Festivālā „Līvas ciems” ar ekspresizstādi piedalīsies arī Liepājas muzejs

23.05.2012

Jaunuma titlulattēls 

Svētdien, 27. maijā, no pulksten 11.00 līdz 15.00 Liepājas Promenādē 10. Amatniecības un etnomūzikas festivālā „Līvas ciems” ar ekspresiztādi „Par tirgošanos Liepājā” un muzeja pedagoģiskām nodarbībām – „Senie svari un mēri” un „Kaut man būtu tā naudiņa” – piedalīsies Liepājas muzeja speciālisti.

10. Amatniecības un etnomūzikas festivāla apmeklētāji varēs gan iegādāties amatnieku darinājumus un līdzdarboties radošajās darbnīcās, meistaru vadībā, gan baudīt piedāvāto kultūras programmu un apmeklēt izglītojošu ekspresizstādi „Par tirgošanos Liepājā”, kuru  īpaši festivālam veidojuši Liepājas muzeja speciālisti, ļaujot mūsdienu pircējiem un pārdevējiem gūt priekšstatu par tirgošanos sendienu Liepājā.

Agrāk liepājnieki un pilsētas viesi savu naudu varēja tērēt gan gadatirgos, gan iknedēļas tirgos, kuros netrūka svēršanas un mērīšanas, kaulēšanās un andeles. Pircēji savus sūri grūti nopelnītos Krievijas impērijas rubļus un kapeikas, īpaši Liepājai drukātos rubļus, pirmās Latvijas brīvvalsts latus un santīmus izdeva par vietējo maiznieku, miesnieku, amatnieku ražojumiem, svaigām zivīm vai lauksaimniecības produktiem. Netika smādēti arī no aizjūrām vesti labumi.

Arī mārketinga noslēpumi bija zināmi jau sen – pat vismazākās piparbodītes īpašnieks prata katram potenciālajam pircējam izreklamēt, cik labas preces bodē atrodamas.

Liepājas muzeja speciālisti interesentiem izrādīs, kādi dažādi mērinstrumenti tika izmantoti tirgos, veikalos un krogos, kā arī piedāvās muzeja pedagoģiskās nodarbības „Senie svari un mēri” un „Kaut man būtu tā naudiņa”.

Tajās interesenti uzzinās, kā mērīja sviestu un kā var nomērīt mucu ar mucu mēru. Katrs apmeklētājs varēs noskaidrot, kas ir bezmēns un ko skroderis darīja ar olekti, kā arī uzzināt, kāds ir bijis 19. gadsimta dižais kortelis un krogus mēriņš.

Liepājas muzeja speciālisti pastāstīs un izrādīs arī, ar kādām naudām pildījās maciņi un kases aparāti. Te tiks eksponēta gan īpašā Liepājas nauda, kas tika drukāta no 1915. gada un kuru lietoja līdz 1924. gadam, gan atsevišķi Krievijas impērijas naudas zīmju paraugi, kas izdoti no 1899. līdz 1909. gadam, gan arī Latvijas Republikas 1922. un 1932. gada santīmi un lati.

Unikāli ekspresizstādes eksponāti būs 20. gadsimta sākuma kases aparāts, kas ticis izmantots veikalnieka Liperta bodē Graudu ielā, un Liepājas naudas litogrāfijas akmeņi.

Informācija sagatavota sadarbībā ar Liepājas muzeja muzejpedagoģi Astru Dzērvi.

 Amatniecības un etnomūzikas festivālu „Līvas ciems” atbalsta Cido grupa.

Plašāka Amatniecības un etnomūzikas festivāla „Līvas ciems” programma – LPPI „Kultūras pārvalde” mājas lapā www.liepajaskultura.lv un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājas lapā www.liepajaskc.lv.

Informāciju sagatavoja:
Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja