Šodien Līvas ciemam 770

04.04.2023

Šodien aprit 770 gadi kopš pirmo reizi rakstītos avotos minēta Līvas upe un Līvas ciems, no kura laika gaitā izveidojās Liepājas pilsēta, kas šogad martā nosvinēja savu 398. dzimšanas dienu.

20. un 21. maijā Liepājā norisināsies jau deviņpadsmitie “Līvas ciema svētki”. Kā pastāstīja Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra direktore Baiba Kļava, kuras komandai pašvaldība uzticējusi vērienīgo “Līvas ciema svētku” rīkošanu, to aizsākumi meklējami 2003. gada 4. aprīlī, kad, atzīmējot 750 gadu jubileju kopš Ziemeļkurzemes dalīšanas dokumentā minēta Līvas upe un Līvas ciems, pirmo reizi Liepājā notika festivāls “Līvas tirgus”. Gadu gaitā tas izaudzis līdz lielākajam nemateriālās kultūras notikumam Kurzemē –  “Līvas ciema svētkiem”. “Svētki notiek ar mērķi saglabāt un attīstīt kultūras mantojuma vērtības, izglītojot sabiedrību, veicināt izpratni un cieņu pret kultūras daudzveidību, cilvēka radošo darbību, zināšanu un prasmju dzīvotspēju, un to nodošanu no paaudzes paaudzē,” skaidro B.Kļava.

““Līvas tirgus” ir neatņemama svētku sastāvdaļa, kas ikreiz pulcē teju 200 amatnieku, daiļamata meistaru, pārtikas ražotāju un mākslinieku, kas piedāvā tautas amatniecības un mākslas tradīcijās darinātus, oriģinālus un kvalitatīvus izstrādājumus, kas top, apvienojot seno amatu prasmes, tehnoloģiju attīstību un mūsdienu dizaina elementus, kā arī demonstrē amatu prasmes meistardarbnīcās,” piebilst “Līvas tirgus” koordinatore Selēna Jēkabsone.

Ar dažādu žanru, formu un noskaņu tautas mūziku uz trīs skatuvēm iepazīstinās programma “Līvas upe”. Svētku muzikālo sadaļu ieskicē programmas koordinatore Liene Šnipke: “Jau zināms, ka uz Lielās skatuves muzicēs etno grupas “Ogas” no Rīgas un “Kuršu sievas” no Grobiņas, dziedātāja Katrīna Dimanta un “Zeltrači” no Rīgas, balvu ansamblis “Ziņģes brāļi” no Bauskas, kapela “Augusti” no Līvāniem, postfolkloras grupa “Rikši” no Rēzeknes un vīru kopa “Vilki” no Rīgas.”

Svētku apmeklētājiem būs iespēja redzēt XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku repertuāra dejas, kuras koncertā “Dzintara krasta ļaudis” izpildīs Liepājas tautas deju kolektīvi. Rīkotāji īpaši padomājuši par ģimenēm ar bērniem – svētku teritorijā darbosies iecienītā “Spēļu sēta”, kur varēs izbaudīt īstu jautrību, spēlējot dažādas senās spēles, un apgūt jaunas prasmes meistardarbnīcās. Savukārt svētku otrās dienas rītā ieplānots koncertuzvedums “Dziedāt patīk tev”, kurā dažādu paaudžu iemīļotais mūziķis Arnis Miltiņš uzstāsies kopā ar savu ģimeni, draugiem un Liepājas bērnu ansambļiem.

Pie Mazās skatuves, kura būs izvietota “Līvas tirgus” epicentrā Zvejnieku alejā, svētku apmeklētāji varēs sajust kārtīgu tirgus gaisotni – dejot un dziedāt kopā ar Latvijas lauku kapelām, muzikālajām apvienībām un folkloras kopām. “Gaidāmi arī vieskolektīvi no Klaipēdas”, atklāj L.Šnipke.

Šogad “Līvas ciema svētkos” pirmo reizi sava skatuve “Siena šķūnis” būs atvēlēta latviešu dziesminiekiem, kas ir daļa no Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma. Pirmajā dienā “Siena šķūnī” uzstāsies Kārlis Kazāks, Juris Hiršs, Ieva Akurātere, Raimonda Vazdika, Ilze Grunte, Anta Eņģele, Reinis Jaunais un Erna Daugaviete, Āris Ziemelis, Maija Kalniņa un Zanda Štrausa, bet otrajā dienā sadziedāties aicinās Austrasbērni no Liepājas, Rīgas un citām Latvijas pilsētām. “Būs skaisti! Manuprāt, esam padomājuši par dažādām klausītāju gaumēm un sev patīkamus muzikālos priekšnesumus atradīs ikviens svētku apmeklētājs,” piebilst L.Šnipke.

Uzzināt par visām svētku norisēm un iepazīties ar detalizētu svētku programmu varēs jau drīzumā Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājaslapā www.liepajaskc.lv, Kultūras centra un “Līvas ciema svētku” lapās sociālo tīklu vietnē Facebook.com, kā arī plašsaziņas līdzekļos.

“Līvas ciema svētku” vārti apmeklētājiem šogad būs atvērti sestdien, 20.maijā, no pulksten 12:00 līdz 20:00 un svētdien, 21.maijā, no pulksten 11:00 līdz 15:00. Svētki norisināsies Zvejnieku alejā un tai piegulošajā Jūrmalas parka teritorijā, Liepājā. Laipni aicināti!