Tuvojas vērienīgākais tradicionālās kultūras notikums Kurzemē LĪVAS CIEMA SVĒTKI

25.04.2018

Verot vārtus vasarai, Liepājas Promenādē notiks liepājnieku un pilsētas viesu gaidītais vērienīgais tradicionālās kultūras notikums – “Līvas ciema svētki”. Divas dienas, 19. maijā no pulksten 10.00 līdz 19.00 un 20. maijā no 11.00 līdz 15.00, Liepājā ikviens varēs baudīt bagātu kultūras programmu – “Līvas tirgū” iepazīt amatu meistarus un viņu radītos meistardarbus un amatu prasmes, tradicionālos ēdienus un dzērienus gardākajā svētku sadaļā “Dzintara latvieši krogos sēž”, senas latviešu spēles “Spēļu sētā”, kā arī tautas mūzikas svētkus “Līvas upe” un tautas deju programmu “Dzintara krasta ļaudis” uz trīs skatuvēm “Līvas ciema svētku” laukumā pie koncertzāles “Lielais dzintars”, Liepājas Promenādē un šogad arī Juliannas pagalmā. Svētdienā, 20.maijā “Līvas ciema svētkos” šogad pirmo reizi iekļauts arī liepājniekiem jau labi zināmais un iemīļotais “Tvīda brauciens”.

Svētku teritorija šogad tiek būtiski paplašināta, aptverot arī Friča Brīvzemnieka ielu, Juliannas pagalmu un Dzirnavu ielu, līdz ar to radot jaunu, īpašu noskaņu “Līvas tirgū”. Kā ik gadu Liepājā ieradīsies dažādu amatu pratēji, daiļamata meistari, pārtikas ražotāji, mākslinieki un dizaineri no visiem Latvijas novadiem. Šogad saņemti 325 pieteikumu, no kuriem rūpīgi izvērtējot un atlasot svētku mākslinieciskajai koncepcijai visatbilstošākos, dalībai apstiprināti 223 amatu meistari un tirgotāji. Ar apstiprināto dalībniekus sarakstu var iepazīties ŠEIT. Līdz ar to “Līvas tirgū” gaidāmi meistari, kuri piedāvās izcilas kvalitātes daiļamatiecību – gan darbus, kas veidoti latviešu amatniecības tradīcijā, gan mākslinieciskajā jaunradē, gan laikmetīgos savienojumos. Kā ierasts, interesentiem svētku laikā būs iespēja arī pašiem izmēģināt amatu prasmes dažādās meistardarbnīcās.

Atzīmējot Latvijas simtgadi un esamību ceļā uz XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem, šogad “Līvas ciema svētkos” svinēsim latviešu kultūras mantojumu visā tā bagātībā – meistaru amatu prasmes no senatnes līdz mūsdienām, no tradīcijas līdz jaunradei. Tautas deju programmā “Dzintara krasta ļaudis” skatītājus priecēs dejotāji, kas sniegs iespēju ieskatīties Dziesmu un Deju svētku repertuārā, tāpat arī Līvas tirgū satiksim ne vienu vien meistaru – svētku dalībnieku amatniecības nozarē. Līvas ciema laukumā pie koncertzāles “Lielais dzintars” divu dienu garumā uz lielās skatuves apmeklētājus priecēs dažādu paaudžu dejotāji, teju visi Liepājas deju apriņķa kolektīvi – gan bērnu, gan jauniešu, gan vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvi, kopā veidojot krāšņu tautas deju programmu.

Svētku ietvaros, svētdien, 20.maijā starts tiks dots jau 9. Liepājas Tvīda braucienam. Jau tradicionāli ik gadu maijā Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojs aicina uz retro velobraucienu, kura mērķis ir pulcēt velomīļotājus, kas tērpušies 30. gadu stila apģērbā, lai kopīgi dotos izbraucienā pa pilsētu. Vairāk informācijas par “Tvīda braucienu” skatieties vietnē www.liepaja.travel un “LiepājaTravel” sociālo tīklu profilos. Pieteikties velobraucienam var aizpildot elektronisko pieteikuma veidlapu ej.uz/tvida-brauciens

Savukārt, tautas mūzikas svētki “Līvas upe” 2018. gadā turpinās iesākto tradīciju un iepazīstinās “Līvas ciema svētku” apmeklētājus ar dažādu žanru, krāsu, formu un noskaņu tautas mūziku. Klausītāji varēs novērtēt tautas mūziku gan klasiski tradicionālā skanējumā, gan laikmetīgā, netradicionālā un varbūt pat nepierastā formātā, tajā pašā laikā saglabājot tautas muzicēšanas tradīciju vērtības. Arī šogad “Līvas upe” pulcēs daudzveidīgus mūziķus – savu dalību apstiprinājušas tādas muzikālas apvienības kā postfolka grupas “Tautumeitas” (Rīga), “ElektroFolk” (Rīga), “Zari” (Liepāja), “Daba San” (Rīga), tumšfolka grupa “Rāva” (Rīga), ), postfolka grupa “Svīres” (Rīga), etnokompānija “Zeidi” (Rīga), folkloras kopas “Vēlava” un “Saknes” (Liepāja), etnoprieka grupa “Ogas” (Rīga), folkloras apvienība “Stiprās sievas” (Rīga), vokālais ansamblis “Šokolāde” (Liepāja)”, kapela “Neparasts gadījums” (Durbe) un citi. Šajā gadā tautas mūzikas svētku “Līvas upe” programma norisināsies uz 2 skatuvēm – mūziķi uzstāsies gan uz apmeklētājiem jau pazīstamās Promenādes skatuves, gan arī īpaša noskaņa tiks radīta Juliannas pagalmā, kur “Līvas upes” skatuvi piepildīs akustiskākas mūziķu programmas.

“Līvas ciema svētku” apmeklētājus, ģimenes ar bērniem, arī šogad priecēs “Spēļu sēta”, kas katru gadu tiek bagātināta ar dažādām radošām latviešu senajām spēlēm “Krāsu Karuseļa” vadībā. Ikviens varēs iepazīt tādas spēles kā cūku ganīšana, koka vilciņu dīdīšana, vēja propelleru laišana pa vējam, zivtiņu makšķerēšanu, veiklības spēli “Ratu ritenis” un citas aktivitātes. Svētdien pasākuma mazākos apmeklētājus gaidīs īpašas bērnu izrādes – Juliannas pagalmā Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Bērnu teātris izrādīs “Kaķīša dzirnaviņas”, savukārt svētku lielajā laukumā ar izrādi “Pasaku zemes brīnumi” bērnus priecēs Liepājas Ceļojošais leļļu teātris “Maska”. Svētku laikā gardākajā sadaļā “Dzintara latvieši krogos sēž” ikvienam būs iespēja sevi palutināt arī ar gardiem tradicionāliem ēdieniem un dzērieniem, ko piedāvās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji un garšu meistari.

Ikviens “Līvas ciema svētkos” atradīs gan savu svētku garšu, gan savu prieku un atpūtu dažādās norisēs, radot sev bagātīgu nedēļas nogali Liepājā. Svētku programma pilnā apjomā būs atrodama gan Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājas lapā www.liepajaskc.lv, kā arī sociālajos tīklos #LivasCiems #LiepajasKC.

“Līvas ciema svētkus” piedāvā Liepājas pilsēta, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs.