Senioru deju kolektīvs „Sidrabvilnis” piedalīsies folkloras festivālā Ungārijā

14.08.2014

Jaunuma titlulattēls Jaunuma titlulattēls Sidrabvilnis_3 Sidrabvilnis_4 Sidrabvilnis_5

Svētdien, 17. augustā, agri no rīta Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra senioru deju kolektīvs „Sidrabvilnis” un tā vadītāja Ingrīda Lūka dodas uz Ungāriju, lai piedalītos 11. Sv. Stefana folkloras un tautas deju festivālā, kas norisināsies no 18. – 21. augustam trīs dažādās Ungārijas pilsētiņās – Szolnokā (Szolnok), Abonā (Abony) un Cegledā (Cegléd).

Ideja par dalību starptautiskā tautas deju festivālā Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra senioru deju kolektīva „Sidrabvilnis” dejotājiem un vadītājai Ingrīdai Lūku radās jau uzsākot jauno 2013./2014. gada sezonu.

Rūpīgi sekojot līdzi aktualitātēm par starptautiskiem tautas deju festivāliem un projektu konkursiem, izvērtējot savas iespējas un līdzdarbojoties projektu pieteikumu izstrādē, kā rezultātā arī saņemot finansiālu atbalstu noValsts Kultūrkapitāla fonda – ideja materializējās un jau šo svētdien, 17. augustā, agri no rīta senioru deju kolektīvs „Sidrabvilnis” kopā ar savu vadītāju Ingrīdu Lūku dosies uz 11. Sv. Stefana folkloras un tautas deju festivālu Ungārijā.

„Dalība festivālā sniedz mums gan motivāciju, gan iespēju pilnveidot savu dejotprasmi, tādējādi paaugstinot arī profesionālo līmeni, kā arī ļauj iepazīt citu tautu kultūru un iepazīstināt citu tautu pārstāvjus ar latviešu dejas mākslas tradīciju,” uzskata kolektīva „Sidrabvilnis” dalībnieki, piebilstot, ka starptautiskā folkloras festivāla ietvaros centīsies arī nodibināt kontaktus ar citu valstu kultūras nozares pārstāvjiem, tādējādi izveidojot pamatu potenciālai sadarbībai un komunikācijai arī nākotnē.

Festivāla ietvaros liepājnieki piedalīsies divos svētku koncertos – viens koncerts notiks 19. augusta vakarā Tapiožulušas (Tápiószőlős) pilsētiņā, bet otrs – Abonas (Abony) pilsētā uz galvenās skatuves tieši Sv. Stefana dienā – 20. augustā. Kā jau ierasts festivālos, paredzēts arī dalībnieku svētku gājiens, oficiāla atklāšanas ceremonija un izklaides – sadraudzības pasākumi kopā ar pārējiem festivāla dalībniekiem.

11. Sv. Stefana folkloras un tautas deju festivāla mērķis ir tautas deju, tautas mūzikas un kultūras attīstības veicināšana, kā arī vēlme veidot starptautisku sadarbību un pieredzes apmaiņu kultūrā. Organizatori norāda, ka īpaši būtiska esot iespēja dejotājiem, dziedātājiem un citiem māksliniekiem starptautiskā līmenī parādīt savas tautas kultūru, savas dziedāšanas vai dejošanas prasmes, tautastērpus u.c., tādējādi gan veicinot katram savas valsts atpazīstamību, gan pašiem gūstot neaizmirstamas emocijas, esot kopā ar citu tautu pārstāvjiem.

Šogad festivālā piedalīsies dejotāji un folkloras kopu dalībnieki no Grieķijas, Latvijas, Lietuvas, Ungārijas, Indonēzijas, Serbijas, Rumānijas un citām valstīm.

Festivālu organizē Eiropas fokloras festivālu asociācija sadarbībā ar Ungārijas pilsētu pašvaldībām. Šogad festivāls norisināsies jau 11. reizi, un ik gadu tas notiek, atzīmējot ungāriem svarīgo Svētā Stefana piemiņas dienu, 20. augustu. Kā skaidro Ungāri, 20. augusts ir viena no nozīmīgākajām Ungārijas valsts svētku dienām, ko tradicionāli atzīmē ar koncertiem, festivāliem, uguņošanu visā valsts teritorijā. 20. augustā tiek pieminēta Ungārijas valsts dibināšana, līdzīgi kā latvieši svin Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu 18. novembrī. Tāpat šie valsts svētki tiek saukti par Svētā Stefana dienu, tādējādi godinot Stefanu I, Ungārijas pirmo karali un Ungārijas karalistes dibinātāju. Sv.Stefanu Pāvests Gregorijs VII kanonizēja/iecēla svēto kārtā 1083. gada 20. augustā.

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra senioru deju kolektīva „Sidrabvilnis” dalību tautas deju festivālā Ungārijā atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavojusi:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja