Līvas ciema svētkos plūdīs muzikālā Līvas upe

20.05.2014

Jaunuma titlulattēls

Marga Muzika

Jaunuma titlulattēls

Bezgalībieši

Sestdien un svētdien, 24. un 25. maijā, „Līvas ciema svētkos”, Liepājas ostas promenādē ar saviem muzikālajiem priekšnesumiem apmeklētājus priecēs un svētku noskaņu radīs ielu muzikanti, tautas mūzikas ansambļi, grupas, kapelas un individuāli izpildītāji no Latvijas malu malām – tautas mūzikas festivālā „Līvas upe”.Savukārt vakarā, no pulksten 20:00, uz „Līvas ciema svētku” Lielās skatuves liepājniekiem un Liepājas viesiem tautas mūziku mūsdienīgākās skaņās piedāvās tautas mūzikas grupas no Latvijas un Lietuvas.

Upēm, kas plūst pašu izgrauztās gultnēs, ir bijusi izšķiroša nozīme civilizācijas vēsturē. Arī Villa Liva (Līvu vai Līvas ciems), kas pirmo reizi rakstītos avotos pieminēts 1253. gadā, izveidojies Līvas upes krastā, kļūstot par nozīmīgu punktu tā laika ceļotāju kartēs.

Godinot Liepājas „vēstures telpu”, 2014. gada 24. un 25. maijā Liepājā „Līvas ciema svētkos” atkal plūdīs Līvas upe, kurā šoreiz kā avoti, ezeri un strauti ar saviem muzikālajiem priekšnesumiem saplūdīs ielu muzikanti, tautas mūzikas ansambļi, grupas, kapelas un individuāli izpildītāji – tautas mūzikas festivālā „Līvas upe”.

Strauji sarūkošie attālumi starp zemēm, ļaudīm, kultūrām, aizvien spēcīgāk aktualizē identitātes jautājumus – kas es esmu, no kurienes nāku, kādu mantojumu nesu sev līdz. Ar to izskaidrojama arī pēdējā laikā aizvien pieaugošā interese par lokālajām muzicēšanas tradīcijām, un tautas mūzika piedāvā bagātīgu materiālu,” teicis Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas mūzikas ansambļu eksperts Ilmārs Pumpurs.

24. maijā no pulksten 11:00 – 17:00 Liepājas promenādē uz trīs skatuvēm Līvas ciema svētku apmeklētājus ar akustisku tautas mūzikas skanējumu priecēs gan viesi – Amatas novada mūziķu kopa „Ore” (vadītāja Inese Roze), Tukuma kultūras nama kapela „Danču spēle” (vadītājs Armands Krievs), Latvijas Universitātes deju folkloras kopa „Dandari” (vadītājs Ilmārs Pumpurs), kokles virtuozs Ansis Jansons no Rīgas un Saldus novada Nīgrandes pagasta Kalnu kultūras nama kapela „Spēlmaņi” (vadītājs Artis Šulbergs), gan paši liepājnieki – akordeonists Leonards Domicēvičs, „Liepājas pop/rok skolas” ģitāristu ansambļi (vadītājs Gints Purgailis) un folkloras kopa „Vēlava” (vadītāja Vija Laipniece).

Bet 24. maija vakarā, uz „Līvas ciema svētku” Lielās skatuves, skanēs tautas mūzika mūsdienīgākās skaņās. Pulksten 20:00 uzstāsies vīru folkloras grupa „Ugniavijas” no Lietuvas, kura par savu muzikālo pamatvirzienu ir izvēlējusies senās lietuviešu tautas dziesmas un mūziku, uzsvaru liekot uz senajām lietuviešu kara dziesmām.

Pulksten 21:10 uz skatuves kāps liepājnieki – post-folk grupa „Zari”, kuri apmeklētājus priecēs ar meditatīvu postfolku, kuru papildina ar daudzbalsīgu dziedāšanu. Grupas sastāvā ir seši multiinstrumentāli mūziķi, katrs ar dažādu muzikālo pieredzi. Grupas Zari dalībnieki mūzikā un tautasdziesmās meklē jaunas dimensijas, kas raksturīgākas mūsu laikmetam, tai pat laikā, ļaujot cilvēkiem uz mirkli apstāties „sajūtu vibrāciju peldēs”.

Pēc liepājniekiem, pulksten 22:05, festivāla apmeklētājiem latgaliešu tradicionālās mūzikas skaistumuatklās postfokloras grupa „Rikši” no Rēzeknes, kura izveidojusies 2011. gadā, kā Rēzeknes kultūras nama folkloras draugu kopas „Vīteri” veterānu apvienība. „Rikši” ir jauni, atraktīvi un dzīvespriecīgi jaunieši, kuriem piemīt talants „iekustināt” cilvēkus ar lielisku tautasdziesmu apdaru palīdzību. 2012. gada februārī, kad grupa svinēja viena gada jubileju un kristības, par tās krustvecākiem piekrita būt  dūdu un bungu grupa „Auļi”.

Pulksten 23:00 savas muzikālās interpretācijas klausītāju vērtējumam sniegs viesi no Lietuvas – pasaules mūzikas grupa „Marga Muzika”, kura izpilda dažādu tautu etnisko mūziku (t.sk. sutartines – aizvēsturiskas polifoniskās dziesmas, kādas latviešu kultūrā diemžēl jau paguvušas izzust) vairākās valodās. Savos priekšnesumos grupa izmanto īpašus tautas un mūsdienu mūzikas instrumentus. Viņu programmā iekļautas tradicionālās Lietuvas un citu Baltijas, slāvu un Balkānu tautas dziesmas. Dažādās valodas un autentiskās melodijas, dažādi mūzikas stili un grupas daudzveidīgā pieredze – tās ir galvenās īpašības, kas padara „Marga Muzika” tik unikālu un ekskluzīvu.

Pusnaktī, pulksten 24:00, pirmoreiz Liepājā uzstāsies etno/space/groove grupa „Bezgalībieši”. Muzikālais projekts aizsākas ar ierakstu sesijām 2012. gada janvārī, ieskaņojot AG (Andris Gailis) galvā „salidojušās” senatnīgās melodijas ar pieaicinātu instrumentālistu piedalīšanos, taču 2014. gada sākumā sākas konkrētāka „domu kustība” ar virzību uz pastāvīga „etnospeisgrūva” kolektīva formēšanu. Grupas konceptuālā ideja ir savienot tautas mūzikas dziļāko slāņu rituālo „sajūtu” un etno-instrumentu arhaiski-akustisko skanējumu ar mūslaiku globāli-elektriskās skaņujoslas „smeķi” jeb – pārlaicīgais šeit un tagad – gan tautasdziesmu, gan saviem vārdiem.Grupas sastāvā ir dažādās muzikālās jomās un žanros pieredzi guvuši personāži: Einārs Latiševs (perkusijas un bungas), kurš ir viens no Nila Īles perkusionistu apvienības „Afroambient” ilglaicīgākajiem dalībniekiem, kā arī rībina bungas instrumentālā roka ansamblī „Omerta”, Ansis Jansons (kokle, dūdas, stabules, balss) grupā pārstāv „īsto” folkloru – tostarp grupu „Dārdi” un „Pērkonvīri” dalībnieks – un „tas jaukais puisis ar kokli” dažnedažādos pasākumos, kur vajadzīgs autentisks tautas instrumentu un dziesmu skanējums, Žaks Bernards (bass) ir Latvijas repa klasiķis no grupas „S’T’A” un arī basģitārists „pasaules mūzikas” grupā „Oroboro”, Krii {Kristaps Krievs} (sampleris, sintezatori, bīti + skrāpji, balss) ir dīdžejs un skaņu producents, kurš jau otro desmitgadi turpina veidot darbus gan „dzimtajā” hip-hopa žanrā, gan reklāmas industrijas apcirkņiem, tāpat arī piedalās vairākos klasiskās mūzikas, džeza un skaņu mākslas projektos – gan skrāpējot plates, gan buroties ap elektroniku un AG {Andris Gailis} (balss arī „instrumentālā” nozīmē, bīti + skrāpji, sintezātōri) ir Mixmeistars AG (Andris Gailis), kurš darbojas „disko druvā” kopš 1989. gada, kā arī praktizē „dzīvā” MC (ceremonijmeistara) mākslu, brienot pa „AkaHipAkaHop” taku. Laika gaitā piedalījies dažādos muzikālos projektos.

Tautas mūzikas festivāla „Līvas upe” vakara programmu uz Lielās skatuves, ap pulksten 1:00, noslēgs pasaules mūzikas grupa „Nepieradinātā Folka Orķestris” no Rīgas, kura, kā augstāko kultūras vērtību, sajūt patiesumu nevis tradīciju. „Mēs necenšamies apzināti ieturēt stila robežas, bet gan tās maksimāli izplest,” apgalvo grupas mūziķi. Orķestra repertuārā iekļaujas dažādu pasaules vietu un laiku mūzika, ietverot Īrijas, Balkānu, Izraēlas, Āfrikas, Malaizijas, Krievijas, Rumānijas, Igaunijas, Somijas u.c. tautu motīvus, kas sajaucas ar populāriem dažādu vietu un laiku autormūzikas elementiem, filmu mūzikas fragmentiem un pašu grupas mūziķu skaņdarbiem. Dažādās tautās un laikos tiek atrasts nevis atšķirīgais, bet kopīgais – tas, kas rada vienotību, globālu visas kultūras unikalitāti. Grupas sastāvā ir Nauris Babris (bungas un perkusijas), Andrejs Grimms (akustiskā ģitāra, ukulele, kazū, skaņu efekti), Jānis Pelše (klavieres, taustiņinstrumenti, mutes ermoņika), Katarīna Ignatoviča un Līva Upīte (divas šarmantas flautas), Klāss Reinis Dzirkalis (akordeons ) un Kristaps Grīnbergs (basģitāra).

Savukārt mūzikas klubā „Fontaine Palace”pēc pusnakts šogad pirmo un, iespējams, vienīgo reizi Liepājā viesosies folkmetāla grupa „Skyforger”, kuri 2011. gadā amatniecības un tradicionālās kultūras festivāla „Līvas ciems” pirmajā etnomūzikas festivālā „Liiv Riek” (tulkojumā no līvu val. – smilšu ceļš) klausītājiem pirmoreiz Latvijā atskaņoja savu akustisko folkprogrammu. Gadu gaitā „Skyforger” ir iekarojuši daudzas fanu sirdis Latvijā un ārzemēs – gan ar interesanto latviešu tradicionālās mūzikas sajaukumu ar smago roku, gan ar savu atraktīvo skatuves tēlu.

Šī būs trešā reize, kad grupa viesojas „Fontaine Palace”. Salīdzinot ar pēdējo uzstāšanos Liepājā, šoreiz klausītājiem tiks piedāvāta pilnīgi cita „setliste”ar daudzām dziesmām no agrīnajiem albumiem, ieskaitot demo albumu „Semigalls’ Warchant”.

Skyforger” iesildīs smagā metāla grupa „Carved” no Itālijas.

Tautas mūzikas festivāls „Līvas upe” ir bez maksas, bet muzikālā programma mūzikas klubā „Fontaine palace” ir maksas. Biļetes www.bilesuserviss.lv, cena: 5 – 7 euro.

25. maijā no pulksten 11:00 – 15:00 Liepājas ostas promenādē „Līvas upe” turpinās plūst. Tajā ar savām akustiskajām programmā Liepājā viesosies Limbažu kultūras nama kapela „Labi, ka tā” un Limbažu Bērnu un jauniešu centra kapela „Eži” (vadītāja Sandra Budeviča), ansamblis „Ventspils Blumīzeristi” (vadītājs Ēriks Veselis) un liepājnieki – „Liepājas pop/rok skolas” ģitāristu ansamblis (vadītājs Gints Purgailis), šerpā Liepājas aktrišu folkloras apvienība „Atštaukas” (vadītāja Ināra Kalnarāja) un akordeonists Leonards Domicēvičs.

Atnāc un ļaujies Līvas upes muzikālajam plūdumam!

Līvas ciema svētkus” atbalsta Liepājas pilsētas dome, Liepājas Kultūras pārvalde un viesnīca “Promenade Hotel”.

Plašāk par sarīkojumu „Līvas ciema svētki” šeit: //www.liepajaskc.lv/livas-ciema-svetki/

un šeit: http://liepajaskultura.lv/lv/kulturas-parvalde/livas-ciema-svetki/

Informāciju sagatavojušas:
Anda Birkenberga un Aija Eizengrauda
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītājas