Tautas lietišķās mākslas studijas novembrī atklāj divas izstādes

02.11.2020

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Zītars” un “Liepava” novembrī atklāj izstādes.

No 2. novembra Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas telpās apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Zītars” dzintara rotaslietu izstāde “Pilsētā izredzētā, kur dzintars nāk krastā”. Studijas meistari rotas darinājuši no Liepājas jūrmalā atrastiem dzintariem. Kā pastāstīja studijas vadītāja Austra Ziemele, savienojot senatnīgo ar moderno, ir tapušas dažādas mūsdienīgas rotas – saktas, kniepķeni, kaklarotas, krelles, aproces un auskari. Studijas meistari prasmīgi izceļ Baltijas jūras dzintara skaistumu, kas ir mūsu dārgakmens un nacionālais lepnums.

Tautas lietišķās mākslas studijā “Zītars” darbojas cilvēki, kuriem gan profesija,  gan vaļasprieks ir dzintara rotu darināšana. Daži dalībnieki ar dzintaru strādā kopš studijas dibināšanas 1969. gadā. Kolektīvs regulāri piedalās izstādēs Latvijā, kā arī prezentējis Latvijas dzintaru ārzemēs – Anglijā, Austrālijā, Bulgārijā, Zviedrijā, Vācijā, Polijā, Ungārijā, Kiprā, Krievijā, Japānā, Korejā un Portugālē.

Izstādi var apskatīties bez maksas līdz 30. decembrim Liepājas centrālās zinātniskās bibliotēkas darba laikā.

No 10. novembra tirdzniecības centra “Baata” 2. stāvā būs skatāma pirts etnogrāfijas izstāde “Vieglu garu”, kurā aplūkojami Tautas lietišķās mākslas studijas “Liepava” meistaru darbi – tradicionālas un laikmetīgas tekstīlijas un sīklietas saistītas ar pirts norisēm.

Studijas meistare Ilze Škuberte kā ierosmes motīvu ekspozīcijai min latviešu pirts tradīcijas, kas ir līdzīgas citu Ziemeļeiropas tautu tradīcijām. To pamatā ir pirts fizioloģiskā un garīgā iedarbība uz cilvēka organismu, tomēr Latvijā, atšķirībā no citām tautām, līdz mūsdienām ir saglabājusies tradīcija pirtī izmantot ļoti plašu augu valsts produktu klāstu. Studējot latviešu un citu tautu pirts tradīcijas, meistaru uzmanību piesaistīja dažādās tehnikas, materiāli un domāšana, kādus tradicionāli izmantoja rituālos, apģērbā, higiēnas un interjera tekstīlijās, sīklietu darināšanā un detaļu rotāšanā. Izstādē varēs redzēt, piemēram, tekstīlijas, kurās ieausti dažādi augi.

Tautas lietišķās mākslas studija “Liepava” ir pirmā un vecākā tautas lietišķās mākslas studija Latvijā. Tā darbojas kopš 1951.gada un apvieno vairāk nekā 50 dalībniekus, kuri galvenokārt nodarbojas ar tekstila amatniecības izkopšanu, tautas tērpa un vienkāršā ikdienas tērpa detaļu pētniecību, austo un šūto interjera un sadzīves priekšmetu studēšanu un izgatavošanu.

Izstādi varēs apskatīties bez maksas līdz 30. novembrim tirdzniecības centra “Baata” darba laikā.