Jauktā kora „Līva” 75 gadu jubilejas koncerts „Līvai-75”

23.11.2012

Jaunuma titlulattēls 

Svētdien, 25. novembrī, pulksten 15.00 Liepājas Valsts 1. ģimnāzijā uz kora 75 gadu jubilejas koncertu „LĪVAI – 75” aicina Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktā kora „Līva” dalībnieki un diriģents Jēkabs Ozoliņš. Koncertā kopā ar gaviļniekiem apmeklētājus priecēs arī Nīcas sieviešu koris, Nīcas vīru koris un Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas jauniešu koris.

1937. gada augustā pirmo reizi kopā sanāca jauni cilvēki un nodibināja skolotāju kori. Līdz pat 1977. gadam, kad dalībnieku vidū izsludinātajā konkursā uzvarēja vārds „Līva”, tam nebija nosaukuma.

Kora pastāvēšanas pirmsākumos bieži mainījušies diriģenti, bet vēlāk, 1945. gadā, līdz pat 1976. gadam, kad par kora diriģentu kļuva tā šā brīža vadītājs Jēkabs Ozoliņš, kori vadīja maestro Valdis Vikmanis. Tie ir bijuši visražīgākie gadu desmiti, kad koris plūca laurus un guva augstu atzinību ne tikai Latvijas koru vidū, bet arī ārpus valsts robežām. Koncertēts Lietuvā, Igaunijā, Gruzijā, Armēnijā, Bulgārijā un citur. 1973. gadā Ļeņingradā koris dziedāja sava diriģenta Jēkaba Ozoliņa valsts eksāmenā, viņam absolvējot šīs pilsētas konservatoriju.

Ņemot vērā latviešu kordziedāšanas mākslas augsto līmeni, „Līva” bija starp labākajiem Latvijas prominentajiem koriem.

Jauktais koris „Līva” Valda Vikmaņa vadībā Liepājā pirmais un vienīgais jau padomju gados sāka iestudēt garīgās mūzikas un lielo formu skaņdarbus. Pārņemot kora vadību, Jēkabs Ozoliņš šo tradīciju turpināja.

Nu jau 75 gadus koris iesaistās Liepājas un Latvijas koru mūzikas dzīvē.  „Līva” piedalījusies visos Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos un kora „zieda laikos” vairākkārt bijusi arī laureāta godā. Būts arī koncertceļojumos Zviedrijā, Norvēģijā un  Austrijā.

Visos laikos „Līvas” pamatrepertuārā ir latviešu kormūzika, īpaši un konsekventi popularizējot Liepājas komponista Agra Engelmaņa dziesmas.

Arī svētdien, 25. novembrī, pulksten 15.00 Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas zālē, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktā kora „Līva” 75 gadu jubilejas koncertā „Līvai – 75” skanēs Agra Engelmaņa „Tai rītā” un citu latviešu komponistu dziesmas pašu jubilāru un Nīcas sieviešu kora (diriģente Līga Amerika-Ansiņa, kormeistare un otrā diriģente Inese Egle), Nīcas vīru kora un Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas jauniešu kora (diriģents Jēkabs Ozoliņš) izpildījumā.

Informāciju sagatavoja:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja