Paurupīte” un “Hāgenskalna muzikanti” no Rīgas.

Brauciens sāksies Rožu laukumā, pie svētku simbola – muzikālās pūdeles, kur pulksten 12:00 muzikantus aplīgos Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra folkloras kopa “Vēlava” Vijas Laipnieces vadībā.

Lai mūzika iedvesmotu un noskaņotu svētkiem liepājniekus un pilsētas viesus arī citviet pilsētā, Kultūras centra aicinājumam atsaukušās arī daudzas āra kafejnīcas, restorāni un tirdzniecības vietas, kurās no saulgriežiem līdz Jāņu dienai skanēs Līgo dziesmas un tautiskas melodijas mūsdienīgās apdarēs.

Cilvēki jau izsenis vērojuši dabas ritmus un laika gaitā izveidojuši enerģijas apmaiņas rituālus, kas attīra, atjauno un aizsargā. Viens no spēcīgākajiem vasaras saulgriežu rituāliem ir Jāņuguns iedegšana. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Youtube kanālā svētku dienās būs skatāms īpašs video, kurā ar vasaras saulgriežu tradīcijām iepazīstinās Liepājas postfolka apvienība “Saule i tuvāk”, palīdzot notvert gada garākās dienas un īsākās nakts burvību caur senajiem rituāliem un dziesmām.

Liepājnieki, lai arī joprojām valstī noteikti dažādi ierobežojumi lielu publisku pasākumu rīkošanai, mums visiem kopā izdosies radīt svētku noskaņu pilsētā, izrotājot savas mājas un pagalmus, dziedot Līgo un Jāņu dziesmas, baudot tradicionālos svētku ēdienus un dzērienus, kā arī smeļoties iedvesmu un enerģiju tautas tradīcijās! Lai skan Līgo!