Liepājas Tautas teātrim – 60

15.01.2014

Jaunuma titlulattēls

Sestdien, 18. janvārī, pulksten 15:00 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē ar Olafa Gūtmaņa dzejas uzvedumu „Es dzīvoju starp ezeru un jūru” Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas teātris aizsāks savas radošās darbības 60. jubilejas gadu. Visi šajā izrādē gūtie ienākumi tiks novirzīti rakstnieku Olafa Gūtmaņa un Egona Līva piemiņas zīmes izveidošanai. Ieejas maksa 1.42 EUR (1.00 LVL). 

2014. gads Liepājas Tautas teātrim ir jubilejas gads. Savu 60. jubileju Tautas teātris atzīmēs, katru mēnesi rādot vienu no sava repertuāra izrādēm. Šoreiz tas būs literāri muzikāls uzvedumus “Es dzīvoju starp ezeru un jūru” ar Olafa Gūtmaņa prozu un dzeju, kas teātra repertuārā ir jau 5. sezonu.

Liepājas Tautas teātris ir dibināts 1954. gadā kā Sadzīves pakalpojumu kombināta dramatiskais kolektīvs, kura vadību tolaik uzņēmās Liepājas teātra aktieris un režisors Kārlis Locenieks. Dažus gadus vēlāk to savā saimē iekļāva pilsētas Kultūras nams un tā vadību pārņēma aktrise un režisore Astra Skrodele. Kopš 1973. gada ar aktieriem 12 gadu garumā strādāja profesionāla režisore Vita Pētersone, bet 1985. gadā, īpašu uzmanību pievēršot dramaturģijas klasiskajām vērtībām, amatierteātri vairākus gadus vadīja aktrise Agnese Ose.

Šobrīd teātra režisores pienākumus godam pilda aktrise Ināra Kalnarāja, katru gadu iestudējot pa lielformāta lugai un veidojot arī koncertprogrammas, veltītas Ziemassvētkiem, teātra dienai, dzejas dienām u.c. Tautas teātra aktieri piedalās arī pilsētas ielīgošanas svētkos un labprāt viesojas arī citviet Latvijā gan ar koncertprogrammām, gan izrādēm. Teātris ar prieku piedalījies visos Latvijas amatierteātru salidojumos un festivālos.

Kopš 2007. gada arī pats Tautas teātris rīko Starptautisko amatierteātru festivālu „Te un nekur citur”.

Vairāku Tautas teātra aktieru sniegums ir augstu novērtēts ne tikai ar skatītāju aplausiem, bet arī valsts mēroga skatēs. Izrādēs kā viesaktieri savulaik piedalījušies arī profesionālo teātru aktieri (Valdemārs Zandbergs, Zigrīda Rūtiņa, Jānis Paukštello, Aivars Kalnarājs u.c.).

Neviens teātris, ja tas vēlas būt mūsdienīgs, nevar iztikt bez savas oriģinālmūzikas, tāpēc lielu paldies Tautas teātris var teikt Ainaram Karpam, Ilgvaram Žilinskim un Jurim Pavītolam, kuri savus gara darbus darinājuši tieši viņiem.

“Lai gan aktiera profesijas prestižs vairs nav tāds, kā bija agrāk, amatierteātra aktieri savu teātri mīl. Puiši paši taisa un restaurē mēbeles, paši mācās dejas un skatuves kustību. Kas šos gan pēc vecuma, gan profesijas dažādos cilvēkus satur kopā vienā kolektīvā? Laikam jau tas ir tas kopā sanākšanas prieks un radošais process, kas mūs vieno”, spriež režisore un piebilst: “Tas ir liels hobijs un liels vājprāts!”

Uzveduma „Es dzīvoju starp ezeru un jūru” režisore Ināra Kalnarāja apgalvo, ka neviens no rakstniekiem tā nemīl Liepāju kā Olafs Gūtmanis, to ikviens var sajust, lasot viņa darbus, kuri caurvīti šīs lielās beznosacījuma mīlestības. Arī jaunākajā darbā “Mencava” (par Mencavu savulaik sauca Liepāju.), pēc kura fragmenta izlasīšanas režisorei arī radās ideja par uzvedumu, katrā rindiņā jūtams, ka tā tapusi, no sirds mīlot Liepāju.

Ināra Kalnarāja atklāj, ka literāri muzikālajā uzvedumā „Es dzīvoju starp ezeru un jūru” aktieri uzburs ainiņas no pagājušiem laikiem Mencavā, parādot, kāds ir liepājnieks un cilvēks kā tāds, ļaujot skatītājam pabūt gan Rožu laukumā, gan zvejnieku pulkā kādā krodziņā.

Visi 18. janvāra izrādē gūtie ienākumi tiks novirzīti rakstnieku Egona Līva un Olafa Gūtmaņa piemiņas zīmes izveidošanai.

Literatūrā Egona Līva vārds ir saistīts ar prozu, kino un jūrniecību, kas ataino gadsimtiem ilgi pie Baltijas jūras dzīvojošo tautu raksturu. Rakstnieks un publicists Egons Līvs bija cieši saistīts ar literatūru, žurnālistiku, savos darbos atspoguļoja Kurzemei raksturīgos notikumus, izgaismoja cilvēku likteņus, fiksēja piekrastes zvejnieku dzīvi. Kā uzskata rakstnieks Ēriks Kūlis: „Abi rakstnieki ir cieši saistīti ar Liepāju un jūru, un viņiem jābūt paliekošā atmiņā ne tikai ar saviem darbiem, bet arī ar piemiņas zīmi pilsētas ainavā”.

Šajā sakarā Liepājā ir izveidota rakstnieku Egona Līva un Olafa Gūtmaņa piemiņas zīmes izveides iniciatīvas grupa, kas vāc līdzekļus, lai līdz 2014. gada augusta beigām Liepājā uzstādītu piemiņas zīmi abiem rakstniekiem.

Uzziņai:
Egons Līvs, īstajā vārdā – Egons Gūtmanis, dzimis 1924. gada 31. augustā Jelgavā, miris 1989. gada 1. aprīlī Rīgā. Apglabāts Meža kapos.
Olafs Gūtmanis dzimis 1927. gada 10. janvārī Liepājā, mūžībā aizgājis 2012. gada 4. decembrī. Apglabāts Liepājas Centrālajos kapos.

Ieejas maksa: 1.42 EUR*

* Biļetes varēs iegādāties izrādes norises vietā, un visi izrādē gūtie ienākumi tiks novirzīti rakstnieku Olafa Gūtmaņa un  Egona Līva piemiņas zīmes izveidošanai. 

Informāciju sagatavojusi:
Aija Eizengrauda
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja