Meklējam Aspazijas daiļradei veltītus rokdarbus

07.07.2020

Septembrī, Dzejas dienu ietvaros, Liepājā norisināsies vēsturiski izzinošs pasākums “Mazā, sirmā kumeliņā…”, kas veltīts latviešu literātei Aspazijai (1865.-1943.) – dzejā, rokdarbos un mākslā. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs līdz šā gada 6. septembrim aicina atsaukties tos, kuru īpašumā ir izšuvumi vai citi darinājumi, kas radīti Aspazijas dzejas cienītāju kustībā 20.gs.sākumā.

Daudzus gadu desmitus “Pasaciņa” bija viens no latviešu bērnu iemīļotākajiem dzejoļiem, ko savulaik skolā mācījušies gan bērni, gan viņu vecāki un vecvecāki – “Mazā, sirmā kumeliņā jāj pa ceļu Pasaciņa. Sidraboti pakaviņi, zili puķu iemauktiņi. Pavadā kā pērles sienas, senās, mīļās bērnu dienas…”. Spilgtā atmiņā no bērnības daudziem arī pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados izdotā, Saulcerītes Vieses sastādītā un mākslinieces Ilonas Ceipes skaisti ilustrētā, Aspazijas dzejoļu grāmata “Sēd uz sliekšņa Pasaciņa”.

“Vairāk kā pirms simts gadiem Aspazijas dzejolis par mazo, sirmo kumeliņu uzrunāja latviešu tautu un strauji attīstījās rokdarbu kustība. Daudzās ģimenēs goda vietā bija pašu izšūta sienas sega ar Pasaciņu un sirmo kumeliņu, skolās šīs dzejas rindas bija neiztrūkstoši iekļautas koncertu programmās, zīmēšanas stundās skolēni aizrautīgi zīmēja attēlus”, dzejoļa popularitāti 20.gs.sākumā ilustrē literatūras kritiķe Saulcerīte Viese. Pasākuma režisore Vita Pētersone piebilst, ka septembrī ieplānotajā koncertā šķirs gan vēstures lappuses, gan runās dzeju un dziedās dziesmas: “Šis dzejas un mākslas pasākums mums palīdzēs saprast dzejoļa popularitātes iemeslus un saskatīt kā šodienas bērni redz un saprot Aspazijas dzeju.”

Vēstures lappuses šķirs Brīvdabas muzeja etnogrāfijas vēstures nodaļas vadītāja Aija Jansone, stāstot par rokdarbu kustību Latvijā, bet par paveikto Rucavā pastāstīs Rucavas Kultūras mājas pārstāve Dace Papiņa. Dubultu muzeja “Aspazijas māja” vadītāja Ārija Vanaga no muzeja atvedīs liepājnieces Emīlijas Birškus-Čimures izšūto sedziņu, kas darināta ap 1920. gadu un pasākuma laikā tā kopā ar citiem rokdarbiem būs redzama skatītājiem. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Bērnu teātra aktieri runās Aspazijas dzeju bērniem, savukārt, Aspazijas dzeju izdziedās vokālais ansamblis “Pērlītes” Ivetas Loginas vadībā. Raimonda Paula komponēto dziesmu “Pasaciņa” dziedās Kūlaiņu ģimenes pārstāves – rokdarbnieces Emīlijas Birškus-Čimures mazmeita Solveiga un mazmazmeitas Emīlija un Katrīna. Pasākumā būs skatāmi mākslinieces Ilzes Eniņas audzēkņu, Liepājas Bērnu mākslas skolas bērnu zīmējumi.

Pasākuma idejas, scenārija autore un režisore ir Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Bērnu teātra režisore, Emīlijas Birškus-Čimures meita Vita Pētersone. Pasākumu rīko Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs.

Ja Jūsu rīcībā ir Aspazijas daiļradei veltīti rokdarbi un esat gatavi tos aizdot izstādīšanai pasākuma norises laikā, lūgums zvanīt 29517103 (režisore Vita Pētersone), 63481253 (projektu vadītāja Selēna Vasiļjeva) vai rakstīt selena.vasiljeva@liepaja.lv