Metalurgu Tautas teātrim – 65

24.10.2013

Jaunuma titlulattēlsJaunuma titlulattēls

Sestdien, 26. oktobrī, pulksten 17:00 Liepājas Leļļu teātrī ar Rūdolfa Blaumaņa lugas „Pazudušais dēls” iestudējumu Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Metalurgu Tautas teātris atzīmēs savas radošās darbības 65. dzimšanas dienu. Jubilejas reizē savu talantu apliecinās abi izrādes aktieru sastāvi. Režisore Daina Kandevica, scenogrāfs Andis Strods, galvenajā – Krustiņa lomā – Mārcis Ļaksa un Rūdolfs Grūbe. Ieeja izrādē – bezmaksas.

Metalurgu Tautas teātris Liepājā darbojas kopš 1948. gada. Sākotnēji dibināts kā rūpnīcas „Sarkanais metalurgs” dramatiskais pulciņš. 1975. gadā par Metalurgu Tautas teātra mājvietu kļuva  Metalurgu kultūras pils (tagad šai vietā atrodas Liepājas Olimpiskais centrs).

„Tas bija laiks, kad Metalurgu Tautas teātrī darbojās 40 līdz 50 cilvēku un katru sezonu tika iestudētas trīs vai četras izrādes.  Regulāri notika arī dažādas skates, amatieru teātru svētki un salidojumi,” atceras teātra režisore Daina Kandevica. Viņa Metalurgu Tautas teātra vadību uzņēmās 1979. gadā un veiksmīgi to turpina arī vēl šobrīd.

Savulaik teātrī izrādes iestudējuši arī režisori un aktieri, kas tolaik strādāja Liepājas teātrī. Viņu vidū bija Andrejs Migla, Pēteris Vīksna, Mirdza Mālkalne, Karmena Austruma un citi.

1980. gadā kolektīvam par izciliem panākumiem prestižajā amatierteātru festivālā „Baltijas rampa” Paņevežā (Lietuvā) ar Dainas Kandevicas iestudēto Paula Putniņa luga “U-ŪŪ!” tika piešķirts Tautas teātra nosaukums, kas Padomju laikos noteica pašdarbības kolektīvu māksliniecisko līmeni jeb kvalifikāciju.

80-tajos gados Metalurgu Tautas teātris izauklēja arī trīs jauniešu studijas, kuru audzēkņi šobrīd ir vairāku valsts teātru aktieri.

2005. gadā  Metalurgu Tautas teātris piepulcējās Liepājas pilsētas domes Tautas mākslas un kultūras centra radošo kolektīvu saimei.  Šobrīd teātrī darbojas 38 dalībnieki. „Paši, paši uzticamākie mūsu teātra dalībnieki ir Nora Pakalnišķe, Gaida Mažaika, Sinilga un Aigars Ozoliņi, Arvīds Kreinats, Lāsma Ruņģe, Kaspars Plauks, Ērika Vecvagare, Ainars Krūms, Dainis Roze. Mūsu stiprais balsts ir arī Aigars Kārkliņš, Kristīne Finka, Gundars Zvaigznītis, Maija Drāzniece un daudzi, daudzi citi. Prieks, ka kolektīvā atgriezušies Inese Indriksone, Iveta Treimane, Kristīne Šokoleja-Šokolaite, Ildze Matute un Iveta Ļesina. Un neiedomājams prieks par lielisko jauno aktieru ienākšanu mūsu teātrītī – viņu ir daudz un viņi ir mūsējie,” smaidot un ar lepnumu atzīst Daina Kandevica.

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Metalurgu Tautas teātris ik gadu iestudē jaunas izrādes, kuras atzinīgi novērtē gan skatītāji, gan eksperti. Ar 2008. gadā iestudēto Māras Zālītes lugu „Margarēta” teātris 2009. gadā piedalījās skatē „Gada izrāde – 2008”, kurā aktieri Ainars Krūms un Arvīds Kreināts tika nominēti titulu „Labākais aktieris” un „Labākais II plāna aktieris” iegūšanai. A.Kreinātam šis tituls arī tika piešķirts.

