Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākums „Satiec savu meistaru!”

03.04.2013

Jaunuma titlulattēls Jaunuma titlulattēls

Nedēļas nogalē, 4., 5. un 6. aprīlī, no 11.00 – 17.00 Lietišķās mākslas centrā „Dārza iela”, nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākuma „Satiec savu meistaru!” ietvaros Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra lietišķās mākslas studiju „Dzintars”, „Kursa”, „Liepava” un „Zītars” meistari aicina interesentus uz atvērtajām darbnīcām un diskusijām.  

Jau otro gadu, Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotā projekta „Satiec savu meistaru!” ietvaros, gandrīz 100 vietās visā Latvijā, četras dienas nemateriālā kultūras mantojuma meistari – tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki, stāstnieki, teicēji, muzikanti un citu tradicionālo prasmju zinātāji – aicina pie sevis mācekļus un interesentus, lai pasākumā „Satiec savu meistaru!” dalītos ar savām prasmēm un zināšanām. Šogad „Satiec savu meistaru!” notiek ceļā uz šīs vasaras Dziesmu un deju svētkiem.

Arī Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra tautas lietišķās mākslas studiju „Dzintars”, „Kursa”, „Liepava” un „Zītars” meistari jau otro gadu piedalās šajā projektā, lai sekmētu radošās partnerības turpinājumu starp Meistariem un vispārizglītojošo skolu audzēkņiem, kā arī iedibinātu citas sadarbības iespējas.

Interesenti, kuri vēlas redzēt, kā top košas segas, villaines, drelļu raksti un Kurzemes brunču audumi Liepājas meistaru stellēs, vērot aušanas procesu un izmēģināt roku senajā amatā, individuālās vai grupu sarunās uzzināt, kā pareizi darināt attiecīga novada tautas tērpu vai pēc individuāla pasūtījuma tautas tērpu arī izgatavot, laipni aicināti uz Lietišķās mākslas centru „Dārza iela” (Liepājā, Dārza ielā 4/8). Savukārt trīs dienas, 4., 5. un 6. aprīlī, no pulksten 11.00 līdz 17.00 te ikvienam būs pieejamas atvērtās darbnīcas, meistaru prasmju demonstrējumi un publiskās diskusijas.

Tautas lietišķās mākslas studija (TLMS) „Dzintars” (vadītāja Anita Kovjazina) aicinās interesentus uz sarunām par dzintara vēsturi, demonstrēs dzintara apstrādi ar pirmatnīgiem instrumentiem un darba rīkiem (ar roku griežamu urbi u.c.), TLMS „Zītars” (vadītāja Austra Ziemele) meistares demonstrēs dzintara apstrādes pamata paņēmienus, dzintara rotu izgatavošanu, kombinējot ar koku, gliemežvākiem, ādu un citiem materiāliem. Šeit apmeklētājiem būs iespēja arī apstrādāt gan līdzpaņemto, gan darbnīcā esošo dzintaru un saņemt konsultācijas rotu izgatavošanā un labošanā (ja dalībnieks vēlas izmantot meistara doto materiālu, to iespējams iegādāties uz vietas darbnīcā). TLMS „Kursa” (vadītāja Ilma Rubene, meistare Milda Dīriņa) meistares aicina uz atvērtajām aušanas un rokdarbu darbnīcām, publiskajām diskusijām, grāmatzīmju, galda sedziņu aušanu un pavasarīgu šallīšu izgatavošanu ar ūdenī šķīstošās plēves palīdzību, kā arī šallīšu tapošanu un adatu spilventiņu un sedziņu izšūšanu. Savukārt TLMS „Liepava” (vadītāja Smaida Rubeze, meistare Ilze Škuberte ) piedāvā atvērtās aušanas un rokdarbu darbnīcas, publiskas diskusijas un pērlīšu, cimdu, zeķu adīšanu, kā arī somu izgatavošanu lāpīšanas tehnikā un sniegs konsultācijas tautastērpu izgatavošanā.

Interesentiem pieteikties pa tālruni, zvanot lietišķās mākslas studiju vadītājiem: „Dzintars” – 26557759, „Zītars” – 29746636, „Kursa” – 29733310, „Liepava” – 26767866.

Plašāka informācija: //www.liepajaskc.lv/aktuali/satiec-savu-meistaru/

Uzziņai:
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra lietišķās mākslas studiju darbnīcas Liepājā ir vieta, kurā liepājniekiem radoši strādāt, darināt priekšmetus, kas sakņojas tradicionālajā tautas mākslā.

Lietišķās mākslas centrā „Dārza iela” sastapsiet lietišķās mākslas studiju zinošās meistares – audējas, rokdarbnieces, un dzintara apstrādātājas, kuras pārzina mūsu tautas seno prasmju noslēpumus un prot tos ierādīt arī jaunajiem.

„Satiec savu meistaru!” ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas pagājušajā gadā iekļauts Eiropas projektā „Eiropas amatu prasmju dienas”. Šajā laikā arī Eiropā – Francijā, Spānijā, Itālijā un citās valstīs – meistari aicina apgūt senās prasmes un zinības (http://www.journeesdesmetiersdart.com/ ).

Šogad „Satiec savu meistaru!” ir vēstnesis Radošās darbības nedēļai „radi!2013”, kas Latvijā notiks no 22. līdz 28.aprīlim (www.radilatvija.lv ).

Latvijas Nacionālais kultūras centrs ir izdevis DVD „ Satiec savu meistaru!”, kur ikviens var iepazīties ar sešiem amata meistariem, kas ar saviem prasmju noslēpumiem dalījās aizvadītā gada pasākumā. Meklē DVD lielākajās Latvijas Pasta nodaļās un grāmatnīcās! DVD reklāmas rullītis: http://bit.ly/15TSmct

Satikt savus meistarus aicina Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.

Dziesmu un deju svētkus atbalsta lieldraugi „Latvijas dzelzceļš”, „Lattelecom” un „Latvenergo”, kā arī banka „Citadele” un „Latvijas Valsts meži”.

Informāciju sagatavojusi:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja