Liepājas Tautas lietišķās mākslas studiju meistares piedalās starptautiskā izstādē

11.11.2014
Jaunuma titlulattēls

Foto: J.Vecbrālis

Starptautiskā izstādē „Neparastās mežģīnes. Ažūrs mākslā un amatniecībā”, kas notiks Rīgā, Sv. Pētera baznīcā no šī gada 11. novembra līdz 2015. gada 18. janvārim „Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu ietvaros, būs apskatāmi arī Liepājas Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) „Kursa” meistares Ivetas Deģes un studijas „Liepava” meistaru Edītes Dūčmanes un Ilgas Tīrumas darbi. Izstādes atklāšana 11. novembrī pulksten 17.00.

Izstāde „Neparastās mežģīnes. Ažūrs mākslā un amatniecībā”, kurā piedalās 77 autori no Latvijas un 25 no citām Eiropas valstīm, ir starpdisciplinārs pasākums gan nacionālajā, gan starptautiskajā līmenī. Mākslinieciskās koncepcijas galvenais kritērijs ir ažūrs, kas paredz parādīt modernās mākslas un amatniecības radošumu un mijiedarbību gan tradīcijās, gan materiālā, gan tehnikā, gan tēmā.

Liepājas meistares, kuru veikums Latvijas mēroga izstādēs vienmēr ticis ekspertu augstu vērtēts, izstādei sagatavojušas septiņus darbus. TLMS “Liepava” meistares izstādē piedalīsies ar unikāliem lielformāta darbiem. Edīte Dūčmane eksponēs divus galdautus ažūra adījumā, bet Ilga Tīruma – divus galdautus tamborējuma tehnikā. Savukārt, TLMS „Kursa” meistare Iveta Deģe (http://www.iveta-lini.lv/) izstādē piedalīsies ar laikmetīgu darbu “Natur & Futur”, kurā būs redzamas trīs tamborētas kleitas no dabīgiem materiāliem, kas kombinētas ar metāla sieta cepurēm.

Starptautiskās izstādes projekts radīts ar ideju atklāt cilvēka neierobežotās radošās izpausmes, kā arī savdabīgi detalizētā veidā rosināt ieraudzīt pilsētu un vidi, kurā dzīvojam. Mežģīnes redzam ne tikai dāmu kleitās, galdautos vai kabatas lakatiņa maliņā, vērīgi tverot pasauli, ažūru ieraugām arī tiltu konstrukcijās, vārtu metāla režģos, ēku kokgriezumu rotājumos un instalācijās, ko veido elektrisko vadu mudžeklis virs dzelzceļa. Mežģīnes apbrīnojam ne tikai krāšņajās tekstīlijās, bet arī arhitektūrā, mākslā, vides objektos vai dabā.

Pieredzes nolūkos un mūsdienīga skatījuma veidošanai TLMS “Kursa” vadītāja Ilma Rubene un meistare Milda Dīriņa, kā arī TLMS „Liepava” radošā konsultante Smaida Rubeze 19.novembrī piedalīsies arī biedrības „Latviešu Tautas mākslas savienība” rīkotajā Starptautiskajā kultūras konferencē “Neparastās mežģīnes. Jaunrade un starpdisciplinārā sadarbība mākslā un amatniecībā”, kas notiek izstādes kontekstā. Konferences mērķis ir panākt labu starptautisku publicitāti un veidot jaunus Eiropas kultūras sadarbības tīklus, kas nodrošinās mūsdienīgu skatījumu uz kultūras pasākumiem, apvienojot tradicionālo un laikmetīgo mūsdienu mākslā un amatniecībā. 13 starptautiskie un vietējie mākslas un amatniecības eksperti dalīsies pieredzē par tradicionālo un laikmetīgo mūsdienu mākslā un amatniecībā, kā arī par kultūras mantojuma pārmantošanas un saglabāšanas pieredzi, tās pozitīvām un negatīvām tendencēm.

Informāciju sagatavojusi:
Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja