Jau sestdien Liepājā festivāls „Līvas ciems”
Reklāmas džingls
10. Amatniecības un etnomūzikas festivāla “Līvas ciems” programma
Nedēļas nogalē, 26. un 27. maijā, jau no pulksten 10.00 apmeklētājus gaidīs viens no vērienīgākajiem tradicionālās kultūras pasākumiem Latvijā – Amatniecības un etnomūzikas festivāls „Līvas ciems”. Tas jau 10. reizi vienkopus pulcēs gan Līvas tirgus amatniekus, meistarus un pārdevējus, gan dejotājus, dziedātājus un muzikantus, piedāvājot ikvienam iespēju gan iegādāties sev tīkamus amatnieku darinājumus, gan līdzdarboties radošajās darbnīcās un baudīt plašu kultūras programmu.
Sestdien, 26. maijā, pulksten 11.00 Liepājas Promenādē ar svinīgu Līvas ciema karoga pacelšanu, Bebu māte un Joske, kuru lomās iejutīsies harizmātiskā Zanda Štrausa un atraktīvais Liepājas teātra aktieris Marģers Eglinskis, tiks atklāts 10. Amatniecības un etnomūzikas festivāls „Līvas ciems”.
Tajā jau no pulksten 10.00 gan sestdien, gan svētdien interesenti varēs piedalīties keramikas darbnīcās „No senatnes līdz mūsdienām”, kur keramiķes Līga Mergina, Dace Grīnberga un Vineta Trumpeniece izrādīs trīs novadu – Latgales, Vidzemes un Kurzemes – keramiķu amata noslēpumus un trīs cepļu kurināšanas variantus. Savukārt Dace Virsniece aicinās bērnus virpot traukus uz podnieku keramikas virpas, bet Līga Mergina veidot māla traukus ar rokām, ierādot interesentiem etnogrāfiskā „zvirgzdu poda” izgatavošanas tehniku.
Promenādē pie Dzintara pulksteņa Liepājas tautas lietišķās mākslas studiju „Liepava” un „Zītars” meistaru vadībā tiks austs daudzkrāsains „Līvas ciema draudzības tīkls” no liepājnieku un Liepājas viesu darinātām draudzības saitītēm vai rokassprādzēm. Ikviens apmeklētājs tiek gaidīts ar savu, jau mājās sagatavoto, vai arī, saņemot profesionālu rokdarbnieču padomu, darboties uz vietas.
Savukārt no pulksten 11.00 līdz 18.00 lietišķās mākslas studijas „Dzintars” meistardarbnīcā Gunta Vecpils interesentiem demonstrēs roku darbu – dzintaru apstrādi ar smilšpapīru, dzintara rotu ekspozīciju, kā arī iepazīstinās ar dzintara vēsturi, tā formām un krāsām un Rucavas kniepķeni.
Bet radošās darbnīcas, kurās varēs aust grāmatzīmes, tapot (adīt uz grābekļa) veikt dzintara apstrādi un citas radošās aktivitātes, abās festivāla dienās piedāvās lietišķās mākslas studijas „Kursa” meistares.
Lai fiksētu sev nozīmīgus dzīves mirkļus, cilvēki jau izsenis kala zīmes un zīmēja uz alu sienām. Mūsdienās to veic fotogrāfija. Kopš 1958. gada, kad savu darbību uzsāka Liepājas tautas foto studija „FOTAST”, kuras daudzi biedri ir ieguvuši dažādas pasaules mēroga godalgas, liepājniekiem un Liepājas viesiem ir iespēja iemūžināt sev nozīmīgus notikumus bildēs.
Arī „Līvas ciema” apmeklētāji ir mīļi aicināti gan sestdien, gan svētdien viesoties fotostudijas „FOTAST” foto darbnīcā „Bildes Tavam priekam” un bez maksas iemūžināt savu mirkli priekam un labām atmiņām par festivāla jubilejas gada apmeklējumu.
Un kā tad tirgus bez cirka?! Būs arī tas, jo Līvas ciemā rosīsies arī cirka studijas „Beztemata” dalībnieki.
Liepājnieku sestdienās tik iecienītā „Lauku sēta pilsētā” arī Līvas ciema laukumā 26. maijā apmeklētājiem piedāvās ne tikai iegādāties gardus lauku labumus, bet arī redzēt kā sien sieru, dara lauku sviestu, veic zivju kūpināšanas un biškopības produktu gatavošanas procesus, kā arī apskatīt dažādus mājdzīvniekus, mājputnus un vizināties ar zirgu.
