LĪVAS CIEMA SVĒTKOS pulcējas vairāk kā 230 amatu meistari, mākslinieki un mājražotāji

19.05.2015

Jaunuma titlulattēls Jaunuma titlulattēls Līvas_ciema_meistari (6)

Šajā nedēļas nogalē, 23. maijā no pulksten 10.00 – 23.00 un 24. maijā no 11.00 – 15.00, Liepājas Promenādē notiks “Līvas ciema svētki 2015” – latviešu tradicionālās kultūras mantojuma svētki, kuros norisināsies arī tradicionālais Līvas tirgus, kas šogad pulcēs vairāk nekā 230 amatu meistarus, māksliniekus un mājražotājus. Liepājas Meistaru ielā godā celsim vietējos amatniekus un dizainerus, kuri tradicionālās amatprasmes apvieno ar mūsdienīgām un mākslinieciskām idejām. Savukārt Liepājas apkaimes prasmīgās saimnieces aicinās iepazīt Lejaskurzemes kulināro mantojumu un senās garšas gudrības, piedāvājot gan raksturīgos ēdienus, gan arī ierādot amatu siera siešanas meistarklasēs.

Amatnieki, mākslinieki un dizaineri no visas Latvijas šogad divas dienas LĪVAS TIRGŪ sniegs lieliskas izvēles iespējas, piedāvājot gan radošas, gan praktiskas lietas kā svētkiem, tā ikdienai. Rotu meistari aicinās pielaikot un iegādāties etnogrāfiskas un stilizētas rotaslietas no sudraba, dzintara, koka, gliemežvākiem, raga, stikla un citiem materiāliem. Piedāvājumā būs arī koka izstrādājumi, sākot no koka karotēm līdz pirts baļļai. Iegādāties varēs arī kalumus, tostarp naglas, eņģes un pat bultu uzgaļus. Plaši pārstāvēta būs keramika – tradicionālā Kurzemes, arī melnā un Latgales krāsainā keramika. Līvas tirgū atradīsim arī mūsdienu dizaineru darbus – apģērbu, gleznas, interjera preces, aksesuārus u.c. Noderīgi un interesanti būs arī tiem, kuri ar mīlestību iekopj savu dārzu – varēs iegādāties gan dažādus puķu, garšaugu un zemciešu stādus, gan arī dārza skulptūras no Latvijas lauku akmeņiem. Līvas tirgu apmeklēt noteikti būs vērtīgi arī veselīga dzīvesveida piekritējiem – būs padomāts gan par dabīgo kosmētiku, gan ekoloģisko pārtiku.

Šogad, atzīmējot Liepājas 390. jubileju, īpašā godā tiks celti vietējie meistari vērienīgā LIEPĀJAS MEISTARU IELĀ, kas atradīsies promenādē pretī viesnīcai “Promenade Hotel” un kur vienkopus būs novērtējami gan liepājnieku radīti lietišķās mākslas izstrādājumi, gan dizaina preces. Būs iespēja iegādāties rokām izšūtas kakla rotas vīriešiem un sievietēm, ko darina Madara Petrovica, koka krūžu turētājus, kas stiprināmi pie velosipēda un bērnu ratiem, ko veido Kaspara Karlsona dibinātais uzņēmums, arī SIA “Zoovilla” šūtās bērnu mantiņas pildītas ar pašu audzētu lavandu, savukārt uzņēmums “CCS” piedāvās rokām šūtas bērnu mantiņas, rotas un aksesuārus, uzņēmums “Produktu attīstītājs” – interjera dizaina preces, kas gatavotas no koka, bet “Ideju bode” piedāvās mākslas un dizaina priekšmetu visplašāko sortimentu – gleznas, rotas, aksesuārus, interjera preces, apģērbu un traukus. Marketinga projektu aģentūra “Fortiuss” piedāvās no koka izgatavotus aksesuārus, rotaslietas, interjera priekšmetus, rotaļlietas un spēles.

Liepājas meistaru ielā ikvienam būs pieejamas arī MEISTARDARBNĪCAS, kurās jaunas amatu prasmes apgūt aicinās Liepājas Dizaina un mākslas vidusskola, kas piedāvās neparastas un saistošas darbnīcas, izmantojot smiltis, metālu, ādu un citus izejmateriālus, gan Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra tautas lietišķās studijas “Kursa”, “Liepava” un “Zītars”, iesaistot darbnīcās kā bērnus, tā pieaugušos. Pielaikojot Kurzemes tautas tērpus, uzklausot speciālistu padomus un izmantojot Tautas fotostudijas „Fotast” pakalpojumus, būs vieglāk izvēlēties katram savu tautas tērpu. Savukārt zīmju darbnīcā katrs būs aicināts atrast savu zīmi un izgatavot to izšūšanas, adīšanas, pērļu vai mālā veidotās tehnikās. Ikviens varēs iemēģināt arī mazās stelles ziedaino aprocīšu, sedziņu vai atslēgu piekariņu aušanai. Apgūt varēs arī šķērošanu, tapošanu, aprocīšu pīšanu, dzintara slīpēšanu un apstrādi. Pirmoreiz Līvas ciema svētkos piedalīsies un ģitāras izgatavošanas amata noslēpumus interesentiem atklās jaunais meistars Ansis Alksnis.

Savukārt Lejaskurzemes kulināro mantojumu iepazīt varēs ne tikai iegādājoties Līvas tirgū gardos sierus, sklandraušus, mājas tortes, pelēko zirņu plāceņus, maizi, zivis, sulas un citus produktus, bet arī ieklausoties Liepājas apkaimes saimnieču padomos un senajās receptēs, kā arī nobaudot raksturīgos ēdienus svētku sadaļā LEJASKURZEMES GARŠA LIEPĀJĀ sestdien no pulksten 11.00 – 15.00. Domājot par siltām vasaras dienām un saulgriežu tuvošanos, Lauku sēta pilsētā saimnieces aicinās apgūt siera gatavošanu meistarklasēs „Sienam pa vecam”, ko piedāvās Ingūna Vītola no Vecpils pagasta, un „Sienam pa jaunam”, kur prasmes ierādīs Džuljeta Zuļģe no Rucavas novada. Siera tirgotāji piedāvās iegādāties līdz pat 10 kg lielus siera rituļus – gan mājas sierus, gan zaļo, puscieto un cieto sieru, kā arī sierus ar dažādām piedevām.

Īsteni latviskus ēdienus zem karoga DZINTARA LATVIEŠI KROGOS SĒŽ būs sarūpējuši ēdinātāji – „Europa City Amrita”, Cīravas profesionālā skola, restorāni „Medus” un „Piano”, kā arī kafejnīcas „Elizabete” un „Darbnīca”.

Plašāka informācija un svētku kultūras programma atrodama mājas lapā www.liepajaskc.lv, kā arī sociālajos tīklos.

Līvas ciema svētkus rīko Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru. Atbalsta Liepājas pilsētas dome un Liepājas Kultūras pārvalde, kā arī Latvijas Radio, SIA “Rietumu Radio”, SIA “AdGuru”, viesnīca “Fontaine Royal”, SIA “Liepājas tramvajs”, “IF P&C Insurance AS Latvijas filiāle”, SIA “Venden” un Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojs.

Informāciju sagatavojusi:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja