Folkloras kopa “Vēlava” ielūdz uz 15 gadu jubilejas svinībām “Apkārt kalnu saule tek”

21.10.2015

Jaunuma titlulattēls

Sestdien, 24. oktobrī, pulksten 14.00 Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra folkloras kopa “Vēlava” ielūdz uz 15 gadu jubilejas sarīkojumu “Apkārt kalnu saule tek” Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē. Folkloras kopa “Vēlava” un vadītāja Vija Laipniece svētkus svinēs kopā ar Otaņķu etnogrāfisko ansambli, folkloras kopu “Saknes”, Bārtas etnogrāfisko ansambli, Puzes folkloras kopu “Sītava”, Liepājas aktrišu folkloras apvienību “Atštaukas” un Rucavas lauku kapelu. Ieeja bez maksas.

Folkloras kopas “Vēlava” sievas kopā dzied kopš 2000. gada 25. oktobra, kad mākslinieciskās jaunrades centrā “Vaduguns” Zentas Bērtiņas sasauktas kopā sanāca piecas jaunās kopas dalībnieces. Savu vārdu “Vēlava” gan ieguva tikai gadu vēlāk, sekojot Mirdzas Vanagas idejai. Vēlava – tā ir atpazīšanas zīme senajiem kuršu kuģiem, un tā norāda piederību vietai. Folkloras kopas pirmā vārda diena 2001. gada 8. decembrī tika atzīmēta Liepājas Zvejniecības un kuģniecības muzejā kopā ar krustmātēm Mirdzu Vanagu un Intu Čukuri un krusttēviem Oskaru Kupi un Juri Kriķi.

Savukārt, pirmā uzstāšanās publikas priekšā notika jau pēc pāris mēģinājumiem kolektīva sākotnējā mājvietā, mākslinieciskās jaunrades centrā “Vaduguns” tautasdziesmu pēcpusdienā. Šo 15 gadu laikā košās folkloras kopas sievas dziedājušas dažādos pasākumos gan Liepājā, gan tuvākos un tālākos Latvijas novados un pilsētās – Rucavā, Bārtā, Medzē, Dubeņos, Otaņķos, Kazdangā, Alsungā, Talsos, Milzkalnē, Ventspilī, Rīgā un citviet Latvijā. Trīsreiz “Vēlava” piedalījusies Dziesmu svētkos un piecas reizes Starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica”. Ar dziesmām apciemota arī tuvējā kaimiņzeme Lietuva.

“Ļoti spilgts dziedājums, grupai savs skanējuma stils. Spoži”, tā košās folkloras kopas “Vēlava” sievas raksturo etnomuzikoloģe Zane Šmite. Ne reizi vien kurzemnieces izpelnījušās atzinību par pārliecinošu izpildījumu un arī košu izskatu, jo sievas lepojas ar dažādiem Kurzemes tautas tērpiem – Nīcas, Pērkones, Skrundas, Talsu un Sakas.

Gadu gaitā “Vēlava” sakrājusi bagātu dziesmu pūru – tajā atrodamas gan Sventājas teicējas Ķērstas Balceres dziesmas, gan Jēkaba Graubiņa dzimtas dziesmas, gan arī citas melodiskas latviešu tautasdziesmas un ziņģes. Sievas atzīst, ka dziesma dziedina un kopā pavadītais laiks ir pilnvērtīgs un sniedz lielu prieku. Šogad kopai pievienojušās divas jaunas dalībnieces, kopā veidojot bagātīgu 14 sievu ansambli. Vadītāja Vija Laipniece smaidot stāsta: “Mēs esam brašas sievas, un mums ir laba balsu saskaņa. Esam labā līmenī un ar labu pašapziņu”.

Informāciju sagatavoja:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja