Līvas ciema svētkos godā celts tautas tērps

22.05.2015

     Jaunuma titlulattēls    Jaunuma titlulattēls    Anastasijas Giričevas tērpi_pub_foto

Līvas ciema svētkos šogad godā tiks celtas latviešu tautas tradīcijas mūzikā, dejā, dažādu amatu prasmēs, lietišķajā mākslā un arīdzan latviešu tautas tērpu valkāšanā. Akcentējot latviešu tautas tērpu kultūrvēsturisko vērtību un valkāšanas tradīcijas, kā arī to aktualitāti mūsdienās, Līvas ciema svētku apmeklētājiem sestdien, 23. maijā, pulksten 15.00 uz Promenādes tiltiņa būs iespēja bagātināt savas zināšanas, vērojot vērienīgu latviešu tautas tērpu parādi “Katram savu tautas tērpu”. Savukārt vakarpusē, pulksten 19.00, mūsdienu modes tendences tradīciju kontekstā varēs novērtēt Liepājas jauno modes mākslinieku tērpu kolekciju skatē “Tērps – katram savs”.

Tuvojas Līgo vakars – reize, kad ir vēlēšanās uzvilkt mugurā kaut ko latvisku – vislabāk vecmāmiņas pūrā atstāto tautas tērpu, ja ir, vai vismaz tautiskus brunčus, kreklu. Tikai retajai mājās ir patiešām īsts tautas tērps, tomēr arvien vairāk cilvēku meklē savu garīgo piederību un sakņu sajūtu, interesējoties par latviešu tautas tērpa pareizu darināšanu un valkāšanu. Latvijas Nacionālā kultūras centra speciālisti jau aizvadītajā gadā sākuši veidot nozīmīgu projektu, kas veicinātu sabiedrības izpratni par tautas tērpu kā vienu no tautas pašapziņas izteiksmes formām. Tādēļ arī Līvas ciema svētkiem tiek gatavota latviešu tautas tērpu parāde “Katram savu tautas tērpu”, īpaši akcentējot Kurzemes novadus, kuros sevišķi izceļas sieviešu goda apģērbi, tērpu darināšanas un to valkāšanas tradīcijas. Tērpus parādē, kas iecerēta kā mudinājums cilvēkiem pareizi novērtēt šo tautas mākslas lielo vērtību un aicināt valkāt tautas tērpu ar pienācīgu cieņu, skatītājiem demonstrēs Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas deju ansambļa “Rucavietis”, senioru deju kolektīva “Sidrabvilnis”, bērnu deju kolektīva “Krustiņi”, kā arī pirmsskolas bērnu deju kolektīva “Kāpēcītis” un vidējās paaudzes deju kolektīva “Vērgalīte” dejotāji.

„Tautas tērpam piemīt īpašs spēks, kas tevi ceļ un it kā pasargā no visa ļauna, to uzvelkot, pārņem neaprakstāmas sajūtas,” tā saka tautas tērpu atbildīgākie nēsātāji, kuri tautas tērpos ģērbjas bieži, piedaloties Vispārējos Latviešu Dziesmu un Deju svētkos vai citos svarīgos godos.

Redzamos tautas tērpus un to atšķirības valkāšanas kultūrā komentēs Liepājas muzeja Kurzemes tautas tērpu informācijas centra vadītāja un eksperte Lia Mona Ģibiete, kura konsultējusi neskaitāmus mākslinieciskos kolektīvus un interesentus, gatavojot jaunus tērpu komplektus.

Bērnu deju kolektīvs “Kāpēcītis” dižosies ar saviem nesen iegūtajiem tautas tērpiem, kuru iegādei saņēmuši finansējumu projektu konkursā “Labiedarbi.lv”. Savukārt vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vērgalīte”, kurš aizvadītajā gadā realizējis lielisku projektu “Tautas tērps – mana rota”, apmeklētājiem demonstrēs savus jaunos, dažādu novadu etnogrāfiski pareizos tautas tērpus no Sakas, Alsungas, Kuldīgas, Pērkones un Nīcas novada.

Bet deju kolektīvu „Rucavietis”, „Sidrabvilnis” un „Krustiņi” dejotāji uzskatāmi parādīs Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra krāšņo dažādu novadu tautas tērpu pūru, kurā glabājas arī vairākus gadu desmitus atpakaļ darinātie dejotāju skatuves tērpi. Kuros novados košākie tērpi? Bārtā, Rucavā vai Sakā? Kādas ir sieviešu goda tērpu darināšanas īpatnības Kurzemes pusē, vai zinām, ka Nīcā plīv’ ne tikai sarkanie brunči un  kādēļ vīru apģērbu sauc par  „svārkiem”?

Iespējams, ka šī satikšanās ar tautas tērpu valkātājiem kādam radīs patiesu interesi, lai izvēlētos savu tautas tērpu, ko darināt pie Liepājas meistarīgajām audējām, sagaidot Latvijas simtgadi.

Savukārt vakarpusē modes skatē “Tērps – katram savs” Liepājas jauno modes mākslinieku tērpus demonstrēs biedrība “Liepājas modes un mākslas studija”, kas ikvienam Līvas ciema svētku apmeklētājam sniegs iespēju novērtēt Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas esošo un bijušo audzēkņu radīto apģērba dizainu. Tiks demonstrētas Anastasijas Giričevas, Kima Jevdasjeva un Simonas Kancanes radītās kolekcijas. Tāpat būs novērtējami tērpi, ko radījusi Anna Meldrāja diplomdarba ietvaros, absolvējot Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas izglītības programmu. Tie ir stilizēti tautas tērpi, kuru audums austs, izmantojot Kurzemes kodu, kas izteikts no dažādiem Kurzemes novada parametriem, un lina auduma apģērbs. Liepājas modes svētku organizētāja Tatjana Jaremčuka atzīst: “Arī apģērba radīšana ir amata prasmes, kuru demonstrējums veiksmīgi iederas Līvas ciema svētku koncepcijā. Nelielā improvizētā modes skatē mēs parādīsim, ko spējuši radīt Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņi un Liepājas Universitātes studenti, kas ir gados jauni cilvēki, bet jau apliecinājuši savu talantu plašākā mērogā. Šādi ceram iedvesmot jauno paaudzi izvēlēties apgūt profesiju un izkopt sevī kādu radošu talantu.” Pēc modes skates ikvienam interesentam būs iespēja iegūt papildus informāciju par Liepājas modes svētkiem, kas notiks 8. augustā.

Plašāka informācija un Līvas ciema svētku kultūras programma atrodama mājas lapā www.liepajaskc.lv, kā arī sociālajos tīklos.

Līvas ciema svētkus rīko Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru. Atbalsta Liepājas pilsētas dome un Liepājas Kultūras pārvalde, kā arī Latvijas Radio, SIA “Rietumu Radio”, SIA “AdGuru”, viesnīca “Fontaine Royal”, SIA “Liepājas tramvajs”, “IF P&C Insurance AS Latvijas filiāle”, SIA “Venden” un Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojs.

Informāciju sagatavojusi:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja