Liepājas Tautas fotostudijas „Fotast” dalībnieki aicina uz izstāžu atklāšanu

06.11.2013

Jaunuma titlulattēls 

Ceturtdien, 7. novembrī, pulksten 17:30 Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā vienlaikus tiks atklātas divas Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas fotostudijas „Fotast” dalībnieku izstādes – studijas 55. gadu jubilejai veltītā „Fotast pasaule” un XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku tematiskā fotoizstāde „Liepāja atbalsojas”. Interesenti tās varēs apskatīt līdz 1. decembrim.

Liepājas Tautas fotostudijas pirmsākumi meklējami 1958. gadā, kad Visvaldis Blankenburgs, Gunārs Kopštāls un Huberts Stankevičs pilsētas kultūras namā nodibināja fotopulciņu.

Lai varētu piedalīties konkursos kā patstāvīga organizācija, 1963. gada decembrī dibina Liepājas fotoklubu ar 30 biedriem, par priekšsēdētāju ievēlot Hubertu Stankeviču. 1969. gadā, pirmo reizi Padomju Savienības vēsturē, fotoklubs kā organizācija sīvā konkurencē (piedalījās dalībnieki no 37 valstīm) Beļģijā saņem FIAP (Starptautiskā Fotomākslas federācija) bronzas medaļu. Turpmākajos gados fotostudijā aug vesela fotogrāfu paaudze, un tiek saņemts daudz medaļu un apbalvojumu. Fotostudijā darbojas starptautiskie AFIAP (Starptautiskās Fotomākslas federācijas mākslinieks) mākslinieki – Nikolajs Brīvlauks, Pēteris Jaunzems, Irina Kolpakova, Viktors Kolpakovs, Gunārs Kopštāls, Irina Tīre un EAFIAP (Starptautiskās Fotomākslas federācijas ekselence – augstākais tituls) Pēteris Jaunzems.

Šobrīd studijā aktīvi darbojas 30 dalībnieki. Lielas korekcijas ienesis jaunais „ciparu fotogrāfijas laiks” (fotodarbi tiek apstrādāti un izgatavoti ar datortehnikas palīdzību), kas pēc nosacīta miera perioda fotogrāfijas attīstībā ir atkal iekustinājis Liepājas fotodzīvi.

No 2002. gada, kad aizsaulē aiziet studijas ilggadējais vadītājs Huberts Stankevičs, „Fotast” vadību pārņem Varis Sants, kurš 2012. gada septembrī vadības grožus nodevis Jāņa Vecbrāļa gādīgajās rokās.

Viņa vadībā Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas fotostudijas „Fotast” dalībnieki jau priecējuši gan liepājniekus un Liepājas viesus ar izstādēm Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā, kafejnīcā „Darbnīca” un Liepājas muzeja Mazajā zālē, gan novadu ļaudis Nīcas novada “Upeskrastos” un Saldus novadā, Kapelleru namā.

Savukārt ceturtdien, 7. novembrī, pulksten 17:30 Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā fotostudijas  dalībnieki un vadītājs Jānis Vecbrālis aicina interesentus uz divu izstāžu atklāšanu – fotostudijas „Fotast” 55 gadu jubilejai veltīto izstādi „Fotast pasaule” un tematisko izstādi „Liepāja atbalsojas”.

Jubilejas izstādē piedalās visu paaudžu fotostudijas „Fotast” dalībnieki. Kā stāsta studijas vadītājs Jānis Vecbrālis: „Šoreiz studijā ar biedriem vienojāmies, ka izstādē „Fotast pasaule” skatītājiem nerādīsim tos darbus, kas guvuši  prestižus starptautiskus apbalvojumus pasaules salonos un galerijās, bet gan tos, kas dažādu iemeslu dēļ liekas īpaši mīļi un sirdij tuvi  pašiem  attēlu autoriem. Bet, lai izstādē tiešām attēlotu visu 55 gados sastrādāto, tika kopīgi pieņemts lēmums, ka izstādē tiks izstādīti arī to fotomākslinieku darbi, kuri mūsu darbībai seko līdzi no mākoņmaliņas, bet tā lai paliek intriga. Tāpat tiks eksponēti kādreiz aktīvo, bet dažādu iemeslu dēļ pašlaik mazāk manāmo fotogrāfu darbi, bet viņi taču arī ir „Fotast” biedri un mūsu vēsture.”

Savukārt, lai popularizētu nemateriālo kultūras mantojumu, Dziesmu un Deju svētku tradīcijas, motivētu amatierkolektīvu dalībniekus un veicinātu to popularitāti, attīstību un izaugsmi, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra fotostudijas „Fotast” seši dalībnieki (Pēteris Gertners, Modris Helds, Laila Dūne, Vineta Jaunzeme, Agris Klestrovs un Irina Tīre) no 2013. gada 30. jūnija līdz 7. jūlijam veica XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku procesa tematiskās fotoreportāžas, galvenokārt fiksējot visu žanru Liepājas pilsētas amatiermākslas kolektīvu dalību svētkos. No 7. novembra līdz 1. decembrim Liepājas Latviešu biedrības nama foajē. interesentiem ir iespēja aplūkot šo sešu fotogrāfu radītos fotodarbus, kas apkopoti vienotā izstādē – fotoreportāžā „Liepāja atbalsojas”.

Abas izstādes apskatāmas no 7. novembra līdz 1. decembrim.  

Ieeja izstādē bez maksas.

Informāciju sagatavojusi:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja