Liepājas Tautas teātris aicina uz pirmizrādi “Ilgās Ziemassvētku pusdienas”

09.12.2014

Jaunuma titlulattēls

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra sarīkojuma ciklā “Ziemas noskaņā” svētdien, 14. decembrī, pulksten 15.00 Tautas teātris aicina uz pirmizrādi Torntona Vaildera lugas iestudējumam “Ilgās Ziemassvētku pusdienas” Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē. Ieeja bez maksas.

“Tas ir stāsts par ģimeni gandrīz gadsimta garumā. Dzimta atkal un atkal tiekas pie Ziemassvētku pusdienu galda. Laiks rit, mainās paaudzes, mainās attieksme un prasības, bet vajadzība būt kopā saglabājas. Arī tad, kad tiek veidotas jaunas mājas tālumā no dzimtās vietas,” stāsta režisore Ināra Kalnarāja.

Torntona Vaildera luga “Ilgās Ziemassvētku pusdienas” publicēta 1931. gada janvārī un pirmoreiz iestudēta tā paša gada 25. novembrī Jēlas Universitātes teātrī Ņūhevenā Konektikutā. Šis darbs bijis iedvesmas avots pasaulē gan teātrim, gan operai, gan kino. Šoreiz savu redzējumu pēc Torntona Vaildera lugas motīviem piedāvā un izrādi kā dāvanu Ziemassvētkos skatītājiem pasniedz Liepājas Tautas teātris, režisore Ināra Kalnarāja un scenogrāfe Dace Lanka. Lomās: Sandra Okuņeva, Jānis Muižnieks, Lelde Stiebre-Matuka, Sandra Vintere, Dace Volksone, Roberts Bērziņš, Inese Ceriņa, Valdis Lūks un Gints Vīksna. Režisore atklāj, ka šīs lugas iestudējums ir nopietns izaicinājums aktieriem, kuriem jāiegulda smags un reizē ļoti smalks darbs. Izrādē, kurā mazliet vairāk kā stundas laikā tiek attēloti deviņdesmit gadi, aktierim jānoveco un pat jāpārdzimst mazbērnos. Kā atzīst režisore, ar šo izrādi “Ilgās Ziemassvētku pusdienas” Liepājas Tautas teātris plāno piedalīties arī Latvijas amatierteātru iestudējumu skatē “Gada izrāde 2014”.

Savu izvēli iestudēt amerikāņu dramaturga darbu, I.Kalnarāja pamato ar domu, ka, lasot T.Vaildera lugu, uzrunājusi ideja par nemainīgām vērtībām mainīgā situācijā, kā arī laika īpatnējais atspoguļojums lugā un šī stāsta aktualitāte mūsdienās. Nav starpības, vai tiek runāts par Ameriku vai Latviju, būtisks ir stāsts par dzimtas tradīcijām, to saglabāšanu un attīstību. „Kā amerikānis, tā latvietis katros Ziemassvētkos sēž pie klāta galda, un vienmēr ir vienas un tās pašas runas, vienīgi mainās sastāvs pie galda. Tad pienāk brīdis, kad vienai paaudzei paliek par šauru, un viņi grib izrauties no izlolotās dzimtas ligzdas, no tradīcijas un doties plašajā pasaulē. Viņi nav tie, kas noliedz, viņi ir tie, kas grib būt kaut kā jauna sākums. Un tomēr tāpēc pusdienu galds, pie kura sapulcējas citreiz te vairāk, te mazāk, paliek tukšs.” stāsta I.Kalnarāja.

Lugas autors, Torntons Vailders (1897 – 1975), pazīstamais amerikāņu dramaturgs un romānu autors, ir izcils raksturu pazinējs, kurš savos darbos it bieži veiksmīgi spēlējas ar laika rituma un paaudžu vērtību mijiedarbību. Vailders izpaužas dažādos vēstījuma veidos, un daudzveidīga ir arī literārā tradīcija, uz kuru balstās viņa rakstniecība. Viņa personisko paziņu lokā atradās Ernests Hemingvejs un Ģertrūde Steina, un pēc rakstnieka paša atzinuma viņu visvairāk iespaidojuši Džeimss Džoiss, Ezra Paunds un Tomass Stērnss Eliots. Plašu slavu Vailderam atnesa romāns “Karaļa Ludviķa Svētā tilts” (1927), bet par izcilāko viņa darbu uzskatāma luga “Mūsu pilsēta” (1938), kas saņēmusi prestižo Pulicera balvu. Vailders guvis ievērojamus sasniegumus arī kino jomā, pēc viņa darbu motīviem uzņemtas filmas, kā arī viņš rakstījis scenāriju, piemēram, Alfrēda Hičkoka filmai “Šaubu ēna”.

Plašāku informāciju par Liepājas Tautas teātri un tā aktivitātēm aicinām lasīt Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājas lapā: www.liepajaskc.lv.

Izrādes ilgums: 1 stunda 20 minūtes.
Ieeja bez maksas.

Informāciju sagatavojusi:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja