Rokdarbu izstāde “Manis paša radīts…”

31.01.2017

Jaunuma titlulattēls

Trešdien, 1. februārī, plkst. 17.30 Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā notiks rokdarbu izstādes “Manis paša radīts…” atklāšana, kurā piedalīties aicināti gan skatītāji, gan darbu autores, kuras šajā izstādē dalās ar sev, saviem tuviniekiem vai draugiem izgatavotām oriģinālām, interesantām, praktiskām, ar izšuvumiem greznotām lietām. Izstāde apskatāma līdz 2017. gada 28. februārim katru dienu no plkst. 10.00 – 19.00. Ieeja bez maksas.

Jau piekto reizi Liepājā tiek rīkota rokdarbu izstāde “Manis paša radīts…”, kurā redzamos darbus veidojušas sievietes, kuras savā brīvajā laikā izšuj, realizējot prasmes, kas apgūtas un pilnveidotas pašmācības ceļā. Neatkarīgi no ikdienā pildāmās profesijas, ar izšūšanu nodarboties un radīt mākslas darbus var katrs, to apliecina arī šī izstāde.

Kā katru gadu, arī šogad izstādei saņemts liels skaits pieteikumu – 40 autoru 80 darbi, kuru autores mīt Liepājā, Grobiņā, Rīgā, Jaunjelgavā un Saldū. Īpaši atzīmējams fakts šoreiz ir darbu formāts – apskatāmi vairāk mazu un virtuozi smalku darbu. Ja iepriekšējos gados izstādes pamatu nereti veidoja gleznas, tad šogad apmeklētāji aicināti novērtēt daudz miniatūrus darbus – izšūtus spilventiņus, interjera dekorus, izšūtas apsveikumu kartiņas, rotas un aksesuārus – brošas, aproces, apkakles, kaklarotas, rotu komplektus. Tomēr neatņemama sastāvdaļa izstādei arī šoreiz ir apjomīgas un smalki izstrādātas gleznas dažādās tehnikās un mākslas stilos, kas apliecina arī senās tradīcijas veiksmīgu pielietošanu mūsdienās.

Izstādē redzami gan rokdarbu laikmetīgi risinājumi, gan kultūrvēsturiskas vērtības. Skatītāju vērtējumam izstādīti arī tērpi ar grezniem izšuvumiem, tostarp Rucavas tautastērps un Lielvārdes aube, kas darināta par paraugu ņemot Lielvārdes muzeja fondos atrodamās 300 gadu senās aubes elementus. Izstādē piedalās dažādu paaudžu rokdarbnieces, pierādot tradīcijas pārmantojamību un ilgtspēju. Pirmoreiz tik aktīvu dalību ņem arī skolnieces, skatītāju vērtējumam nododot dažādās tehnikās izšūtus spilventiņus.

Īpaši novērtējams ir fakts, ka šogad izstādē eksponētajos darbos skatāmas ļoti dažādas izšūšanas tehnikas – lentīšu izšūšana, krustdūriena tehnika, pērlīšu izšūšana, cilpu dūriens, pamatdūriens, raganu dūriens, kātu dūriens, taisnais dūriens, ķēžu dūriens, ielocītais raksts, pītais dūriens, veiklais dūriens, etnogrāfiskais līklocis, mašīndūriens, spodršuvums, klājdūriens, taisnais klājdūriens, slīpais dūriens, līklocis, caurās vīles, apjomīgā izšūšana, īru mežģīņu tehnika un izšuvums, Luneviļas izšūšana, zelta izšūšana, izšūšana ar sēkliņpērlēm un fliteriem.

Iesniegtos darbus atbilstoši izstādes mākslinieciskajai koncepcijai izvērtēja un izstādi iekārtoja eksperti – māksliniece Ginta Stavrovska un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra administrācijas pārstāvji.

Izstādes apmeklētāji aicināti balsot par sev tīkamākajiem izstādē eksponētajiem darbiem, kā rezultātā tiks noskaidrots apmeklētāju vislielāko apbrīnu raisošākais darbs, kura autors saņems arī simbolisku balvu no veikala “Kumodē”. Pārsteiguma balvu izstādes noslēgumā iegūs arī kāds izlozē noskaidrots balsotājs.

Informāciju sagatavojusi:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja