Pirmo reizi „Līvas ciemā” būs „Zeļļu un meistaru svētki”

14.05.2013

Jaunuma titlulattēls Jaunuma titlulattēls

Kā jau informējām iepriekš, 18. un 19. maijā Liepājas promenādē norisināsies viens no vērienīgākajiem tradicionālās kultūras pasākumiem Latvijā – 11. Amatniecības un tradicionālās kultūras festivāls „Līvas Ciems”. Pirmo reizi tajā uz „Zeļļu un meistaru svētkiem” vienkopus pulcēsies profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi no Liepājas, Cīravas, Rīgas, Smiltenes, Kuldīgas un Klaipēdas, lai dalītos savās amatu prasmēs un priecētu apmeklētājus ar sarūpētajiem radošajiem priekšnesumiem.

Jau vienpadsmito reizi Liepājas ostas promenādē divas dienas norisināsies amatniecības un tradicionālās kultūras festivāls „Līvas ciems”, kurā šogad īpaša uzmanība tiks pievērsta kokamatniecībai, lai ikkatram atgādinātu, cik patiesībā svarīgs un simbolisks mūsu dzīvēs vienmēr bija, ir un būs koks.

Līdzās ierastajām aktivitātēm festivāla „Līvas ciems” rīkotāji šogad ir sarūpējuši vairākus pārsteigumus. Viens no tiem – „Zeļļu un meistaru svētki”, kuros pirmo reizi festivāla vēsturē vienkopus pulcēsies audzēkņi no tik daudzām profesionālās izglītības iestādēm, lai festivāla apmeklētājus gan priecētu ar radošo kolektīvu priekšnesumiem un modes skatēm, gan izrādītu savas amatu prasmes un aicinātu līdzdarboties radošajās darbnīcās.

Sestdien, 18. maijā no pulksten 10.00 – 18.00, Līvas ciema laukumā gan paši aktīvi darbosies, gan līdzdarboties aicinās jaunieši no Profesionālās izglītības un kompetences centra (PIKC) „Liepājas Valsts tehnikums”, Smiltenes Valsts tehnikuma, Cīravas profesionālās vidusskolas, Rīgas Amatniecības vidusskolas, Rīgas Stila un modes profesionālās vidusskolas, Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas, Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma profesionālās vidusskolas, Klaipēdas Šuvēju un pakalpojumu biznesa skolas un Liepājas Modes un Mākslas studijas.

Visas dienas garumā Līvas Ciema laukumā skanēs dziesmas, tiks izdejoti mūsdienu deju un tautas deju soļi un raksti, notiks audzēkņu darināto tērpu modes skate, kā arī radošajās darbnīcās jaunieši sniegs gan grima un friziermākslas, gan roku un pēdu masāžas paraugdemonstrējumus, palīdzēs izgatavot dažādus apģērba dekorēšanas elementus un atklās gan saldo, gan sāļo gardumu (ko varēs arī nogaršot) pagatavošanas knifus. Neizpaliks arī festivāla šī gada tematikas – kokamatniecības – amatu prasmju demonstrējumi.

Ilggadējie festivāla dalībnieki – PIKC „Liepājas Valsts tehnikums” un Cīravas Profesionālās vidusskolas topošie speciālisti – savas prasmes un iemaņas izrādīs, strādājot uz ēvelbeņķa, slīmesta sola un ar kājminamām virpām, kā arī demonstrējot metāla instrumentu asināšanu uz tecīlas, bet jaunpienācēji no Rīgas Amatniecības vidusskolas strādās uz 4 ēvelbeņķiem, izgatavojot koka zivis un citus koka izstrādājumus, savukārt Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma profesionālās vidusskolas pārstāvji festivāla apmeklētājiem demonstrēs gravēšanas iespējas, izmantojot datorizētās ciparu vadības  (CNC) darbagaldu.

 „Zeļļu un meistaru svētki” – tā būs vienreizēja iespēja vienkopus redzēt un uzzināt, kādas amatu prasmes profesionālā līmenī ir iespējams apgūt tepat Latvijā.

Abas festivāla dienas Liepājas promenādē no pulksten 11.00 līdz 16.00 festivāla apmeklētājiem būs iespēja arī apskatīt Jūras spēku flotiles kuģus. 18. maijā liepājniekus un viesus uzņems mīnu kuģis „Rūsiņš”, bet 19. maijā – gan „Rūsiņš”, gan štāba un apgādes kuģis „Virsaitis”.

Lielu paldies 11. Amatniecības un tradicionālās kultūras festivāla „Līvas ciems” rīkotāji saka PIKC „Liepājas Valsts tehnikums” kolektīvam par ilggadēju sadarbību un atbalstu festivāla veidošanā!

Uzziņai:
11. Amatniecības un tradicionālās kultūras festivālā „Līvas ciems” ar saviem priekšnesumiem apmeklētājus „Zeļļu un meistaru svētkos” priecēs:

PIKC „Liepājas Valsts tehnikums” jauktais koris un tautas deju kolektīvs „Odziņa”, Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma profesionālās vidusskolas mūsdienu deju grupa „Out of control”, Smiltenes Valsts tehnikuma jauniešu deju kolektīvs „Amatnieki”, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas deju ansamblis (TDA) „Rucavietis” un  TDA „Rucavietis” studijas grupa.

Jauno dizaineru tērpu Modes skatē (18. maijā no pulksten 13.00 – 14.00) varēs redzēt Rīgas Stila un modes profesionālās vidusskolas, Rīgas Amatniecības vidusskolas, PIKC „Liepājas Valsts tehnikuma” un Liepājas Dizaina un mākslas skolas audzēkņu veikumu, kuru demonstrēs Liepājas Modes un Mākslas studijas Modes šovu aģentūras „Fashion Show Agency T-Models” modeles, kā arī jauno dizaineru tērpu kolekcijas no Klaipēdas Šuvēju un pakalpojumu biznesa skolas.

Radošajās darbnīcās zeļļi un meistari no:

  • PIKC „Liepājas Valsts tehnikums” strādās uz ēvelbeņķa un slīmesta sola, demonstrēs instrumentu asināšanu uz tecīlas un strādās ar divām kājminamām virpām, kā arī  piedāvās iegādāties jauno pavāru gatavotos ēdienus – konditorejas izstrādājumi, saldie ēdieni un tradicionālie latviešu ēdieni, kas apmeklētāju acu priekšā tiks gatavoti uz ugunskura;
  • Cīravas Profesionālās vidusskolas audzēkņi piedāvās izgatavot cirvja kātus uz slīmesta sola, kā arī iegādāties jauno pavāru gatavotos ēdienus, tādus kā pankūkas, koča, sautēti kāposti un grilētas desiņas;
  • Rīgas Amatniecības vidusskolas zeļļi strādās uz 4 ēvelbeņķiem, veidojot koka zivis un citus koka izstrādājumus;
  • Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma profesionālās vidusskolas pārstāvji demonstrēs gan darbības ar CNC (datorizētās ciparu vadības) darbgaldu („CNC gravēšanas darbnīca”), gan saldumu izgatavošanu („Konditoru un šokolādes darbnīca”) un pēdu, roku masāžu („SPA meistaru darbnīca”);
  • Rīgas Stila un modes profesionālā vidusskolas topošie speciālisti demonstrēs dažādas bižu pīšanas tehnikas, frizūru veidošanas vienkāršās tehnikas („Friziermāksla – bižu pīšanas tehnikas darbnīca”) un apģērba dekorēšanas elementu izgatavošanas paņēmienus („Apģērba dekorēšanas darbnīca”);
  • Liepājas Modes un Mākslas studija piedāvās arī radošās darbnīcas „Stils un grims”, „Foto un video māksla” un „Defilē”, kurās fotogrāfi, vizuālā tēla stilisti, grima speciālisti, frizieri, kā arī aģentūras „Fashion Show Agency T-Models” modeles dalīsies savā pieredzē un iespējām profesionālajā jomā, bet pasniedzēja Tatjana Jaremčuka sniegs ieskatu tādos priekšmetos kā lietišķā etiķete, aktiermeistarība un defilē.

Informāciju sagatavojusi:
Zane Šmite
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centr
Sabiedrisko attiecību praktikante
un
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja