Mūzikas un dzejas kolāža “Es kā trauslas sievietes kaprīze”

10.02.2015

Jaunuma titlulattēls

Svētdien, 15. februārī, pulksten 15.00 Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Metalurgu Tautas teātris un sieviešu koris “Aija” ielūdz uz mūzikas un dzejas kolāžu “Es kā trauslas sievietes kaprīze” viesnīcas “Promenade Hotel” Hika zālē, 2. stāvā. Ieejas maksa 2 EUR.

Koncertprogrammā mūzikas un dzejas kolāžu veidos Imanta Kalniņa romantisku noskaņu dziesmas un Visvalža Vecvagara mīlestības dzeja, pirmoreiz sadarbojoties sieviešu korim “Aija” (diriģente Gunta Vite, kormeistare Antra Berga) un režisores Dainas Kandevicas vadītajam Metalurgu Tautas teātrim. Visvalža Vecvagara dzeju runās aktrises Iveta Ļesina, Lāsma Ruņģe un Elita Medne. Savukārt, sieviešu koris “Aija” un solisti Līga Jekševica un Raivis Bružis klausītājiem izpildīs romantiskākās Imanta Kalniņa dziesmas – “Viņi dejoja vienu vasaru”, “Tauriņa samtainā smarža”, “Jūlijas dziesma”, “Dūdieviņš”, “Betas dziesmiņa” un citas. Dziesmu aranžējumus korim veidojuši Jēkabs Ozoliņš, Andris Lekstutis un Gunta Vite. Ar stilistiski savdabīgu pavadījumu kora skanējumu bagātinās Līga Elere (klavieres), Raitis Eleris (kontrabass) un Anita Barlote (flauta).

Vai mēs sagaidīsim mūzikas un dzejas renesansi?” pārdomās ir sieviešu kora “Aija” diriģente Gunta Vite, kura vienlaicīgi norāda uz mūsdienu populārās mūzikas vienkāršību un paredzamību (gan melodijas, gan vārdu ziņā) un atgādina pagājušā gadsimta septiņdesmito un astoņdesmito gadu sasniegumus – Imanta Kalniņa mūzikas un izcilu dzejnieku, tostarp Imanta Ziedoņa, Māra Čaklā, Vika un citu autoru mākslu sintēzi. Kā apgalvo diriģente, “Imantam Kalniņam ir savs pieskāriens mūzikā un izvēlētajā dzejā, kas papildina un izsaka viens otru”.

Šajā koncertprogrammā “Es kā trauslas sievietes kaprīze” kolāžu veidos Imanta Kalniņa sajūtu mūzika un Visvalža Vecvagara dzeja, kurai piemīt gaišs un silts, rāms un nereti arī idillisks pamattonis, kam nav svešs arī traģisks piesitiens. “Tas viss vieglas pasakainības, neuzspīlētā teiksmainības atmosfērā. Reizēm pat liekas, ka Vecvagara ziemeļnieciskā daba, ar nokaitēto pasauli tiekoties, veido tādu kā vieglu dūmaku. Tā neko neaizsedz, bet ir,” 1981. gada laikrakstā “Literatūra un Māksla” raksta Māris Čaklais. Turpat domu turpina Ingrīdas Kiršentāles citāts: “Labākajos dzejoļos atkārtojumi rada savdabīgu suģestiju, dzejoļi skan kā buramvārdi, kā dīvaina teiksma.”

Visvaldis Vecvagars (1949) ir dzimis un audzis Nīcā, kur savās mājās “Sīpolos” savu dzejnieka dvēseli un latvietību joprojām izpauž savā vidē un veidā – caur dzirnakmeņiem, kas nu jau esot vairāk kā seši simti. Dzejnieks savulaik Latvijas Universitātē studējis vēsturi un žurnālistiku un strādājis Liepājas Vēstures un mākslas muzejā. “Reti kuram dzejniekam tik nozīmīga būtu šo īso biogrāfisko datu pieminēšana. Bet šie divi – nīcenieks un muzejnieks – atšifrē daudzus Vecvagara impulsu avotus”, tā par V.Vecvagaru rakstījis Māris Čaklais.

Dzejnieka pirmā publikācija – dzejolis “Rainis” 1966. gadā laikrakstā “Komunists”, bet 1971. gadā izdotajā kopkrājumā “Acis” publicēta jau plašāka dzejoļu kopa. 1978. gadā izdots dzejoļu krājums “Spīdēsim šonakt” un 1986. gadā V.Vecvagara dzeja publicēta autoru kopkrājumā “Četri”.

Biļetes cena pasākumā: 2 EUR.

Biļetes var iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama, Liepājas Olimpiskā centra, t/c „Ostmala” un Liepājas teātra kasēs, „Biļešu Paradīze” kasēs visā Latvijā un internetā www.bilesuparadize.lv, kā arī pus stundu pirms koncerta tā norises vietā.

Informāciju sagatavojusi:
Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja