Radošie kolektīvi tiekas pie jūras

24.07.2014

Jaunuma titlulattēls 

Nedēļas nogalē Ventspilī pulcēsies amatierteātri no visas Latvijas, jo tur notiks XIII Latvijas Amatierteātru salidojums, bet vidējās paaudzes deju kolektīvi satiksies 14. Piejūras reģiona vidējās paaudzes deju kolektīvu festivālā „Soļi smiltīs”, kas šogad notiks Nīcas novada Bernātos.

 No 25. līdz 27. jūlijam Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Jauniešu teātra studijas, Metalurgu Tautas teātra un Liepājas Tautas teātra dalībnieki un režisori – Juris Ločmelis, Daina Kandevica un Ināra Kalnarāja – piedalīsies XIII Latvijas Amatierteātru salidojumā, kas šoreiz notiks Ventspils pilsētā un novadā.

„Trīs dienas vairāk nekā 2000 dažādu profesiju ļaudis, kuriem pasaules uztvere un atklāšana caur teātri ir aizraušanās un dzīves nepieciešamība, piepildīs Ventspili un Ventspils novadu ar savu azartu un prieku,” stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru eksperte Dace Vilne.

Šajās dienās Ventspils pilsētā un novadā tiks spēlēti 39 no aizvadīto gadu veiksmīgākajiem Latvijas amatierteātru iestudējumiem – dažādi pēc žanra, formas, attēlotā laikmeta, kā arī izteiksmes līdzekļu izvēles.

Liepājas Tautas teātris režisores Ināras Kalnarājas vadībā salidojuma dalībniekiem un apmeklētājiem izrādīs Rūdolfa Blaumaņa lugu „Trīnes grēki”( 26. jūlijā pl. 14.30 Ventspils pilsētas Piejūras brīvdabas muzejā), bet Jauniešu teātra studija visus priecēs ar viencēliena atraktīvo izrādi „Makss un Morics”, ko režisors Juris Ločmelis iestudējis pēc Vilhelma Buša darba motīviem (27. jūlijā pl. 12.00 Ventspils Bērnu pilsētiņā). Savukārt Liepājas Metalurgu Tautas teātra aktieri un režisore Daina Kandevica interesentiem izrādīs savu interpretāciju Raiņa lugai „Pūt, vējiņi!” (27. jūlijā pl.13.00 Pārventas bibliotēkā).

Salidojuma organizatori – Latvijas Nacionālais kultūras centrs un Ventspils pilsēta sadarbībā ar Ventspils novada pašvaldību – ikvienu interesentu aicina apmeklēt arī pasākuma atklāšanas IESPĒLES ar jūru un sauli piektdienas, 25. jūlija vakara saulrietā Ventspils pludmalē, salidojuma PRIEKŠSPĒLES teātra izrāžu kostīmu un tērpu izstādēs un visu salidojuma dalībnieku PIESPĒLES „teatrālajā paklājā” Ostas ielas promenādē.

„Lai gan amatierteātri ir arī Vispārējo latviešu Dziesmu svētku dalībnieki, tik plaša kopā būšana tikai un vienīgi teātra spēlētājiem notiek reizi četros gados,” atzīst eksperte Dace Vilne.

Savukārt vidējās paaudzes deju kolektīvi no Aizputes, Alojas, Džūkstes, Garkalnes, Gaviezes, Jelgavas, Jūrmalas, Kabiles, Kandavas, Krimuldas, Laidzes, Lieģiem, Liepājas, Limbažiem, Rīgas, Robežniekiem, Siguldas, Skultes, Slampes, Smārdes, Tumes, Valdemārpils, Vandzenes, Ventspils, Vērēmiem, Vērgales un, protams, Nīcas 26. jūlijā pulcēsies Nīcas novada Bernātos 14.Piejūras reģiona vidējās paaudzes deju kolektīvu festivālā „Soļi smiltīs”. Festivālā, kuru šogad rīko Nīcas novada vidējās paaudzes deju kolektīvs „Nīca” un jauniešu deju kolektīvs „Rietumvējš” piedalīsies arī Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīva „Kvēle” dejotāji un vadītāja Ingrīda Lūka.

Festivāls, kurā šogad piedalīsies 30 kolektīvi ar 600 dejotājiem no visas Latvijas, nav tikai dejošana, tiek organizētas arī sportiskās aktivitātes, kur savā starpā sacentīsies deju kolektīvu dalībnieki, latvju rakstu veidošana pludmales smiltīs un orientēšanās pa Bernātu dabas parka takām ar kontrolpunktu meklēšanu,” informē Nīcas kultūras nama direktore Agija Kaunese, aicinot visus sestdien, 26. jūlijā, pulksten 18.00  apmeklēt deju lielkoncertu, kurā tiks izdejotas skaistākās latviešu tautas dejas. Daļu no tām vienlaicīgi izdejos vairāki kolektīvi, veidojot krāšņus deju rakstus pēc koncerta virsvadītājas, tautas deju kolektīva „Nīca” vadītājas Marutas Puķītes horeogrāfijas, bet koncerta noslēgumā visi vienosies kopīgā dejā „Pie jūriņas maliņā”.

Uzziņai:
XIII Latvijas Amatierteātru salidojumu atbalsta Latvijas Televīzija, Apollo.lv, SIA „Kurekss”, Užavas alus, Ventspils Brīvostas pārvalde, SIA „Moller Auto Ventspils” un SIA „HART auto”.

XII Latvijas Amatierteātru salidojums notika Balvos no 2010. gada 16. līdz 18. jūlijam.
Tajā piedalījās 83 teātri un dramatiskie kolektīvi no visas Latvijas. Viņu vidū arī Liepājas Tautas teātris režisores Ināras Kalnarājas vadībā, kuri skatītājus priecēja ar īsteni liepājniecisko Olafa Gūtmaņa literāri muzikālo iestudējumu „Es dzīvoju starp ezeru un jūru”, Metalurgu tautas teātris, režisore Daina Kandevica, kuri izrādīja Anšlava Eglīša lugu „Karmen, karmen” un Jauniešu teātra studija, kura viesojās ar paša režisora Jura Ločmeļa radīto izrādi „Zaķis un viņa draugi”.

„Soļi smiltīs” ir atslēgas vārds festivālam, kas jau 14. reizi vasaras vidū pulcina Piejūras novadu un pilsētu vidējās paaudzes deju kolektīvus. Šo tradīciju 1999. gadā aizsāka Jūrmalas pilsētas vidējās paaudzes deju kopa „Tapa” un tā katru gadu, izņemot Vispārējo Latviešu Dziesmu un Deju svētku gadus – 2003.,2008. un 2013., festivāls notiek kādā no Latvijas piejūras pilsētām vai pagastiem.
Festivāla pozitīvā dominante ir tā izaugsme, pilnveidošanās un paplašināšanās iespējas, bet mērķis ir saglabāt, kopt un attīstīt vidējās paaudzes deju kolektīvu kopdejošanas tradīciju, kā arī dot ieguldījumu deju repertuāra “zelta fonda” saglabāšanā un jaunrades deju repertuāra papildināšanā.

2002. gadā 4. festivāla „Soļi smiltīs” dalībniekus Liepājā uzņēma Tautas deju ansamblis „Kvēle”, bet 2009. gadā Jūrmalā, 9.festivāla rīkotāji, lielkoncerta noslēgumā nākamā festivāla rīkošanu svinīgi uzticēja Liepājai. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs, ar Liepājas pilsētas pašvaldības iestādes „Kultūras pārvalde” finansiālu atbalstu, 2010. gada 17. un 18. jūlijā Liepājā uzņēma 15 vidējās paaudzes tautas deju kolektīvus, priecējot liepājniekus un Liepājas viesus ar krāšņu un bagātu 10. Latvijas piejūras novadu vidējās paaudzes tautas deju kolektīvu festivāla „Soļi smiltīs” programmu.

Informāciju sagatavojusi:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja