Jauniešu koris „INTIS” ielūdz uz 25 gadu jubilejas koncertu „Paralēles”

30.10.2012

Jaunuma titlulattēls 

Sestdien, 3. novembrī,  pulksten 16.00 Liepājas Latviešu biedrības namā uz 25 gadu jubilejas koncertu „Paralēles” ielūdz Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauniešu koris „INTIS” – esošie un bijušie dalībnieki, solisti un draugi, mākslinieciskā vadītāja, kora dibinātāja un diriģente Ilze Valce. Programmā Ērika Ešenvalda, Andra Kontauta, Linas Rimšas, Zigmunda Latuškēvica un Martina Palmeri mūzika.

Kopš 1987. gada 4. oktobra darbojas Ilzes Valces dibinātais un vadītais jauniešu koris „INTIS”. Ar nosaukumu, kas ir abreviatūra teikumam „Iedomāti nepārspējamā trokšņa iracionālas sintēzes”, kuru izdomājis viens no pirmā kora sastāva dziedātājiem Indulis Jirgensons. Vēlāk noskaidrojies, ka „INTIS” ir arī Peru nauda un kādas indiāņu cilts Saules dievs.

Šobrīd koris cītīgi gatavojas savas pastāvēšanas 25 gadu jubilejas koncertam, kuru apmeklētāju vērtējumam nodos sestdien, 3. novembrī, pulksten 16.00 Liepājas Latviešu biedrības namā.

Par koncerta moto izvēlēta komponista Ērika Ešenvalda dziesma „Paralēles” ar Paulīnas Bārdas dzeju, kura 2010. gadā komponēta pēc kora „INTIS” pasūtījuma koncertam „Mīlas dziesmas”.

„Jubilejas koncerta programma izstrādāta tā, lai skatītāji un klausītāji iepazītos gan ar jaunu, oriģinālu „šodien” rakstītu vēstījumu un satiktos ar jau iemīlētu, iepriekš pazīstamu mūzikas pieredzi,” koncerta koncepcijā dalās tā mākslinieciskā vadītāja un kora diriģente Ilze Valce.

Koncerta pirmajā daļā skanēs gan pirmatskaņojumi, gan jau dzirdēti Ērika Ešenvalda, Andra Kontauta, Linas Rimšas un Zigmunda Latuškēvica skaņdarbi. Vairāk kā puse no tiem ir radīti tieši korim „INTIS”.

Savukārt koncerta otrajā daļā koris izpildīs Martina Palmeri „Misa Tango”, kuru 1997. gada jūnijā Liepājā Karostas pils Lielajā zālē argentīniešu diriģenta Ferdinando Alvaresa vadībā koris ierakstīja CD kopā ar Liepājas simfonisko orķestri (skaņu režisors Jāzeps Kulbergs).  Pēc M. Palmeri atzinuma, tieši Liepājā veiktais CD ieraksts ar Liepājas profesionālā simfoniskā orķestra un jauniešu amatierkolektīva līdzdalību komponistam „pavēris” ceļu uz atpazīstamību un popularitāti pasaulē.

Jauniešu kora „INTIS” darbība 25 gadu laikā bijusi dažādām radošām izpausmēm un sasniegumiem bagāta. To apliecina realizētie daudzveidīgie projekti un kora sadarbības partneri: Liepājas teātris, Liepājas simfoniskais orķestris, Starptautiskais Pianisma zvaigžņu festivāls, Liepājas Ērģeļmūzikas festivāls. Veiksmīga izveidojusies sadarbība arī ar komponistiem Linas Rimšu, Andri Kontautu, Jāni Lūsēnu un Ēriku Ešenvaldu, diriģentiem Normundu Šnē, Māri Kupču, Imantu Resni, Jēkabu Ozoliņu, Andri Jansonu, Mārtiņu Bergu, solistiem Antru Bigaču un Juri Ādamsonu, režisoriem Juri Bartkeviču, Valdi Lūriņu, Ivaru Lūsi, Juri Rijnieku un horeogrāfiem Tamāru Ēķi un Agri Daņiļēviču. Izcīnītas balvas un diplomi Latvijas un starptautiskos kora mūzikas konkursos (kopā ap 14).

Korī dziedājuši un profesionālajā mūzikā sevi apliecinājuši tādi mūziķi kā pianists un ērģelnieks Lotars Džeriņš, marimbas virtuozs Pauls Andersons (starptautisku konkursu laureāts, koncertējošs mākslinieks un pedagogs Vācijā), Liepājas simfoniskā orķestra mūziķi – flautisti Reinis Lapa, Andris Līguts, fagotists Raimonds Almanis un vijolniece Iveta Dejus, Baiba Bartkeviča (baroka un laikmetīgās operas dziedātāja, Latvijas vēstnieces asistente Kultūras jautājumos Briselē), Egīls Jēkabsons (Latvija Radio kora mākslinieks), Gints Ceplenieks (Talsu novada un Rīgas koru grupas virsdiriģents, Republikas Skolēnu Dziesmu svētku virsdiriģents, Rīgas Doma skolas pedagogs), dziedātāja Jolanta Gulbe, aktieri Karīna Tatarinova, Gundars Silakaktiņš, mākslinieki Guntars Petris, Kristiāns Gabaliņš, Inga Ādmine – Kaušele un citi.

Visus šos gadus uzticīgs korim bijis pianists un ērģelnieks Lotars Džeriņš. Arī jubilejas koncertā viņš muzicēs kopā ar kori, tāpat kā daļa kora bijušie dalībnieki, kuri atkal „ieņēmuši” un kuplina dziedātāju rindas.

Šo gadu laikā korim bijusi sadarbība ar koncertmeistariem Daigu Hiršsoni, Normundu Kalniņu un Līgu Eleri. Kormeistari mums ir bijuši Ieva Tālberga, Māris Strungs, Jānis Almanis, Andris Mockus, Dace Melvere, bet vokālie pedagogi Alla Šulmane, Iveta Ozola un Mārīte Lazdāne,” saka Ilze Valce, aicinot visus uz atkal satikšanos mūzikā.

Uz koncertu aicina – jauniešu koris „INTIS”, solisti – Karīna Tatarinova, Gints Ceplenieks, Pēteris Lapiņš, Normunds Karpičs, Līga Miteniece, Ansis Klucis, Jānis Almanis, Egils Jēkabsons, Dace Melvere, Laura Budkeviča, Eva Pērkona un Jolanta Kunce, mūziķi – Tomass Kleins, Reinis Lapa, Andris Līguts, Normunds Kalninš, Lotars Džeriņš, Līga Elere, Raitis Eleris, Marita Bērziņa un citi, koncerta mākslinieciskā vadītāja un diriģente Ilze Valce.

Jauniešu kora „INTIS” 25 gadu jubilejas koncertu „Paralēles” atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, laikraksts „Kurzemes Vārds”, žurnāls „Liepājas Vēstules”, akciju sabiedrība „Valsts papīru spiestuve” un radio SWH Liepājas studija.

Informāciju sagatavoja:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja