Fotostudijas „Fotast” meistari aicina uz fotoizstādi „Nākotne”

28.05.2013

 Jaunuma titlulattēls

Ceturtdien, 30. maijā, pulksten 17:00 Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra fotostudijas „Fotast” meistari interesentus aicina uz fotoizstādes „Nākotne” atklāšanu. Izstāde veltīta Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai un būs apskatāma līdz šā gada 20. jūnijam. Ieeja bez maksas.

Nu jau vairākus gadu desmitus 1. jūnijā visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Tās aizsākumi meklējami 1925. gadā, kad Ženēvā norisinājās Pasaules konference bērnu labklājībai. Pirmo reizi šī diena, īpašu svētku veidā veltīta speciāli bērniem, tika atzīmēta 1950. gadā. Kopš tā laika Starptautiskā bērnu aizsardzības diena ir kā nemainīga tradīcija daudzās pasaules valstīs, kad ar lielu sirsnību tiek rīkoti dažādi pasākumi un aktivitātes, sniedzot bērniem prieku un sajūtu, ka šī ir viņu diena.

Vēloties uzsvērt tās nenovērtējamās sajūtas un laimes pilnos mirkļus, kurus spēj sniegt bērna tik patiesā un gaišā mīlestība, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra fotostudijas „Fotast” dalībnieki šo ceturtdien, 30. maijā, pulksten 17:00 Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā ikkatru aicina uz Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai veltītās fotoizstādes „Nākotne” atklāšanu. Izstādē eksponētas 19 bērnu tematikai veltītas fotogrāfijas, kuras interesentiem būs iespēja apskatīt līdz pat 20. jūnijam.

„Katram darba autoram ir izdevies notvert kādu lielisku mirkli. Irinas Tīres fotogrāfijā apbur jaunās māmiņās prieka pilnās acis, bet Gunāra Kopštāla notvertajā  fotomirklī dzirkstī skolnieku prieks un sajūsma. Izstādē būs apskatāmi darbi, kas tapuši dažādos laika posmos. Līdzās gadu seniem fotoattēliem būs arī vecmeistaru Pētera Jaunzema un Arnolda Niedola 70. gadu sākumā uzņemtie, taču neatkarīgi no laika, katrā bildē ir jūtamas spilgtas emocijas, izjūtas un iekšējais dvēseles stāvoklis,” par fotoizstādi „Nākotne” stāsta fotostudijas „Fotast” vadītājs Jānis Vecbrālis.

„Bērni ir gan mūsu nākotne, gan nenovērtējamas atmiņas. Mūsu mīlestība un rūpes, mūsu cerības un sapņi. Bērni – tas ir mūsu spogulis, viņi ir patiesi un arī viņu emocijas ir tik pat patiesas. Mēs pieaugušie bieži vien aizmirstam baudīt īsto dzīves garšu, tieši tāpēc mums nepieciešams ne tikai pašiem mācīt bērnus, bet arī mācīties no viņiem, dzīvot ar neviltotu dzīvesprieku un lielu devu pozitīvisma,” pārdomās dalās fotogrāfs.

Izstādē „Nākotne” savus darbus izrādīs vairāki dažādu paaudžu „Fotast” fotostudijas biedri. Izstādē ar saviem darbiem piedalās vecmeistari Daina Ģibiete, Irina Tīre, Arnolds Niedols, Pēteris Jaunzems, Gunārs Kopštāls un Ziedonis Safronovs, kā arī jaunākās paaudzes fotogrāfi – Agris Klestrovs, Beate Sveile, Edgars Pohevičs, Kristīne Kiseļova, Laila Dūne, Līga Bora, Līga Evaldsone, Valters Pelns, Vineta Jaunzeme, kā arī fotogrāfs Jānis Vecbrālis.

Uzziņai:
Liepājas fotostudija ir viena no Latvijā vecākajām un tradīcijām bagātākajām fotostudijām. Tās pirmsākumi meklējami 1958. gadā, kad Visvaldis Blankenburgs, Gunārs Kopštāls un Huberts Stankevičs pilsētas kultūras namā nodibināja fotopulciņu. Pirmie soļi nebija viegli, jo visu nācās apgūt pašmācības ceļā. Toreiz nebija pieejami ne katalogi, ne mācību grāmatas, nemaz nerunājot par Internetu. Lai šis veidojums fotogrāfiju konkursos varētu piedalīties kā patstāvīga organizācija, 1963. gada decembrī tika nodibināts Liepājas fotoklubs, par kura priekšsēdētāju ievēlēja Hubertu Stankeviču.

1969. gadā pirmo reizi Padomju Savienības vēsturē fotoklubs kā organizācija, sīvā konkurencē starp dalībniekiem no 37 valstīm, Beļģijā saņēma FIAP (Starptautiskā Fotomākslas federācija) bronzas medaļu. Turpmākajos gados izauga vesela fotogrāfu paaudze un tika saņemts liels skaits medaļu un apbalvojumu. Šobrīd studijā darbojas 22 dalībnieki un kopš 2012. gada septembra studijas vadītāja pienākumus ir uzņēmies fotogrāfs Jānis Vecbrālis.

Informāciju sagatavojusi:
Zane Šmite
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
sabiedrisko attiecību praktikante