No pulksten 12.00 līdz 18.00 mazos Līvas ciema apmeklētājus priecēs Liepājas ceļojošā leļļu teātra „Maska” „Pasaku lāde”. Leļļu izrādē „Draudzēsimies” bērni varēs sekot līdzi notikumiem Lielā meža mazajā pļaviņā, kuras ierasto mieru un kārtību izjaucis kāds negaidīts notikums. Kāds? To uzzināsiet, noskatoties izrādi. Savukārt pulksten 16.00 leļļu izrādē „Kliņķīša piedzīvojumi” bērni uzzinās kā Rūķītis – Kliņķītis atrada savus draugus. Pēc izrādēm gan lieliem, gan maziem būs iespēja piedalīties tautasdziesmu karaokē, iet jautrās rotaļas un spēlēs ar pasaku tēliem.
Sestdien no pulksten 12.00 līdz 2.00 notiks arī etnomūzikas pārstāvju no Igaunijas, Lietuvas, Krievijas un Latvijas koncerti, kuru līdzdalību nodrošina SIA “Fontaine Ent”.
Svētdien Amatniecības un etnomūzikas festivāla „Līvas ciems” programma sāksies pulksten 11.00 ar danču rītu, kurā ikviens tiek aicināts dejot etnogrāfiskās jeb tradicionālās latviešu, lietuviešu, igauņu un citu kaimiņtautu dejas, kas radītas no 19. gadsimta vidus līdz 20. gadsimta sākumam kopā ar „Rīgas danču klubu”, bet pulksten 12.00 ar daudzveidīgām skaņu krāsām un plašu repertuāru apmeklētājus priecēs tautas mūzikas grupa „HiesiX” no gleznainās Ementāles ielejas Šveicē.
Arī šerpās Liepājas aktrišu folkloras apvienības „Atštaukas” dalībnieces, kurām „pēc vārda kabatā nav jāmeklē” apdziedās Līvas ciema norises, dalībniekus un apmeklētājus.
Otrajā festivāla dienā ar īpaši veidotu eksperizstādi „Par tirgošanos Liepājā” viesosies arī „Liepājas muzeja” speciālisti. Tajā mūsdienu pircējiem un pārdevējiem būs iespēja gūt priekšstatu par tirgošanos sendienu Liepājā.
Muzeja speciālisti interesentiem izrādīs, kādi dažādi mērinstrumenti tika izmantoti tirgos, veikalos un krogos, kā arī piedāvās muzeja pedagoģiskās nodarbības „Senie svari un mēri” un „Kaut man būtu tā naudiņa”.
Savukārt Līvas ciema laukumā ikviens varēs apmeklēt „Mini Zoo”. Tajā biedrība „Dižvanagi” apmeklētājiem piedāvās apskatīt ponijus, Kamerūnas pundurkazas, eksotiskas vistas, pīles, pundurcūciņas, pundurtrusi, nutrijas, jūrascūciņas, sesku jeb fretku, amerikas sarkanausu bruņurupuci, Z/S „Elčuki” – trušus un paipalas, bet i/k „Kumeliņš” – aitu saimi, mājputnus un sivēnus.
No pulksten 11.30 līdz 14.30 festivāla apmeklētājus ar jestrām dejām priecēs Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauniešu deju kolektīvs „Kvēle”, vidējās paaudzes deju kolektīvs „Vaduguns”, tautas deju ansamblis „Rucavietis” un Liepājas Universitātes jauniešu deju kolektīvs „Banga”, bet uz deju meistardarbnīcu aicinās „Rīgas danču klubs”.
Abās festivāla dienās romantiskos izbraucienos pa senajām ostas ieliņām varēs doties zirga pajūgā.
Amatniecības un etnomūzikas festivālu „Līvas ciems” atbalsta Cido grupa.
Plašāka Amatniecības un etnomūzikas festivāla „Līvas ciems” programma – LPPI „Kultūras pārvalde” mājas lapā www.liepajaskultura.lv un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājas lapā www.liepajaskc.lv.
Informāciju sagatavoja:
Agneta Adamoviča un Lauma Laugale
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra praktikantes
Liepājas Universitāte Kultūras vadības studiju programmas 2. kursa studentes
un
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja