Rokdarbu izstāde “Manis paša radīts…”
Otrdien, 2. februārī, plkst. 17.30 Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā un Foajē notiks rokdarbu izstādes “Manis paša radīts…” atklāšana, kurā piedalīties aicināti gan skatītāji, gan darbu autores, kuras šajā izstādē dalās ar sev, saviem tuviniekiem vai draugiem izgatavotām oriģinālām, interesantām, praktiskām, ar izšuvumiem greznotām lietām. Izstāde apskatāma līdz 2016. gada 1. martam katru dienu no plkst. 10.00 – 19.00. Ieeja bez maksas.
Pateicoties rokdarbnieču lielajai atsaucībai un apmeklētāju interesei, rokdarbu izstādi “Manis paša radīts…” Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs rīko jau ceturto gadu. Šogad izstādei vairāk kā 80 dažādās izšūšanas tehnikās darinātus darbus iesniegušas 34 autores no dažādām Latvijas vietām – Rīgas, Daugavpils, Kazdangas, Spāres, Mērsraga, Lauberes, Cīravas, Sabiles, Kūrmales, Līgutiem, Bārtas, Grobiņas un Liepājas.
Apmeklētāji aicināti novērtēt gan izšūtas gleznas, kuru tapšanā ieguldīts laikietilpīgs, smalks un pacietīgs darbs, gan dažādas svētkos un ikdienā pielietojamas krāšņi izšūtas lietas – galdautus, salvetes, spilvenu, čības, pulksteni, tējas maisiņus, apsveikuma kartiņas, dāvanu jaundzimušajam, grāmatu vākus, somas un kaklarotas. Īpašas uzmanības cienīgi ir izšūtie tērpi – 18. gadsimta vēsturisks kostīms, stilizēts tērps un latviešu tautastērps. Izstādē skatāmi darbi, kuru tapšanā izmantotas dažādas izšūšanas tehnikas – krustdūriens, spodršuvums, mežģīņu izšuvums, rišeljē, mašīnizšūšana, kātiņdūriens, klājdūriens, izšuvums ar pērlītēm, lentītēm u.c.
Jāatzīmē, ka izstādē redzamos darbus veidojušas sievietes, kuras izšuj savā brīvajā laikā, realizējot prasmes, kas apgūtas un pilnveidotas pašmācības ceļā. Lai arī kāda būtu profesija – skolotāja, ekonomiste, ķīmiķe, sporta trenere, medicīnas māsa, pastniece, elektroiekārtu montiere, mājsaimniece, lietvede, skolniece vai pensionāre – ar izšūšanu nodarboties un radīt mākslas darbus var katrs, to apstiprina arī šī izstāde.
Darbu autores stāsta, ka izšūšana ir lielisks relaksācijas un atpūtas veids, pat sava veida meditācija. Šī nodarbe rada gandarījumu, prieku un iedvesmu, tā ir krāsu terapija sirdsmieram. Tas ir rūpīgs un precīzs darbs un reizē arī saruna ar sevi un domu lidojums, kas raisa pozitīvas emocijas. Visbiežāk rokdarbnieces savas prasmes pārmantojušas un iedvesmu smēlušās gan no mammas vai vecmāmiņas, gan draudzenēm, gan no mājturības skolotājām pamatskolā. Ikgadējā izstāde vēlreiz apstiprina senāko rokdarbu – izšūšanas dzīvotspēju arī šodienas kultūras izpratnes mainīgajās vērtībās.
Iesniegtos darbus atbilstoši izstādes mākslinieciskajai koncepcijai izvērtēja un izstādi iekārtoja eksperti – Liepājas Universitātes rokdarbu speciāliste Nora Vilmane, izstādes idejas autore Eva Kļava, ilggadējā projekta vadītāja Anete Strazda un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra administrācijas pārstāvji.
Izstādes apmeklētāji aicināti balsot par sev tīkamākajiem izstādē eksponētajiem darbiem, kā rezultātā tiks noskaidrots apmeklētāju vislielāko apbrīnu raisošākais darbs, kura autors saņems arī simbolisku balvu no veikala “Kumodē”. Pārsteiguma balvu izstādes noslēgumā iegūs arī kāds izlozē noskaidrots balsotājs.
Informāciju sagatavojusi:
Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja