Latvijas mazākumtautību kolektīvi gatavojas Dziesmu un deju svētkiem

29.01.2013

Jaunuma titlulattēls 

Nedēļas nogalē, 2. februārī, pulksten 11.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē norisināsies Latvijas mazākumtautību māksliniecisko kolektīvu un individuālo izpildītāju konkurss – Kurzemes reģiona skate, kurā piedalīsies tradicionālās kultūras, kora un vokālās mūzikas, runas mākslas, instrumentālās mūzikas, vai vairāku apvienotu žanru krievu, baltkrievu, vācu, ukraiņu, ebreju, poļu, lietuviešu un līvu kolektīvi un individuālie izpildītāji. Kopumā konkursa skatē pieteikušies un par iespēju piedalīties XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku mazākumtautību pasākumā Rīgā sacentīsies 20 kolektīvi un individuālie izpildītāji no Liepājas un Ventspils pilsētas un Tārgales.

Kurzemes reģiona skatē ekspertu un skatītāju vērtējumam savus priekšnesumus rādīs gan Liepājas krievu vokālais ansamblis „Ļubava”, baltkrievu dziesmu ansamblis „Pavlinka”, poļu sieviešu senioru dziesmu ansamblis „Bursztynki”, Vācu kultūras centra vokālais ansamblis „Es war einmal”, krievu folkloras kopa „Jarilo” un lietuviešu senioru ansamblis „Senoliai”, gan Ventspils ebreju biedrības „Hevre Hahomim” ansamblis „Tatjanas diena”, krievu sieviešu koris „Slavjeņe”, Vācu kultūras biedrības vācu dziesmu ansamblis „Windau”, baltkrievu dziesmu ansamblis „Žuravinka”, ukraiņu  dziesmu ansamblis „Mrija” un līvu folkloras kopa „Kāndla” no Ventspils novada Tārgales, kā arī vokālisti un krievu dzejnieces.

Par iespēju piedalīties XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku mazākumtautību pasākumā Rīgā sacentīsies arī Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tatjanas Beļikovas vadītais slāvu tautas dziesmu ansamblis „Voļņica”, kas ieguvuši laureātu diplomus festivālos Krievijā, Igaunijā, Lietuvā, Vācijā, Čehijā, Itālijā un Bulgārijā. Pagājušajā gadā viņi bija absolūtie čempioni konkursā – čempionātā Bulgārijā “Eirofolk 20212”, kur ieguva Zelta Orfeju, zelta medaļas un naudas prēmiju.

Māksliniecisko kolektīvu un individuālo izpildītāju sniegumu vērtēs žūrija, kuras sastāvā ir: priekšsēdētājs – Juris Jonelis (Dziesmu un deju svētku mazākumtautības programma mākslinieciskais vadītājs, Latvijas Kultūras akadēmijas „Radošās darbības centra” jaunrades projektu koordinators), eksperti – Aina Edīte Balaško (mazākumtautību eksperte, Rīgas domes integrācijas konsultatīvās padomes locekle), Rolands Juraševskis (Rīgas un Jelgavas pilsētas deju kolektīvu virsvadītājs, tautas deju ansambļa „Dancis” vadītājs), Arnis Miltiņš (Rīgas pilsētas tautas instrumentu orķestru instrumentālo un vokālo ansambļu koordinators, mūziķis), Mārtiņš Eņģelis (pilsētas un kultūrvides pētnieks) un žūrijas sekretāre – Monta Kononova (Dziesmu un deju svētku mazākumtautības programmas vadītāja, Latvijas Kultūras akadēmijas „Radošās darbības centra” vadītāja).

Žūrija programmas saturā vērtēs kolektīva nacionālās identitātes, kā arī latviešu nacionālās kultūras atspoguļojumu, snieguma kvalitāti, stila atbilstību izvēlētajam repertuāram, skatuves kultūru un tērpus.

Konkursa pirmās skates jau notikušas 26. un 27. janvārī Daugavpilī un turpināsies 3. februārī Jelgavā un 4.maijā Rīgā.

Skates rezultāti tiek publicēti Latvijas Nacionālā kultūras centra un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas mājas lapās.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos notiks mazākumtautību diena „Gaismas avots” Vērmanes dārzā 3. jūlijā un mazākumtautību kolektīvu koncertuzvedums „Zem vienas debess” Doma laukumā 5. jūlijā.

Latvijas mazākumtautību māksliniecisko kolektīvu un individuālo izpildītāju konkursu – Kurzemes reģiona skati rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas „Radošās darbības centru” un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centru.

Informācija sagatavota sadarbībā ar Latvijas Nacionālā kultūras centra komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciālisti Ingu Biku.

Informāciju sagatavojusi:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja