“Lielajā dzintarā” skanēs latviešu un islandiešu tautasdziesmas

30.03.2023

3. aprīlī pulksten 19:00 koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova” notiks starptautisks kora mūzikas koncerts “Tautasdziesma”, kurā kopā ar Liepājas koriem dziedās arī vieskolektīvs no Reikjavīkas (Islande).

Koncertā izskanēs islandiešu un latviešu tautasdziesmu apdares Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktā kora “INTIS” (diriģente Ilze Valce, kormeistare Hanna Cinovska), Liepājas Universitātes sieviešu koris “Atbalss” (diriģentes Ilze Valce, Olga Blauzde) un Reikjavīkas jauktā kora “Singfilaijo”/“Söngfjelagið”/ (dirģents Hilmārs Orns Aknarsons /Hilmar Örn Agnarsson/, kormeistare, pianiste Iveta Liča /Iveta Licha) izpildījumā.

Koncerta mākslinieciskā vadītāja ir Ilze Valce pastāstīja, ka sadarbības sākums meklējams pērnā gada rudenī, kad Islandes Universitātes logopēdijas studiju programmas vadītājai Torai Masdotirai, kura devās uz Latviju lasīt lekcijas logopēdijas studentiem Liepājā, viņas kora diriģents Hilmars Orns Aknarsons lūdza nodibināt kontaktus ar kādu Latvijas kori, jo zināja, ka Latvijā ir senas un labi attīstītas kora dziedāšanas tradīcijas: “Tajā laikā kopīgā projektā cieši sadarbojos ar Liepājas Universitātes asoc. prof. Baibu Trinīti, kura uzrunāja mani šajā jautājumā. Pirmā tikšanās ar Toru notika mūsu brīnišķīgajā koncertzālē “Lielais dzintars”, kur tagad notiks mūsu sadraudzības koncerts. Tad sekoja turpinājums jaunajā Mežaparka estrādē, kur pirmo reizi Rīgas sieviešu un vīru koru kopmēģinājumā nodiriģēju J. Lūsēna un K.Skujenieka skaņdarbu “Vairāk nekā”, kas šovasar izskanēs Dziesmu svētkos – Tora un Baiba bija klātesošas šajā mēģinājumā.” I.Valce uzsver, ka tieši Dziesmu svētku tradīcija, dziedātprieks un mūzikas mīlestība ir vienojošais elements tikko aizsāktajai Reikjavīkas un Liepājas koru sadarbībai: ”Nozīmīgi ir arī tas, ka tieši Islande bija pirmā valsts, kas 1991. gadā atzina Baltijas valstu, to vidū atjaunotās Latvijas neatkarību – teritoriāli maza valsts atbalstīja citas nelielas valsts centienus.”

Starptautiskās sadarbības veicināšana ar Eiropas valstīm, tās dažādu kopienu cilvēkiem, ir arī Liepājas kā Eiropas Kultūras galvaspilsētas 2027 viens no uzdevumiem. “Mūsu kopīgie draudzības koncerti 2. aprīlī Rīgā un 3.aprīlī Liepājā, lai ieskandina šo ceļu uz Kultūras galvaspilsētu!””, piebilst I.Valce.

Biļetes var iegādāties SIA “Biļešu paradīze” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv.

Informācijai:

Rekjavikas jauktais koris “Singfilaijo” dibināts 2011. gadā un ir plaši pazīstams savā valstī. Kori dibināja entuziastu grupa, kas vēlējās izpildīt mūziku Hilmāra Orna Aknarsona vadībā, kas ir viens no Islandes pieredzējušākajiem un labākajiem kordiriģentiem, arī starptautiski pazīstams. “Singfilaijo” piedalās dažādos projektos un dzied dažādus mūzikas stilus – klasisko, etnisko, tautas, reliģisko un tradicionālo mūziku. Kora koncerti Islandē ir ļoti pieprasīti. Šobrīd korī dzied 70 dalībnieki un tā devīze ir “Dziedāt no sirds un ar prieku.”

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “INTIS” dibināts 1987. gadā diriģentes Ilzes Valces vadībā. „INTIS” ir pirmais koris Liepājā pēc Latvijas Neatkarības atgūšanas, kas sevi pieteicis starptautiska mēroga konkursos, festivālos un koncertos, tālu nesot Liepājas vārdu pasaulē, popularizējot Liepājas un latviešu komponistu mūziku, izcīnot godalgotas vietas un atzinības nozīmīgos koru konkursos. Kora repertuārā ir latviešu un aizrobežu komponistu oriģinālmūzika, laikmetīgā un tautas mūzika.

Liepājas Universitātes sieviešu koris “Atbalss” dibināts 1959.gadā. Korī dzied LiepU studentes, tādēļ kora sastāvs nemitīgi mainās un ir mūžam jauns. Repertuārā ir tautasdziesmu apdares, kā arī latviešu un aizrobežu komponistu oriģināldziesmas. “Atbalss” sniedz koncertus gan Liepājas Universitātē, gan koncertzālēs un baznīcās visā Latvijā. Koris „Atbalss” ir vairāku starptautisku festivālu laureāts.