Atzīmējot 60 gadu jubileju, kolektīvs iestudēja Anšlava Eglīša lugu „Karmen, Karmen!”, ar kuru, piedaloties skatē „Gada izrāde 2009”, ieguva „Kurzemes Gada Izrāde” titulu. Aigars Kārkliņš ieguva Labākā Aktiera titulu, bet Ērika Vecvagare saņēma Diplomu par Spāres lomas atveidojumu.

Savukārt pagājušā gadā Raiņa lugas „Pūt, vējiņi!” Metalurgu Tautas teātra interpretācija teātra ekspertu vērtējumā tika atzīta par Latvijas amatierteātru iestudējumu „Gada izrāde 2011”, bet aktieris Aigars Kārkliņš par Ulda lomu šajā lugā saņēma titulu  „Gada aktieris”. Atzinīgus vārdus no ekspertiem režisore Daina Kandevica saņēma arī par pagājušās sezonas muzikālo iestudējumu „..Vējā”.

Pagājušā gadā teātris savus daiļrades cienītājus aicināja uz diviem jauniestudējumiem – Rūdolfa Blaumaņa lugu „Pazudušais dēls” un dzejas uzvedumu „Tik tuvu tev..”.

Arī nākamgad Metalurgu Tautas teātris savus skatītājus iecerējis priecēt ar diviem jauniestudējumiem.

Taču jubilejas reizē, 26. oktobrī pulksten 17.00, Metalurgu Tautas teātris izrādīs Rūdolfa Blaumaņa lugu „Pazudušais dēls”, kuru šoreiz spēlēs abi izrādes aktieru sastāvi.

Ieeja jubilejas reizē – bezmaksas.

Uzziņai:
Metalurgu Tautas teātris pirmoreiz R.Blaumaņa lugu „Pazudušais dēls” interesentiem izrādīja šā gada 29. martā.

Galvenajā – Krustiņa lomā šoreiz iejutīsies gan Mārcis Ļaksa (izrādē „Pūt, vējiņi!” atveidoja Didzi), gan Rūdolfs Grūbe (jaunākais kolektīva dalībnieks), pārējās lomās: Roplainis – Ainars Krūms, Roplainiete – Gaida Mažaika un Inese Indriksone, Aža – Sinilga Ozoliņa un Iveta Treimane, Pūlīšu Pauls – Kaspars Plauks un Raimonds Mašņikovs (savā pirmajā lomā Metalurgu teātrī), Ilze – Kristīne Šokoleja-Šokolaite un Ilze Cimermane, Matilde – Ildze Matute un Laura Grundmane.

Izrādes režisore Daina Kandevica, scenogrāfiju veidojis Jaunā Rīgas Teātra aktieris, bijušais Metalurgu Tautas teātra dalībnieks Andis Strods, bet filmas materiālu sagatavojis Kaspars Plauks.

„Pazudušais dēls” – tā ir bēdu luga piecos cēlienos – tādu žanrisku ievirzi savam darbam devis autors Rūdolfs Blaumanis. Vienā cēlienā to centīsies izspēlēt Liepājas Metalurgu tautas teātris. Viņi savā lugas interpretācijā atspoguļos Krustiņa ceļu uz savu bojāeju, akcentējot katra izrādes tēla – Roplaiņa, Roplainietes, Paula, Iņķa, Matildes un pat Ilzes – tātad apkārtējās sabiedrības vainu notikušajā.

„Iestudējuma mērķis ir uzrunāt mūsdienu skatītāju viņam tuvā un saprotamā valodā, par viņam saprotamām mūžīgajām tēmām. Šajā gadījumā runājam par pazudušā dēla tēmu, ar mūsdienīgiem izteiksmes līdzekļiem. Tādēļ izrādi veidojam kā kinofilmas „PAZUDUŠAIS DĒLS” uzņemšanas procesu. Šāda pieeja literārā materiāla atklāsmei paver iespēju šo 5 cēlienu lugu padarīt kompaktāku, dinamiskāku, pielietojot mūsdienu skatītajam saprotamo un pieņemamo kino klipu uztveršanas principu,” informē izrādes režisore Daina Kandevica.

Informāciju sagatavojusi:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja