Aicina uz 7. Starptautisko amatierteātru festivālu “Te un nekur citur” Liepājā

17.03.2017

Jaunuma titlulattēls

Šā gada 25. un 26. martā jau septīto reizi Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs un Liepājas Tautas teātris aicina uz Starptautisko amatierteātru festivālu “Te un nekur citur”. Tā ietvaros notiks septiņas izrādes četrās valodās – latviešu, lietuviešu, igauņu un krievu, ko skatītājiem piedāvās amatierteātri no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

25. martā festivālu iesāks tā idejas autori – Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas teātris – pulksten 13.00 festivāla atklāšanu apvienojot ar izrādes “Kuršu vikingifragmentu prezentāciju skatītājiem Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē. Muzikālā izrāde veidota pēc Andreja Miglas un Valda Rūmnieka romāna, kas ir augstu novērtēts literārs darbs, kurā tēlotie Latvijas senvēstures notikumi, kad varas dēļ tiek upurēta sava zeme un ļaudis, sasaucas ar procesiem mūsdienu pasaulē, kur vara, tiekšanās pēc naudas un materiālajiem labumiem pārmāc cilvēciskumu, radošo garu un patriotiskumu. Režisore Ināra Kalnarāja stāsta: “Izrādes centrālā ass ir ideja par nepakļaušanos ļaunajam sevī un pasaulē, pretstatot iznīcinošajam spēkam ticību labajam un radošajam sevī un apkārtējos.”

Festivāla turpinājumā, pulksten 14.30, liepājniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja iepazīt Valkas pilsētas teātra izrādi – Anrī Barbisa noveles dramatizējumu “Maigums” Liepājas Leļļu teātra zālē. Franču rakstnieks piecās liriskās vēstulēs vēsta par to, cik liela spēj būt sievietes pašuzupurēšanās mīlestībās vārdā, un to, cik mīla var būt maiga, bet maigums – lielāks par mīlestību. Izrādes režisors ir Aivars Ikšelis, kurš ar Valkas pilsētas teātri veiksmīgi ar starptautiskiem panākumiem strādā jau kopš 1982. gada. Iestudējums papildināts ar Marinas Cvetājevas un Valentīnas Beļājevas dzeju. Izrāde notiks krievu valodā.

Pulksten 16.00 uz izrādi “Pārpratums” Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē aicina VEF Kultūras pils teātris un režisors Agris Krūmiņš. Iestudējums veidots pēc Albēra Kamī lugas, kas sarakstīta 1943. gadā okupētajā un aplenktajā Parīzē. Tā balstīta uz kādu krimināllietu, patiesu noziegumu, kas tika izdarīts Čehoslovākijā Otrā Pasaules kara laikā. Režisors atklāj: “Lugas centrā ir ģimene – māte, meita un dēls, kurš ar sievu pēc ilgiem prombūtnes gadiem atgriežas mājās. Stāsts ir par bailēm atvērt savu sirdi, būt patiesam, par nespēju sarunāties un cilvēciski kontaktēties, par prāta dominēšanu mūsdienu pasaulē un par mīlestības trūkumu, kas noved pie traģēdijas.”

Dienas noslēgumā, pulksten 18.00, Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē notiks Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” teātra studijas “Haritas” izrāde “Ja mēs to zinātu..” pēc Antona Čehova lugas “Trīs māsas” motīviem. Režisore Dace Liepeniece stāsta: “Mūsu izvēles, notikumu sakritības vai Dieva plāns – kas nosaka mūsu dzīves ceļu? “Ja mēs to zinātu…” saka trīs māsas lugas finālā. Visi tās varoņi ir jauni un tic, ka būs laimīgi. Lugas norises gaitā, tēliem gūstot sāpīgu pieredzi, mainās prioritātes – darbs, mīlestība, ģimene. Bet gar nomales mājas logiem nepieturot trauc vilciens – ideālā dzīve, kurā māsām tā arī neizdodas iekāpt.”

Svētdienā, 26. martā, rosība festivālā sāksies jau no rīta, kad pulksten 10.00 mūziķis Arnis Miltiņš sniegs vokālās mākslas meistarklasi “Auguma rezonatoru sakārtošana skaņuveides procesam” festivāla dalībniekiem un interesentiem Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē. Savukārt dienas pirmā izrāde gaidāma pulksten 12.00, kad uz Lielās zāles skatuves kāps ciemiņi no Lietuvas – Jonavas pilsētas teātris, skatītājiem dāvājot izrādi “Trīs garas sievietes”. Iestudējums, kas veidots pēc Eduarda Olbī lugas, stāsta par sievietes mūžu caur trīs sievietēm, trīs paaudzēm un trīs dažādiem likteņiem. Tā ir kādas nelaimīgas aristokrātiskas sievietes atzīšanās mūža nogalē, ka, atstājot pagātni pagātnē, viņa kļūst brīva. Sieviete aptver, ka viņas spēks ir bijis viņas vājums un ka piedošana sniedz mieru – viss ir izdarīts labi. Iestudējuma režisors – Jons Andrjulevičs. Izrāde notiks lietuviešu valodā.

Savukārt pulksten 14.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē festivāla rīkotāji aicina iepazīt igauņu amatiermākslas sniegumu – pavisam nesen 2014. gadā Tallinā dibinātās Maretas Omeras teātra studijas izrādi, kas veidota pēc Jana Krosa romāna “Četri monologi par Svēto Jurģi”. Izrāde, kuru būs iespēja vērot igauņu valodā, stāsta par slavenu igauņu mākslinieku Mihaelu Sitovu, kurš dzīvojis 15. un 16. gadsimta mijā. Gleznotājs bijis viens no flāmu glezniecības spilgtākajiem pārstāvjiem. Viņš strādājis vairākos karaliskos galmos Eiropā, taču sava visnotaļ īsā mūža nogalē mākslinieks atgriezies Rēvelē, lai iemīlētos un apprecētos. Režisore – Mareta Omera.

Festivāla noslēgumā pulksten 15.00 skatītāji aicināti uz Ogres Tautas teātra izrādi “Bernika projekts”. Teātra aktieri atzīst, ka režisors Jānis Kaijaks nemēdz izvēlēties vieglus ceļus, aizvien no jauna izaicinot aktierus ar pasaules dramaturģijas klasiku un liekot sevī meklēt atbildes uz dzīves lielajiem jautājumiem. Tā arī šoreiz aktieriem mests izaicinājums – Henrika Ibsena 19. gadsimta beigās sarakstītā luga, kurā uzdotie jautājumi mūsdienās kļuvuši vēl aktuālāki un skaudrāki – vai sabiedrības labklājība var būt svarīgāka par viena atsevišķa cilvēka laimi? Vai vienam būtu jākrīt, lai no tā iegūtu visi? Izrādē tiek risināts stāsts par konsulu Berniku, kuram ir viss – ideāla ģimene, nevainojama reputācija, augsts stāvoklis sabiedrībā, un nu viņš uzsācis jaunu projektu, kas dos labumu visai pilsētai, taču sens pagātnes noslēpums pēkšņi draud sagraut visu viņa dzīvi.

Lai veicinātu amatierteātru attīstību un māksliniecisko kvalitāti, festivāla izrādes vērtēs un ieteikumus režisoriem un aktieriem sniegs eksperti – teātra kritiķe un režisore Ilze Kļaviņa, režisore Mareta Omera (Igaunija) un Klaipēdas universitātes teātra katedras pasniedzēja Justina Jukonīte (Lietuva).

Ieejas maksa katrā festivāla izrādē – 2 EUR, divu dienu abonements septiņām izrādēm – 7 EUR. Biļetes iespējams iegādāties SIA “Biļešu Paradīze” kasēs visā Latvijā un internetā www.bilesuparadize.lv .

Informāciju sagatavojusi:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja