Jauniešu teātra studijas pirmizrāde „Ragana”

29.04.2014

Jaunuma titlulattēls

Piektdien 2.maijā, pulksten 16.00 Liepājas Leļļu teātrī uz Aspazijas lugas “Ragana” iestudējuma pirmizrādi aicina Jauniešu teātra studija un režisors Juris Ločmelis. Galvenajā raganas Liesmas lomā Marta Anspaka. Ieejas maksa 1.42 EUR. 

Ik gadu vairāki jaunieši izvēlas savu brīvo laiku pavadīt līdzdarbojoties Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Jauniešu teātra studijā režisora Jura Ločmeļa vadībā. Tādēļ arī ik gadu studijas režisors iestudē jaunas izrādes, lai ikkatrs studijas dalībnieks varētu sevi apliecināt kā aktieri.

Jauniešu teātra studijas spēlētās izrādes ne reizi vien ir izpelnījušās gan skatītāju, gan ekspertu atzinīgu novērtējumu.  Izrāde „Makss un Morics” Latvijas amatierteātru “Gada izrāde 2013” skates finālā ieguva godpilno “Gada izrāde jauniešiem” titulu.

Lugu “Ragana” Aspazija uzrakstīja tālajā 1894.gadā, bet sižets atspoguļo arī mūsdienu jauniešu tiekšanos pēc dzīves mērķa un sapņiem par nākotni. Tā ir romantiski filozofiska drāma, kas akcentē to, ar kādiem līdzekļiem mēs cenšamies sasniegt savu izvēlēto un šķietami pareizāko mērķi.

Lugas sižeta pamatā ir jauna ragana Liesma, kura kopā ar citām raganām dzīvo mežā, bet viņas dzīves uzskati nesaskan ar veco raganu. Viņa vēlas no dzīves kaut ko vairāk – mīlestību, pārticību, laimi. Kādā reizē viņa izglābj princi Almaru, kas viņā iemīlas, neskatoties uz to, ka ir jau saderināts ar princesi. Princis Liesmu paņem līdzi uz pili, taču viņā iemīlas arī karalis. Liesma ir izvēles priekšā – iegūt mantu un varu, paliekot ar karali, vai arī mīlestību un laimi kopā ar padzīto princi. Viņa izvēlas karali, taču sirdsmieru tā arī negūst. Rezultātā stāsts par mīlestību neveidojas pozitīvi romantisks, bet iznīcinošs, jo līdzekļi, kā sasniegt mērķi, sevi neattaisnoja.

Jaunās raganas Liesmas lomā iejutīsies Marta Anspaka, prinča Almara lomā Kristaps Gēbelis un Karaļa lomā Jānis Ločmelis. Pārējās lomās:  Līgita – Anna Elizabete Stūre, Visvaldis – Deivids Kozlovskis, Aldona – Ruta Beile, Giltina – Rota Brūna, Liesma – Marta Anspaka, Raganas un galminieki – Santa Sudmale, Elīna Bojarkina un Līga Zaice. Scenogrāfiju veidojusi Inga Auziņa, kostīmus darinājusi Dace Lanka, savukārt par muzikālo noformējumu pārūpējies komponists Jānis Strazds. Režisors Juris Ločmelis.

Jauniešu teātra studijas jaunie aktieri un režisors Juris Ločmelis aicina noskatīties šo izrādi visiem, kuri ir savas dzīves mērķa izvēles priekšā un iespējams, ka  izrāde kādam var palīdzēt nekļūdīties un atrast pareizo ceļu mērķa sasniegšanā.

Ieejas maksa 1.42 EUR. Biļetes var iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama, Liepājas Olimpiskā centra, t/c „Ostmala” un Liepājas teātra kasēs, „Biļešu paradīze” kasēs visā Latvijā un http://www.bilesuparadize.lv , kā arī stundu pirms izrādes pasākuma norises vietā.

Uzziņai:
Aspazija lugu sarakstījusi 1894. gadā. Ierosinājumu devusi ciemošanās Nītaurē ārsta Zolta ģimenē, ko Aspazija attēlo Rainim adresētā 1894. gada 22. jūlija vēstulē. Dziļi dzejnieci iespaido Nītaures pirmatnējā daba, teikas par Raganu kalnu un citi nostāsti. Kaut arī luga ir pārpilna fantastikas, Aspazija allaž pasvītrojusi, ka šis darbs cieši saistīts ar Jaunās strāvas idejām un trauksmaino, nemierpilno noskaņojumu sabiedrībā.

Informāciju sagatavojusi:
Aija Eizengrauda
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja