Līvas ciema svētkos būs īpašā DZINTARA IELA

15.05.2014

 Jaunuma titlulattēls

2014. gada 24. un 25. maijā Līvas ciema svētkos Liepājas promenādē būs īpašā DZINTARA IELA, kurā galvenā uzmanība tiks dzintaram – noslēpumainajam saules akmenim, kas ir ne tikai kā materiāls rotu izgatavošanai, bet arī kā pašapziņas un nacionālās identitātes simbols.

 Pievēršot uzmanību muzeju nakts tēmai “Sarkanā krāsa – dzintars”, arī šī gada Līvas ciema svētku radošais temats gan mākslinieciskajās, gan amatnieku aktivitātēs ir noslēpumainais saules akmens, kas vieno tautas un paaudzes Dzintarjūras krastā. “Dzintars galu galā ir vērtību simbols”, stāstot par “Rīga 2014” dzintaram veltītajām aktivitātēm, uzsver tematiskās līnijas “Dzintara ādere” kuratore Vita Timermane – Moora.

Divas dienas ikviens kopā ar Martu Selecku  un Gustavu Terzenu varēs doties pastaigā pa īpaši izveidoto Līvas ciema DZINTARA IELU, kur, kliedējot mītus par dzintaru, būs iespējams dzirdēt Liepājas dzintara apstrādes meistaru stāstus par dzintara vēsturi un tā dziednieciskajām īpašībām, redzēt, kā top un arī iegādāties dzintara rotas, gatavot ziepes ar dzintara putekļiem, nobaudīt dzintara tēju vai ļauties roku masāžai ar ziedēm, kuru sastāvā ir dzintara eļļa.

Izrādās, dzintars var būt vērtīgāks par zeltu, mūsdienās kļūstot neaizvietojams daudzās jomās. Pietiekami plaši izskanējusi informācija par izcilāko modernās “dzintara zinātnes” pētnieci Ingu Ļašenko, kura radījusi dzintara pavedienus, kas izmantojami gan daļēji ārstnieciski, gan tekstilizstrādājumos. Svētku apmeklētājiem būs iespēja vērot, kā stellēs top unikāls audums vijumā ar dzintara pavedienu.

Šajās svētku dienās aicinām nekautrēties un celt godā arī savas dzintara rotas. Ja ne, tad kādam no divdesmit DZINTARA IELĀ sastopamajiem Liepājas izcilākajiem dzintara apstrādes un rotu meistariem varēsiet lūgt padomu, kā vislabāk salabot satrūkušas krelles vai rokassprādzi, ko darīt, ja dzintara rotas kļūst blāvas. Svētkos būs sastopami meistari: Irma un Ilmārs  Dēži, Biruta un Andris Dreimaņi, Andris Feņuks, Ludmila Kadeka, Sarmīte Laugale un Andris Laugalis, Elza Lazarenoka, Valija Purmale, Imants Rollis, Lilija un Ivars Skriederi, Sanita Šica, Skaidrīte Vasiļeviča, Solveiga Vārna, Gunta Vecpils, Vaira Viģele un Māris Viģelis, Austra Ziemele.

TIK DZINTARS VIEN būs atslēgas vārds visiem interesantajiem, atraktīvajiem un izzinošajiem notikumiem, kas divas dienas norisināsies viesnīcā “Promenade Hotel”. Apmeklētājiem interesantas būs viesnīcas 2.stāvā izvietotās Liepājas dzintara apstrādes meistaru iedzintarojumu privātās kolekcijas – dzintaros iekapsulēti kukaiņi.

Lielāka piedzīvojuma meklētāji paši varēs iztēloties sevi kā fosiliju, sastingušu dzintarā un nofotografēties mākslinieka Kristapa Epnera veidotajā Lielajā dzintara kapsulā, kurā jau tikuši iekausēti arī Rīgas Kultūras galvaspilsētas atklāšanas programmas apmeklētāji. Profesionālu fotogrāfu gatavoto foto par EUR 1,42 varēs iegūt uzreiz.

24. maijā 11.00 – 17.00  un 25.maijā 11.00 – 15.00 no svētku burzmas atpūsties, mierīgā atmosfērā, labā kompānijā malkojot bāra “Piano” tēju, kafiju vai Dzintara kokteili, ikviens aicināts viesnīcas “Promenade Hotel” Hika zālē skatīties Vides Filmu Studijas (VFS) “Films” TV raidījuma ”Dzintara puse” 12 sērijas.

Raidījuma veidotājus dzintara ceļš vedis no ziemeļiem uz dienvidiem cauri Latvijai, Lietuvai, Krievijai, Polijai, Vācijai, Šveicei, Čehijai, Austrijai, Ungārijai, Slovēnijai, Itālijai līdz pat Indijai, tieši akcentējot dzintara kulturālo kontekstu, iespējami plaši parādot tā unikalitāti. Nodibinājuma “Rīga 2014” un VFS “Films” radošā komanda 2012.gada rudenī devās izpētes ekspedīcijā, lai veidotu jaunu kultūras sadarbības multimediālu projektu ar Senā dzintara ceļa pilsētām.

Savukārt 24.maijā plkst. 18.00  uz radošu tikšanos KAS TU ESI DZINTARA CEĻĀ un sarunām aicina dokumentālo un īsfilmu autors, televīzijas raidījumu “TE!”, “Ziemeļu puse”, “Dzintara puse” režisors Uģis Olte, kā arī Ziemeļvalstu un Latvijas apceļotāji  un stāstnieki Marta Selecka un Gustavs Terzens. Viņi izbaudījuši seno dzintara ceļu, dalīsies, iespējams, pārsteidzošos atklājumos par dzintaru no negaidīta skatupunkta.

Dzirdot vārdu salikumu dzintara rotas, daudziem noteikti prātā nāk dzintara krelles un piespraudes, ko nēsāja mūsu mammas un vecmāmiņas, vai arī dzintara izstrādājumi, kurus redz  suvenīru veikalos un tirdziņos. Liepājas lietišķās mākslas studiju „Zītars” un ”Kursa”, kā arī bijušie studijas „Dzintars” dalībnieki  ir vienīgie meistari Latvijā, kas gadu desmitiem rada lieliskas dzintara rotas – darbus, kurus apbrīnojuši izstāžu apmeklētāji Latvijā un ārvalstīs.

Viens ir skatīt un apbrīnot mūsu Latvijas dārgakmeni izstāžu vitrīnās. Taču to, kā dzintara rotas izskatās komplektā ar mūsdienu modes tendencēm atbilstošu ikdienas vai svētku tērpu, vai arī, kā tās papildina latviešu tautas tērpu, apliecinās Tatjanas Jaremčukas vadītās Liepājas Modes un mākslas studijas dalībnieki modes skatē PAR ROTĀM SAULES AKMENS TOP svētdien 25. maijā plkst. 13.00 un 14.00 pie Dzintara pulksteņa. Dzintara rotas papildinās salona “Inka stils”, Liepājas dizaina un mākslas vidusskolas un Liepājas tehnikuma audzēkņu darinātās tērpu kolekcijas.

Iespējams, pēc Līvas ciema svētkiem kāds teiks – jā, dzintars ir mans dārgakmens!

Ar “Līvas ciema svētku” pasākumu programmu iespējams iepazīties //www.liepajaskc.lv/livas-ciema-svetki/