Koris “Līva” ielūdz uz 85 gadu jubilejas ieskaņas koncertu

21.04.2022

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “Līva” un tā mākslinieciskais vadītājs Jēkabs Ozoliņš kopā ar saviem kolēģiem un draugiem aicina uz kora 85 gadu jubilejas ieskaņas koncertu “Dzintara dziesma” šo svētdien, 24. aprīlī, pulksten 16:00, Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”.

Augustā “Līva” atzīmēs kora pastāvēšanas 85. gadskārtu, tāpēc šonedēļ kopā ar saviem dziesmu draugiem – Liepājas valstspilsētas un Dienvidkurzemes novada jauktajiem koriem – gatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu dziesmu un XVII deju svētkiem, sniegs savas jubilejas un gaidāmo svētku ieskaņas koncertu.

Koris “Līva” ir visilgāk darbojošais Liepājas koris, kuru tālajā 1937. gadā dibināja Jelgavas Skolotāju institūta absolvents, skolotājs un diriģents Jānis Brigzna (06.06.1910.-22.11.1968.), kurš kori vadīja nepilnus desmit gadus līdz tālākām studijām Latvijas Valsts konservatorijā kordiriģentu nodaļā, kur bija šīs nodaļas pirmā izlaiduma absolvents un pēc tam arī konservatorijas mācībspēks.

Sākot no 1946. gada, trīsdesmit gadus kori vadīja diriģents Valdis Vikmanis (25.01.1915.-20.12.2011.). Šajā laikā koris bija plaši pazīstams kā Liepājas Izglītības un zinātnes darbinieku nama jeb vienkāršāk sakot – Liepājas skolotāju koris. V.Vikmaņa vadībā koris iestudēja daudzus lielas formas vokālsimfoniskos skaņdarbus sadarbībā ar Liepājas Mūzikas vidusskolas simfonisko orķestri un guva nozīmīgus panākumus Dziesmu svētku skatēs. 1962. gadā iegūts Tautas kora nosaukums, bet 1963. gadā Jāzepa Vītola simtgades atceres koru konkursā izcīnīta galvenā balva – Jāzepa Vītola krūšutēls.

1976. gadā par kora galveno diriģentu sāka strādāt kora pašreizējais mākslinieciskais vadītājs un sešu Vispārējo latviešu dziesmu svētku virsdiriģents Jēkabs Ozoliņš, kura vadībā koris turpināja un attīstīja V.Vikmaņa aizsāktās muzicēšanas tradīcijas, kā arī ieguva tagadējo skanīgo nosaukumu “Līva”. J.Ozoliņa vadībā izdziedāti daudzi koncerti gan Latvijā, gan ārzemēs, ierakstīta skaņu plate, izaudzināta kupla kora dziedātāju paaudze. Līdzās J. S. Baha, V. A. Mocarta, L. van Bēthovena, M. Haidna, G. Forē un daudzu citu ārvalstu un latviešu skaņražu kompozīcijām, kora “Līva” koncertu programmās īpaša vieta vienmēr bijusi Liepājas komponista Agra Engelmaņa kora dziesmām, kantātēm, oratoriāliem darbiem. Par godu tam, kā jubilejas koncerta tituldziesma izskanēs tieši A. Engelmaņa kora kompozīcija ar Liepājas dzejnieka Olafa Gūtmaņa vārdiem “Dzintara dziesma”.

Ilggadēji kora “Līva” kormeistari bijuši Vilnis Kronbergs un Inese Egle, koncertmeistare – Daiga Hiršsone.

Liepājas valstspilsētas un Dienvidkurzemes novada jaukto koru apvienotā kopkora izpildījumā koncertā izskanēs latviešu komponistu Jāņa Cimzes, Andreja Jurjāna, Jāzepa Vītola, Emiļa Melngaiļa, Alfrēda Kalniņa, Helmera Pavasara, Agra Engelmaņa, Imanta Kalniņa, Mārtiņa Brauna, Zigmara Liepiņa, Jāņa Lūsēna, Raimonda Tigula, Ērika Ešenvalda, Andra Kontauta un Jēkaba Jančevska mūzika.

Koncertā piedalīsies Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktie kori “Līva”, “Lauma”, “Laiks”, “Kursa”, “INTIS”, Dienvidkurzemes novada Cīravas, Kazdangas un Grobiņas jauktie kori, solisti Elizabete Katrīna Elere, Normunds Dzintars, pianists Normunds Kalniņš, obojiste Elīza Vīksne, diriģenti Jēkabs Ozoliņš, Mirdza Paipare, Ilze Āboliņa, Ilze Balode, Krišs Pozemkovskis un Henrijs Rolands Kalniņš. Koncerta mākslinieciskā vadītāja un diriģente Ilze Valce, koncerta vadītājs Emīls Dreiblats.

Koncertu rīko Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs sadarbībā ar Dienvidkurzemes novada pašvaldību.

Lai iepazītos ar latviešu kultūru, kordziedāšanas tradīciju un apskatītu vērienīgo Liepājas koncertzāli, skatītāju vidū būs arī Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri guvuši patvērumu Liepājā. Bezmaksas ieejas kartes nodotas sadarbībā ar Liepājas Sociālo dienestu. Pārējie interesenti biļetes var iegādāties SIA “Biļešu paradīze” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv. Cena 5 eiro.