Nedēļas nogalē notiks 8. Amatierteātru festivāls “Te un nekur citur”

26.03.2019

Jaunuma titlulattēls

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs, Liepājas Tautas teātris un režisore Ināra Kalnarāja aicina uz 8. Amatierteātru festivālu “Te un nekur citur”, kas 30. un 31. martā pulcēs teātrus no Liepājas, Rīgas un Ogres.

Divu dienu laikā teātra cienītājiem būs iespēja noskatīties dažādu žanru izrādes, novērtēt piecu teātru sniegumu un izbaudīt atšķirīgu atmosfēru trīs kultūras telpās – Liepājas Latviešu biedrības namā, Liepājas Leļļu teātrī un Kultūras namā “Wiktorija”.

Festivālu atklās sestdien pulksten 14 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē ar Liepājas Tautas teātra izrādi Karels Čapeks “Kā rodas izrāde” (rezisore Ināra Kalnarāja). Skatītāji varēs ielūkoties izrādes tapšanas aizkulisēs un mēģinājumu procesa dienās un nedienās, ko rotaļīgi ironiskā manierē izspēlēs Liepājas Tautas teātra aktieri, kas iejutīsies dažādās ar izrādes iestudēšanu saistītās situācijas – gaidīs lielas lomas, nedabūs cerēto, aizmirsīs uznācienus uz skatuves, dusmosies par negadījumiem, uztrauksies un cerēs, ka beigu beigās viss tomēr izdosies un izrāde notiks. Turklāt, izrāde ir arī kā krāšņa tērpu skate, ko savā dzīves un darba jubilejā radījusi māksliniece Dace Lanka.

Nākamie savu veikumu rādīs viesi no Rīgas – VEF Kultūras pils Tautas Teātris ar Nikolaja Gogoļa “Precības” (režisors Agris Krūmiņš). Izrāde būs skatāma Liepājas Leļļu teātra zālē un sāksies pulksten 17:30. Precības ir kā jaunības eliksīrs, iespēja piedzimt no jauna un izmainīt visu savu dzīvi. Galma padomnieks Podkoļosins par tām domā un tām gatavojas, bet viņam vajag laiku. Savedēja Fjokla un draugs Kočkarjovs viņam laiku nedod, ir jāprecas tūlīt un pēc iespējas ātrāk. Pie tam vēl parādās konkurenti, ar kuriem jācīnās. Podkoļosins tam visam nav gatavs. Kaut arī komēdija, tā tomēr ir skumja luga, kas liek domāt par cilvēku vientulības patiesajiem iemesliem.

Pirmo festivāla dienu noslēgs Ogres Tautas teātris ar Oskara Vailda lugu “Vai viegli būt nopietnam”, kas nodēvēta par “nopietnu komēdiju nenopietniem cilvēkiem”. Režisors Jānis Kaijaks norāda: “Manuprāt, īsta klasika ir tā, kas iet pāri savam laikam un visiem laikiem. Tā, kura spēj izgaismot bijušo, esošo un to, kas vēl tikai būs. Šī ir jautra, it kā tipiska salonkomēdija, tomēr īstenībā tā ir asprātīga rotaļa ar formu. Viegla, gaisīga un nemateriāla, kā vienā elpas vilcienā radīta un tomēr reizē tik nopietna, pārpilna ironijas, paradoksu un skaudras asprātības. Un mīlestības. Jo, kā teicis Oskars Vailds: “Mīlestības mērķis ir mīlēt – ne vairāk un arī ne mazāk.”” Izrādes sākums pulksten 19:30, Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē.

Otrā festivāla diena noritēs Kultūras namā “Wiktorija”, kur varēs noskatīties 2 lugas. Pulksten 12:00 Liepājas Neatkarīgais teātris rādīs Aldo Nikolai “Taurenīt…Taurenīt” (režisore Daina Kandevica). Itāļu dramaturga un rakstnieka Aldo Nikolai luga skatītājus ievedīs pagājušā gadsimta 60.-70. gadu Itālijā, vientuļas sievietes pasaulē, bet tikpat labi, tas varētu būt arī šodienā. Izrādē tiks runāts par to, cik skarbi ar mums var izrēķināties dzīves apstākļi un notikumi, un kādā veidā cilvēks varētu ar tiem sadzīvot, izdzīvot un būt ar sevi mierā.

8.Amatierteātru festivālu noslēgs Liepājas Jauniešu teātra studija ar Ole Lunda Kirkegora “Gumijas Tarzāns” (režisors Juris Ločmelis), kas ir viens no dāņu autora pazīstamākajiem darbiem bērnu un pusaudžu auditorijai. Stāsts ir par Gumijas Tarzānu, īstajā vārdā Ivanu Olsenu, pavisam parastu zēnu, kurš nebija pārāk stiprs, liels un attapīgs un, ko skolā visi apcēla, bet mājās nesaprata. Neatbildēts ir jautājums – kāpēc? Taču kādu dienu Ivanam rodas iespēja vēlēties visu, ko vien sirds kāro. Kāda ir zēna izvēle un kas no tās sanāks, to atklās Liepājas jaunieši, kuriem aktierspēle ir sirdslieta un jaunu talantu atklājums, kā arī vērtīgi pavadīts brīvais laiks ar radošiem draugiem. “Gumijas Tarzāns” ir arī viena no Latvijas amatierteātru iestudējumu skates “Gada izrāde 2018” Kurzemes reģiona skates dalībniecēm. Izrādes sākums pulksten 15:00.

Lai veicinātu amatierteātru attīstību un māksliniecisko kvalitāti, festivāla izrādes vērtēs un ieteikumus režisoriem un aktieriem sniegs eksperti – teātra kritiķe un režisore Ilze Kļaviņa un skatuves kustību pedagoģe Rita Lūriņa.

Biļetes uz izrādēm var iegādāties SIA “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv. Cena 3 eiro.

 Pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana. Fotoattēli var tikt izvietoti Liepājas pilsētas pašvaldības portālā www.liepaja.lv, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājaslapā www.liepajaskc.lv, kā arī minēto iestāžu sociālo tīklu facebook.comtwitter.com un instagram.com kontos.