Pēteris Jaunzems aicina uz fotoizstādi „Rakstīts sudrabā”

07.01.2014

Jaunuma titlulattēls 

Trešdien, 8. janvārī, pulksten 17:00 Liepājas muzeja Mazajā zālē tiks atklāta Liepājas Tautas fotostudijas biedra Pētera Jaunzema lielformāta fotogrāfiju retrospekcijas izstāde „Rakstīts sudrabā”, kurā apkopoti autora labākie fotodarbi. Izstāde apskatāma līdz 2. februārim.

Pārkāpjot savas radošās darbības 55 gadu slieksni, Starptautiskās fotomākslas federācijas ekselence (EFIAP) un Liepājas Tautas fotostudijas ilggadējais dalībnieks Pēteris Jaunzems rīko jubilejas fotoizstādi „Rakstīts sudrabā”, kuru interesentiem būs iespēja apskatīt Liepājas muzeja Mazajā zālē līdz 2. februārim. Autoram ir spilgts un izteikti individuāls rokraksts, kas respektē latviešu klasiskās fotomākslas tradīcijas.

„Mūsdienās mākslas fotogrāfija ir būtiski izmainījusies, ir palielinājušās tās iespējas, un līdz ar to daudz kas tajā kļuvis citādāks. Laikā, kad sadraudzējos ar fotogrāfiju, vēl nebija izgudrotas digitālās fotokameras, fotošopi un jūtīgi krāsainu attēlu printeri. Fotogrāfi sižetus visbiežāk uzņēma uz melnbaltās filmas, bet vēlāk, kad negatīvi bija attīstīti, bildes no tiem kopēja uz gaismas jūtīgiem papīriem. Rakstīt sudrabā – tas nozīmēja aizrautīgi, apbruņojoties ar milzīgu pacietību un precizitāti, strādāt fotolaboratorijas sarkanajā apgaismojumā. To, kādos apstākļos strādājām, šodien grūti pat iedomāties,” stāsta Pēteris Jaunzems.

Viņš atceras, ka pavisam reti bijuši gadījumi, kad fotomākslinieku laboratorijas atradās piemērotās telpās. Visbiežāk tās bija iekārtotas fotogrāfijas apsēsto dzīvokļu vannas istabās, tumšos gaiteņu nostūros vai pagrabtelpās. Taču, neraugoties uz pieticīgo aprīkojumu, tās bija šo cilvēku svētnīcas, kurās, noliekušies pār attīstītāju un skābo fiksāžu ķivetēm, gluži kā buroties, viņi pavadīja daudzas jo daudzas stundas. Parasti strādāt nācies naktīs, kad tuvinieki gulēja un apkārtnē valdīja miers.

Viss it kā šķitis vienkārši – fotomākslinieks vēlējies, lai viņa fotodarbi iemirdzas kā zvaigznes. Taču pagājuši daudzi gadi, līdz, sameklējot nepieciešamā kontrasta fotopapīrus, iegādājoties deficītas ķimikālijas un izmēģinot simtiem kopēšanas variantus, izdevās pietuvoties iecerētajam mērķim. Taču tieši tāpēc, ka  mērķis bija grūti sasniedzams, sudrabā rakstītās bildes likušās vēl vērtīgākas.

Piedaloties starptautiskās izstādēs ārvalstīs, ikkatrs Liepājas Tautas fotostudijas dalībnieks krāja ne tikai savu radošo pieredzi, bet arī daudzināja pasaulē Liepājas un Latvijas vārdu. Katrs no studijas autoriem centās strādāt sev raksturīgā manierē un tieši tas, ka fotogrāfiskie paņēmieni bija atšķirīgi, vairoja panākumus. Arī vairāki desmiti izstādes „Rakstīts sudrabā” autora darbi, kas tagad būs aplūkojami retrospekcijas ekspozīcijā Liepājas muzejā, ir izpelnījušies prestižas starptautiskas atzinības.

Fotomākslinieka Pētera Jaunzema pūrā ir 13 Starptautiskās Fotomākslas federācijas (FIAP) zelta, sudraba un bronzas medaļas un 9 FIAP Goda lentas. Septiņas reizes viņš ieguvis Francijas augstāko apbalvojumu fotodarbiem – Niepses medaļu, ieguvis arī Mokobuku zelta krustu Zambijā un Anglijas Karaliskā salona zelta medaļu, kā arī apbalvots ar Latvijas mākslas fotogrāfijas celmlauža Mārtiņa Buclera prēmiju.

Taču neraugoties uz visām spožajām balvām, mākslinieks ir, bija un līdz šai dienai palicis uzticīgs  fotomākslai. „No gaismas nākdama, pie gaismas mūs fotogrāfija atveda”, saka fotogrāfijas veterāns, piebilstot: „Fotogrāfija piepildīja mūsu dienas, un dzīve ieguva jēgu.”

Liepājas muzeja darba laiks: 10:00 – 18:00, pirmdienās un otrdienās slēgts.

Informāciju sagatavojusi:
Aija Eizengrauda
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja