Fotostudija FOTAST īsteno projektu “Liepājas iela Latvijas garumā”

02.06.2015

Jaunuma titlulattēls  Jaunuma titlulattēls  FotoLigaEvaldsone-Madona_lapai

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra fotostudijas “FOTAST” biedri šogad sākuši īstenot pirms pāris gadiem radušos ideju iepazīt Liepājas ielu Latvijas garumā. No 18. līdz 21. maijam četri “FOTAST” fotogrāfi devās pirmajā ekspedīcijā uz Latgali, lai iepazītu un fotogrāfijās tvertu Liepājas ielu Daugavpilī, Priežmalē, Dagdā, Ludzā, Rēzeknē, Preiļos, Madonā un mājupceļā arī Jelgavā.

Pirms pāris gadiem mēs kārtējā “FOTAST” kluba tikšanās reizē spriedām un domājām par to, kā mēs varētu izdarīt ko vērienīgu saistībā ar mūsu pilsētu, kādā veidā mēs varētu popularizēt Liepāju un arī Liepājas fotostudiju Latvijas mērogā. Šķiet, tas bija fotogrāfs Agris Klestrovs, kurš izteica ideju fotografēt Liepājas ielas dažādās Latvijas pilsētās. Mūs visus šī doma ieintriģēja, un mēs sākām meklēt iespējas to realizēt. Un nu seriāls ir sācies, tikko bija pirmā sērija, pirmais brauciens, tagad gaidīsim nākošās ekspedīcijas un rezultātu izstādē, kas gaidāma rudenī!” stāsta “FOTAST” vadītājs Jānis Vecbrālis.

Pirmajā foto ekspedīcijā uz Latgali maijā devās četri fotostudijas “FOTAST” biedri – Līga Evaldsone, Irina Tīre, Agris Klestrovs un Valters Pelns, kuri četrās dienās fotostāstā ierakstīja Liepājas ielu vairākās pilsētās, kā arī nodibināja jaunus kontaktus un sadarbību ar Daugavpils fotostudiju “Ezerzeme-F”, apskatot arī latgaliešu veidotās fotoizstādes. Šobrīd ekspedīcijas rezultātā jau uzņemtas ļoti daudz fotogrāfiju no Liepājas ielām Latgalē, veidojot milzīgu materiālu, kas, kā atzīst fotogrāfi, noderētu pat vairākām izstādēm. Liepājas ielas Latgalē esot tikpat dažādas un krāsainas savā daudzveidībā kā liepājnieki. Dagdā Liepājas ielā atrodamas privātmājas, Madonā – baznīca, Preiļos – tirgus, kas aizņem visu ielu, kas, jāatzīst, neesot visai gara. Dažas Liepājas ielas ir tik mainīgas, ka būšot grūti atrast vienu raksturīgo foto, jo ielas sākumā viena aina, pa vidu cita un beigās vēl savādāks skats un sajūta. Līga Evaldsone sarunā smejot atklāj, ka varētu taisīt arī tematisko izstādi par suņiem un kaķiem Liepājas ielās, jo, šķiet, katram fotogrāfam, kas piedalījās ekspedīcijā, ir kāda bilde ar dzīvniekiem uz Liepājas ielām – ar vai bez saimniekiem. Nereti īsto noskaņu Liepājas ielā fotogrāfi raduši tieši detaļās, piemēram, Daugavpilī īpašo sajūtu ielai piešķir tās raksturīgie māju logi un slēģi.

Fotogrāfe Līga Evaldsone stāsta: “Pirmajā brīdī liekas tāda parasta iela, bet tad, paskat, kāds tur interesants karoga turētājs, bet te ēnas spēlējas un šeit atkal cita interesanta detaļa. Aizraujošs process! Arī satiktie cilvēki lika domāt, uzklausījām vietējos bēdu stāstus un iepazinām arī latgaļu temperamentu. Ļoti daudz runājāmies ar cilvēkiem. Visbiežāk vietēji izturējās ar aizdomām par fotokamerām pie viņu mājām, bet tad, kad paskaidrojām, kas un no kurienes esam un ko darām, viss bija labi. Uz vienas ielas nofotografējām bērnus un apsolījām aizsūtīt bildes pa pastu. Bija ļoti interesanti apceļot Latviju ar konkrētu mērķi. Mums bija saplānotas naktsmājas un Liepājas ielas – tik vienkārši. Safotografējām vienu ielu, braucām uz nākamo, mierīgi un prātīgi. Aizdomājāmies, ka būtu interesanti izzināt šo ielu vēsturi, kāpēc, piemēram, mazā ciematā Priežmalē atrodas Liepājas iela. Katrā ziņā mājās atbraucām ar jaunu iedvesmu.”

Šobrīd zināms, ka “FOTAST” fotogrāfi individuāli turpina iemūžināt Liepājas ielas Kurzemē – jau notverti mirkļi Priekulē, Kuldīgā, Ventspilī, Aizputē, bet kas gaidāms nākamajā ekspedīcijas sērijā, to rādīs laiks un radošais process, rezultējoties gada nogalē.

Projekts tiek īstenots ar Liepājas Kultūras pārvaldes līdzfinansējumu.

Informāciju sagatavojusi:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja