Tautas lietišķās mākslas studija „Kursa” aicina uz izstādes „Mozaīka” atklāšanu

02.01.2014

Jaunuma titlulattēls Jaunuma titlulattēls 

Piektdien, 3.janvārī, pulksten 16.00 Liepājas muzeja Lielajā zālē tiks atklāta Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas „Kursa” dalībnieku darbu izstāde, kas veltīta studijas 55 gadu jubilejai. Izstāde būs apskatāma līdz 2. februārim.

No studijas dibināšanas dienas 1958. gada aprīlī, kad kopā sanāca vien dažas dalībnieces, viņu vidū Alma Pirkule un Vilma Otrupe, kuras joprojām aktīvi darbojas studijā, dalībnieku skaits gadu gaitā ir mainījies. Ir bijis laiks, kad studijā darbojās ap 150 dalībnieku. Šobrīd studijā aktīvi darbojas 50 dalībnieku, pārstāvot dažādas tautas lietišķās mākslas nozares. Studijas dalībnieku radošums izpaužas rokdarbu, tekstīliju, dzintarapstrādes, pinumu un keramikas nozarēs. Arī jubilejas izstādē „Mozaīka” būs apskatāmi audēju, adītāju, pinēju, dzintara apstrādātāju, keramiķu, kokapstrādātāju un rokdarbnieču radītie darbi.

Tautas lietišķās mākslas studijai „Kursa” pamatus 1958. gadā likusi tekstilmāksliniece Erna Ošele, izveidojot audēju un rokdarbnieču pulciņu. 1965. gadā pulciņa vadību pārņēma un 28 gadus vadīja ilggadējā studijas dalībniece, Tautas daiļamata meistare Erna Pumpure. No1993. gada studiju vada Tautas daiļamata meistare Ilma Rubene, mākslinieciskā konsultante ir Milda Dīriņa. „Kursas” dalībnieki joprojām ierosmi rod tautas mākslā, īpaši pievēršoties un izceļot Lejaskurzemes novada tradīcijas.

„Kursa” savus darbus ir rādījusi ne tikai Baltijas valstīs, bet arī tālu pasaulē: Gruzijā, Krievijā, Polijā, Vācijā, Ungārijā, Holandē, Skandināvijas valstīs, kā arī citos kontinentos – Kanādā, Šrilankā, Bolīvijā un Japānā.

2008. gadā XXIV Vispārējo latviešu Dziesmu un XIV Deju svētku izstādē Rīgā Dzelzceļa muzejā studijas “Kursa” darbu klāsts tika atzīts par bagātīgāko. Studijas „Kursa” rīkotās izstādes ir daudzveidīgas, tā vienmēr cenšas strādāt ne tikai ar etnogrāfisko materiālu, bet arī sekot līdzi mūsdienu modes tendencēm. To apliecina arī TLMS „Kursa” dalībnieku pievēršanās moderno rokdarbu veidiem, piemēram, šķīstošās plēves tehnikai. Tieši tas, ka “Kursas” meistares rada darbus, ievērojot tradīcijas un saglabājot etnogrāfisko vērtību, tajā pašā laikā sekojot līdzi laika garam un jaunākām tendencēm, veido šīs studijas veiksmes stāstu, kas rezultējas ikvienai paaudzei saprotamos, pazīstamos un tuvos tautas lietišķās mākslas darbos.

Izstādi iekārto mākslinieki Iveta un Reinis Kuncīši.

Liepājas muzeja darba laiks: 10:00 – 18:00, pirmdienās un otrdienās slēgts.

Informāciju sagatavojusi:
Aija Eizengrauda
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja