Dāvinām Līgo izrādi “Skroderdienas Silmačos”

15.06.2022

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs aicina 23. jūnijā pulksten 16:00 koncertdārzā “Pūt, vējiņi!” uz bezmaksas Līgo svētku izrādi “Skroderdienas Silmačos”. Izrāde ir pilsētas dāvana liepājniekiem un viesiem tradicionālajos latviešu gadskārtu svētkos.

Rūdolfa Blaumaņa luga “Skroderdienas Silmačos” ir visos laikos tautas mīlēta un visvairāk spēlētā latviešu luga, kas iekļauta arī Latvijas kultūras kanonā. Izrādi Leldes Kaupužas režijā izspēlēs Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra amatierteātra “Projekts”, Liepājas Jauniešu teātra studijas un Liepājas Tautas teātra apvienotais aktieru ansamblis, piedaloties vokālajam ansamblim “Šokolāde” (vadītāja Daiga Ozola) un TDA “Vaduguns” jauniešu kolektīvam (vadītāja Inta Blumbaha).

““Skroderdienas Silmačos” ir stāsts par mīlestību, svētku gaidīšanu, pārpratumiem un, protams, tas ir ar laimīgām beigām,” stāsta režisore L.Kaupuža, “mēs ļoti pieturamies pie lugas materiāla, bet tai pat laikā mēs ņemam vērā arī to, kas mēs esam šobrīd – materiāls tam ļoti labi padodas. Mēs katrs caur savu pienesumu kopā veidojam savas un mūsu visu Skroderdienas. Ar savu izpratni par to, kas ir latviskās vērtības. Šobrīd ir labs laiks, lai runātu par vērtībām,” uzsver režisore, “pirms laika kopā būšana un kopīgu svētku svinēšana likās pašsaprotama, bet tagad, izejot cauri pandēmijai un kara draudiem, tas atkal ir kā notikums.”

Muzikālā komēdija piedāvā aizraujošu sižetu, komiskus tēlus un interesantas lomas aktieriem. “Man šī ir iespēja iepazīt sevi un savu daļu latviešu kultūras mantojumā. Darbs notiek visiem kopā un katrs ienes savu ieguldījumu, lai pilnveidotu izrādi. Sanāk ne tikai iepazīt sevi, bet arī paņemt daļu no citiem,” pārdomās dalās Joskes lomas atveidotājs Elvijs Čakāns.

“Man ir satraukums par to, ko no manis gaida skatītāji. Ir sajūta, ka es varu būt savādāka, bet nevaru būt sliktāka Zāra par citām. Tā ir ļoti liela atbildība un nopietns darbs –  uzņemties lomu izrādē par kuru visiem jau ir izveidojies priekštats,” mazliet bažīga ir Kristīne Šokoleja-Šokolaite, kura izrādē atveido Zāru. Tomēr Kristīne uz visu raugās optimistiski: “Tagad ir drūms laiks, kad ļoti grūti saglabāt optimismu un priecāties, un man liekas, ka tieši tāpēc ir jārod prieks vienkāršās lietās, katrā niekā ir jārod prieks. Un prieks jādod arī citiem.”

“Man Skroderdienas asociējas ar kaut ko ļoti vieglu un iedvesmojošu. Un arī iestudējuma process man ir tāds brīvs un atraisīts. Es nāku uz mēģinājumiem ar prieku un eju mājās ar prieku,” iespaidos dalās Iveta Ļesina – Pindacīšas lomas atveidotāja.

Lomās iejūtas amatierteātra “Projekts” aktieri: Ildze Matute (Antonija), Ralfs Jēkabsons (Kārlens), Iveta Ļesina (Pindacīša), Aigars Ambrēns (Pindaks), Inta Ambrēna (Bebene), Inese Indriksone (Tomulīša), Andis Lācis (Ābrams), Elvijs Čakāns (Joske), Kristīne Šokoleja-Šokolaite (Zāra); Liepājas Jauniešu teātra aktieri: Beāte Ija Bērziņa (Ieviņa) un Artūrs Alens Drekslers (Rūdis), kurš pārstāv arī Liepājas Tautas teātri kopā ar Jāni Muižnieku (Aleksis), Gintu Vīksnu (Dūdars) un Anitu Strazdiņu (Elīna).

Par izrādes scenogrāfiju un tērpiem rūpējas māksliniece Zigrīda Atāle, horeogrāfiju veido Aiva Petrauska, bet balss skanējumu pilnveido vokālā pedagoģe Daiga Ozola.

Laipni aicināti ielīgot svētkus ar “Skroderdienām Silmačos” koncertdārzā “Pūt, vējiņi!”!