Tautas teātra PIRMIZRĀDE: Federiko Garsija Lorka “BERNARDAS ALBAS MĀJA”

18.02.2015

Jaunuma titlulattēls

Sestdien, 21. februārī, pulksten 15.00 Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas teātris un režisore Ināra Kalnarāja aicina uz pirmizrādi “Bernardas Albas māja” pēc Federiko Garsija Lorkas lugas motīviem. Izrāde notiek Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē. Ieejas maksa: 2 EUR.

Latvijā Federiko Garsijas Lorkas (1898 – 1936) daiļrade zināma, pateicoties Knuta Skujenieka latviskotajai dzejas izlasei “Kliedziens” (1971) un Edvīna Raupa tulkotajām skicēm par Spānijas kultūras vēsturi (folkloru, mūziku, dzeju) grāmatā “Lekcijas” (2013), kas atklāj F.G.Lorkas estētiskos principus un ciešo saikni ar spāņu tradicionālo kultūru. Latvijas teātros bieži iestudētas arī F.G.Lorkas lugas, populārākā no tām ir drāma “Bernardas Albas māja” Vijas Svīkules tulkojumā (1965).

Liepājas Tautas teātra jauniestudējums aicina domāt par to, ka mīlestība ir viens no lielākajiem pasaules radošajiem spēkiem, taču tā var kļūt postoša un iznīcinoša, kad tiek ierobežota, pakļauta un apspiesta.

Tas ir traģisks stāsts par piecām māsām, kuras pakļautas savas mātes pārspīlēti augstajām morāles prasībām. Lugas darbības laikā šīs sievietes neveiksmīgi meklē ceļus un veidus, kā tikt ārā no savas mātes mājas. Kā arī lugas sižetu dramatiskāku padara apstāklis, kā māsas iemīl vienu vīrieti, kā rezultātā sākas savstarpēja cīņa ar traģisku noslēgumu.

Režisore stāsta: “Sabiedrība ilgojas pēc stingrās rokas jeb vadības, tāpat arī ģimenē nepieciešama sava veida diktatūra, tomēr – kā tas ietekmē pakļauto cilvēku raksturus? Ne katrs cilvēks spēj to izturēt. Pārlieku lielās un reizēm pārprastās prasības rosina izpausties cilvēku negatīvajai dabai, un tāpēc sākotnēji labi domātais nereti noved pie krietni savādāka rezultāta. Izrādē redzam, kā paštaisnība un despotisms izmaina cilvēku raksturus, kā augstprātība veido cits cita pazemošanas ķēdi.”

Iestudējumā iekļauti fragmenti no F.G.Lorkam un lugas “Bernardas Albas māja” noskaņai tuvā senā Andalūzijas dziedājuma kantehondo (cante jondo), par ko lasām arī grāmatā “Lekcijas”: “…kantehondo dziesmas uzrunāja cilvēkus ar maģisku spēku, tajās skanēja īsteni kosmiska mūzika, sirdi plosoša un pacilājoša mūzika, kas, uznirstot no likteņa uzplēstas, nedzīstošas rētas atsedz patiesa skaistuma saknes. [..] Kontrapunkts šajās dziesmās ir divas māsas – nelaimīga mīlestība un nāve.”

Izcilā spāņu dzejnieka un dramaturga, mūziķa un domātāja F.G.Lorkas radītajos tēlos sestdien pirmizrādē iejutīsies Liepājas Tautas teātra aktieri – Dace Rūse, Sandra Okuņeva, Sandra Vintere, Dace Volksone, Inese Ceriņa, Linda Grosgale, Anita Vintere, Lelde Stiebre-Matuka, Baiba Špēra-Špora, Vizma Agejeva un Endija Vintere.

Režisore Ināra Kalnarāja. Izrādes radošo komandu veido scenogrāfe un kostīmu māksliniece Dace Lanka, kustību konsultante Sandra Blumbaha un mūzikas konsultants Mārcis Grīnbarts.

Izrāde vienā cēlienā, tās ilgums: 1 stunda 45 minūtes.

Ieejas maksa: 2 EUR. Biļetes var iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama, Liepājas Olimpiskā centra, t/c „Ostmala” un Liepājas teātra kasēs, „Biļešu paradīze” kasēs visā Latvijā un http://www.bilesuparadize.lv, kā arī stundu pirms izrādes pasākuma norises vietā.

Informāciju sagatavojusi:
Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja