Liepājā norisināsies Latvijas amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2021”

06.06.2022

10. jūnijā Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē norisināsies Latvijas amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2021”. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centru skatē pārstāvēs divi amatierteātri.

Pulksten 18:00 Liepājas Tautas teātris izrādīs Kārļa Skalbes lugu “Kad koki runāja” (režisore Ināra Kalnarāja), kurā aktieri izstāstīs un izspēlēs mazāk zināmas populārā latviešu pasaku meistara Kārļa Skalbes deviņas pasakas, aicinot skatītājus ieklausīties rakstnieka poētiskajā valodā un aizdomāties par īsti svarīgo pasaulē, dzīvē, attiecībās. Režisore Ināra Kalnarāja izrādi raksturo īsi: “Tas ir uzvedums pieaugušajiem par dzīves vērtībām, bet jo īpaši – par mīlestību un iejūtību, par otra cilvēka sadzirdēšanu.” Izrādes vizuālo noformējumu un kostīmus veido māksliniece Dace Lanka.

Pulksten 20:30 Liepājas Jauniešu teātra studija izrādīs vienu no visbiežāk iestudētajām Viljama Šekspīra lugām “Sapnis vasaras naktī” (režisors Juris Ločmelis). Lugas pamatā ir stāsts par mīlestību, ko apvij intrigas un dažādas attiecību peripetijas. Režisors uzsver, ka gan aktieri, gan izrādes mērķauditorija ir vidusskolas vecuma jaunieši: ”Iespējams, ka tieši ar šo iestudējumu, kas atzīts par vienu no labākajām Šekspīra komēdijām, jaunieši var sākt iepazīties ar renesanses laika dramaturģiju, ko caurvij mīlestības tēma.” Izrādes scenogrāfiju veidojis Juris Ločmelis kopā ar māksliniekiem Reini Kuncīti un Daci Lanku, kura ir arī kostīmu māksliniece. Iestudējumā skan jaunās komponistes Lauras Dubinas orģinālmūzika.

Lai izvērtētu iestudējumu kvalitāti un izvēlētos “Gada izrāde 2021” finālistus, amatierteātru sniegumu Liepājā vērtēs profesionāla žūrija – Rita Lūriņa, PhD, Latvijas Kultūras akadēmijas docente; Atis Rozentāls, teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists; Jānis Siliņš, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs;  Dace Vilne, Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru eksperte.

Latvijas amatierteātru skati rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas pilsētu un novadu pašvaldībām, lai nodrošinātu amatierteātru tradīcijas saglabāšanu un nepārtrauktību Latvijā, popularizētu amatierteātru iestudējumus un motivētu amatierteātru dalībniekus radošai darbībai. Skate notiek divās kārtās: reģiona skate un fināls. Reģiona skate notiek laika posmā no 2022. gada 1. maija līdz 31. jūlijam katrā konkrētajā pašvaldībā, kur amatierteātris darbojas, bet Latvijas amatierteātru iestudējumu skates “Gada izrāde 2021” fināls plānots septembrī.

Biļetes uz Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra amatierteātru izrādēm var iegādāties SIA “Biļešu Paradīze” tirdzniecības vietās. Biļetes cena uz katru izrādi 3 eiro.