Jauniešu teātra studija aicina uz pirmizrādi „Līze Analīze”
Svētdien, 9.martā, pulksten 12:00 bunkuriņā „Krāsu karuselis” Bāriņu ielā 15 uz Ineses Zanderes dzejas izrādes bērniem „Līze Analīze” pirmizrādi aicina Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Jauniešu teātra studija, režisors Juris Ločmelis, kostīmu māksliniece Maija Drāzniece. Lomās – Anna Elizabete Stūre un Santa Sudmale.
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauniešu teātra studija aicina visus mazos teātra mīļotājus uz kārtējo pirmizrādi. Šoreiz tā būs Ineses Zanderes dzejas izrāde bērniem no 4 līdz 10 gadu vecumam „Līze Analīze”. Rakstniece, dzejniece, dramaturģe un tulkotāja Dace Rukšāne par dzejoļu krājumu saka: „Asprātīga, iejūtīga un labskanīga dzeja tiem, kam nācies saslimt.”
Latviešu dzejnieces Ineses Zanderes jaunākais dzejoļu krājums „Līze Analīze” ir atdzīvojies jaunā un neierastā Liepājas Jauniešu teātra studijas veidolā. Mēs ikviens varam iztēloties vai arī atceramies no bērnības, kādas sajūtas mums izraisa vārdi: „Tev būs jāpaliek slimnīcā”. Kuram gan tas rosina patīkamu kņudēšanu pakrūtē, protams, ka nevienam, drīzāk bailes no nezināmā ļaundara, kas ietērpies baltā uzsvārcī uzglūn no katra stūra.
Lai šādas domas nenodarbinātu mazo pacientu prātus un neradītu baiļu sajūtu dodoties pie ārsta, dzejniecei Ilzei Zanderei ir sava recepte – slimnīcas skaitāmpanti jeb dzejoļu krājums „Līze Analīze”. Tas ir mīļš, sirsnīgs un jautrs. Jauniešu teātra studijas interpretācijā tiek apskatītas it kā ierastās, bet bērnus mulsinošās lietas slimnīcā – šļirce, katetrs, operācija, taču tās nav šausminošas, bet pavisam pierastas lietas bez kurām nevar iztikt attiecīgajā situācijā.
Mazajiem pacientiem to visu pastāstīs Jauniešu teātra studijas aktrises Anna Elizabete Stūre un Santa Sudmale. Anna Elizabete studijā darbojas jau 3 gadus un ir pazīstama kā Jete Jāņa Jaunsudrabiņa lugā „Jo pliks, jo traks”, Danielas lomas atveidotāja Hermaņa Paukša lugā „Vai tev tas neliekas dīvaini, Rodžer?” kā arī piedalījusies Jauniešu teātra studijas iestudētajā izrādē Vilhelms Bušs „Makss un Morics”. Santa studijā darbojas otro gadu un zīmīgi šī ir arī otrā loma. Pirmā debija Santai bija jau pieminētājā „Makss un Morics” izrādē.
Izrādes režisors ir Juris Ločmelis, bet kostīmus darinājusi māksliniece Maija Drāzniece. Izrādes ilgums – 25 minūtes.
Pēc izrādes mazie skatītāji varēs piedalīties un radoši izpausties bunkuriņa „Krāsu karuselis” piedāvātajās aktivitātēs, kas saistītas ar izrādē redzēto.
Ieejas maksa 0.71 EUR un biļetes varēs iegādāties stundu pirms izrādes tās norises vietā.
Uzziņai:
Dzejniece Inese Zandere dzimusi 1958. gadā Dobelē. I. Zandere beigusi filozofijas nodaļu Latvijas Valsts universitātē (1981). Strādājusi izdevniecībā “Avots” (1981-1987), laikrakstā “Pionieris” („LaBA”) (1987-1990), laikrakstā “Diena” (1990-1993). Kopš 1993. gada strādā žurnālā “Rīgas Laiks”, kopš 1997. gada ir galvenā redaktore. 1983.gadā iestājusies Latvijas Rakstnieku Savienībā, 1989.gadā P.E.N.
Pēc I. Zanderes bērnu dzejoļiem uzņemtas animācijas filmas “Nikno lapsēnu maršs” (1993) un “Miega vilcieniņš” (1996), režisore Roze Stiebra, studija „Dauka”. I.Zandere uzrakstījusi lugu „Kaķīša dzirnavas” pēc K. Skalbes pasaku motīviem (komponists V.Zilveris, Liepājas teātris, 2003) un dziesmu ciklu „Sūnu ciema zēni” pēc A. Upīša stāsta motīviem (komponists Valts Pūce; audioieraksts (1998), videofilma (režisors Harijs Beķeris, 1998), Dailes teātris, 2000). Dzejas izrāde bērniem „Iekšiņa un āriņa” Jaunajā Rīgas teātrī (2002). Daudzi I. Zanderes dzejoļi komponēti (J.Lūsēns, V.Pūce, A.Maskats, A.Miltiņš u.c.). I.Zandere saņēmusi Literatūras gada balvu bērnu literatūrā (2002), Pastariņa prēmiju bērnu literatūrā (2002), Autortiesību bezgalības balvu (1998, 2003), Ojāra Vācieša prēmiju (2003), Literatūras gada balvu dzejā (2003), laikraksta „Diena” gada balvu kultūrā (2003).
Ineses Zanderes bērnu dzejas krājums “Līze Analīze” nominēts Latvijas Literatūras gada balvai (2013) kategorijā “Labākais Latvijas autora darbs bērniem”. Grāmata izdota apgādā “Liels un Mazs”.
Informāciju sagatavojusi:
Aija Eizengrauda
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja