Liepājas jauniešu koris „Intis” piedalās „Rīga 2014” projektā

27.08.2014

Jaunuma titlulattēls Jaunuma titlulattēls Intis_mlapai_1

Piektdien, 29. augustā, pulksten 19.00 Rīgas Domā skanēs „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” projekta – koncertu cikla „Ērģeļmūzika BACH zīmē Rīgā, Liepājā un Jūrmalā” septītā koncertprogramma, kurā kopā ar trīs ērģelniekiem – Edīti Alpi, Ilonu Birģeli, Lotaru Džeriņu un sitaminstrumentālistu Normundu Evertu muzicēs arī Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauniešu koris „Intis” mākslinieciskās vadītājas Ilzes Valces vadībā.

Viena no “Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas tematiskajām līnijām ir
„Okeāna alkas”, kurā iekļauts arī projekts „Ērģeļmūzika BACH zīmē”. Tajā pirmo reizi Latvijā kopīgā sadarbības projektā apvienojušās trīs nozīmīgu ērģeļmūzikas festivālu norises vietas – Rīgas Doms, Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāle un Dubultu evaņģēliski luteriskā baznīca.

Koncertu ciklu „Ērģeļmūzika BACH zīmē”veido septiņas koncertprogrammas un noslēguma koncerti ar Riharda Dubras, Jāņa Lūsēna un Ērika Ešenvalda jaundarbu pirmatskaņojumiem. Koncertos visas vasaras garumā izskanējušas daudzas Johana Sebastiāna Baha un viņa pēdējā skolnieka, Rīgas komponista, Johana Gotfrīda Mītela (1728-1788) kompozīcijas, kā arī dažādu valstu un gadsimtu komponistu skaņdarbi, kuru iedvesmas avots ir bijis J. S. Bahs un viņa mūzika, tostarp arī divi pirmatskaņojumi – Romualda Jermaka „Introdukcija un pasakalja par BACH” un Renātes Stivriņas „Ērģeļu fantāzija BACH”.

Projekta septītajā koncertā, kas 24. augustā jau izskanēja Dubultu ev. lut. baznīcā, bet 29. augustā skanēs Rīgas Domā, līdzās J.S.Baha un J.G.Mīteļa, kurš bijis arī Rīgas Doma un Sv.Pētera baznīcas ērģelnieks, ērģeļkompozīcijām, mūsdienu komponistu radīto, Baha inspirēto mūziku pārstāvēs latviešu stilizāciju meistara Marģera Zariņa virtuozais ērģeldarbs „Variācijas par BACH”, kā arī brazīliešu skaņraža Eitora Vila – Lobuša „Ārija” no „Brazīlijas Bahiānas Nr. 5” un savulaik Liepājas 6. starptautiskajam ērģeļmūzikas festivālam speciāli komponētais, amerikāņu komponista Čārlza Grifina skaņdarbs korim, ērģelēm un sitaminstrumentiem – „Līksmības kronis Baham”. Koncertprogrammu izpilda ērģelnieki – Edīte Alpe, Ilona Birģele un Lotars Džeriņš, sitaminstrumentālists Normunds Everts un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauniešu koris „Intis” (diriģente – Ilze Valce).

Pēc koncerta Rīgas Domā koris „Intis” plāno apmeklēt Gaismas pils atklāšanas pasākumu „Salasīšanās”, kurš, kā informējis Latvijas Nacionālās bibliotēkas atklāšanas svētku radošais direktors Gatis Mūrnieks, notiks līdzīgi kā sadziedāšanās, jo latvieši ir ne tikai dziedātāju, bet arī lasītāju tauta. Pasākuma vietā pie „Gaismas pils” atradīsies ap 100 mikrofoniem, lai katrs varētu iesaistīties lasīšanā.

„Salasīšanās” mākslinieciskais vadītājs Juris Vaivods norādīja, ka Latvija ir dzejas lielvalsts, jo dzejnieki – sākot no Ausekļa līdz Imantam Ziedonim – bijuši tie, kas veidojuši Atmodu – brīvu Latvijas valsti. „Salasīšanās” pasākumā skanēs arī dziesmas, kuras tapušas ar Aspazijas, Ausekļa, Vizmas Belševicas, Māra Čaklā, Aleksandra Čaka, Ārijas Elksnes, Klāva Elsberga, Jāņa Petera, Viļa Plūdoņa, Raiņa, Knuta Skujenieka, Ojāra Vācieša, Māras Zālītes un Ziedoņa vārdiem.

„Salasīšanās” pasākumā piedalīsies koris „Kamēr…”, Ieva Akurātere, Kārlis Būmeisters, Dita Lūriņa, Aija Vītoliņa, Jānis Stībelis, Valters Frīdenbergs, Normunds Rutulis, Elīna Šimkus un citi populāri dziedātāji.

Savukārt Koncertu cikls „Ērģeļmūzika BACH zīmē Rīgā, Liepājā un Jūrmalā” noslēgsies ar „Triloģiju Latvijas ērģelēm”, kurā 7. septembrī Dubultu baznīcā notiks „Triloģijas Latvijas ērģelēm” pirmās daļas – Riharda Dubras „Jūrmalas partitas” – pirmatskaņojums, 14. septembrī Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē – notiks jaunradītās triloģijas Liepājas daļas pirmatskaņojums, kuras autors ir komponists Jānis Lūsēns, bet 26. septembrī iepriekšējām daļām Rīgas Domā pievienosies Ērika Ešenvalda radītā „Okeāna balss”.

Uzziņai:
Sasaucoties ar „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Okeāna alkas” ideju, koncertu cikla „Ērģeļmūzika BACH zīmē” vēstījums ir „No strauta līdz okeānam BACH zīmē”. Vārds „bach” vācu valodā nozīmē strauts, savukārt Bēthovens par dižo meistaru ir teicis: „Ne Strauts, bet Okeāns ir viņa vārds! Tas ir mākslas un gara spēks, kas spēj strautu pārvērst okeānā, kas spēj celt un pārspēt, sasniegt tos apvāršņus, par kuriem sapņojam!” Mazā Latvija divas reizes pasaules vēsturē ir bijusi pasaules lielāko ērģeļu īpašniece: Rīgas Doma un Liepājas Trīsvienības katedrāles ērģeles savulaik bija lielākās ērģeles pasaulē. Latvijai ir ar ko lepoties – ieklausīsimies Latvijas ērģeļu balsīs.

Plašāk: http://riga2014.org/lat/news/38282-koncertu-cikls-ergelmuzika-bach-zime

Projektu „Ērģeļmūzika BACH zīmē Rīgā, Liepājā un Jūrmalā“ atbalsta nodibinājums „Rīga 2014“ un Jūrmalas pilsētas dome.

Informāciju sagatavojusi:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja