Atklās Dziesmu svētkiem veltītu foto izstādi

28.08.2018

 

Krustiem auga ceļam saknes, krustiem zvaigznes debesīs;

sāniem jāja Dieva dēli, krustiem tecēj’ kumeliņ’.

Zelta zvaigzne atspīdēja, pa celiņu man ejot.

 

 

Šovasar norisinājās XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kuros ar lielu prieku un atbildību piedalījās 800 dalībnieki no Liepājas. Pirmdien, 3. septembrī pulksten 17.00 Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā tiks atklāta Tautas fotostudijas “FOTAST” izstāde “Krustiem zvaigznes debesīs”, veltīta simtgades Dziesmu un deju svētkiem.

XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI deju svētki norisinājās no 30.jūnija līdz 8.jūlijam, un tajos kopumā piedalījās vairāk nekā 42 000 dalībnieku. Šoreiz svētki notika Latvijas valsts simtgades zīmē. Kolektīvu gatavošanās Dziesmu un Deju svētkiem ir intensīvs daudzu gadu ikdienas darbs, kura augļus varam redzēs vien reizi piecos gados – Dziesmu un deju svētkos.

Atskatoties uz svētkos piedzīvoto, redzēto un sajusto, Liepājas Latviešu biedrības namā tiks atklāta Tautas fotostudijas “FOTAST” Dziesmu un deju svētkiem veltīta foto izstāde “Krustiem zvaigznes debesīs”. Nosaukums aizgūts no laviešu tautasdziesmas, kura īpaši šiem svētkiem pārtapa par skaņdarbu, kas pavadīja kopkori svinīgajā uznācienā lielajā Mežaparka estrādē (mūzikas autors Ēriks Ešenvalds). Izstādē būs skatāmas vairākas foto reportāžas, kā arī lielformāta fotogrāfijas, kurās fotogrāfi sekojuši līdzi gan Liepājas kolektīvu aktivitātēm, gan svētku norisēm kopumā, tverot mirkļus un sajūtas, cilvēkus un emocijas. Foto stāsti ļaus ielūkoties gan mēģinājumos, gan koncertos dažādās norises vietās – deju laukumā stadionā “Daugava”, “Arēnā Rīga”, kā arī uz skatuvēm Mežaparka estrādē, Vērmanes dārzā, Esplanādē, Vecrīgas ielās un citviet, kur izdziedātas dziesmas, izdejotas dejas, nospēlētas izrādes un piedzīvoti citi neatkārtojami notikumi.

Fotogrāfi sekojuši Liepājas radošo cilvēku gaitām teju visos notikumos un reizē izbaudījuši pilnu svētku sajūtu spektru. Kopkora skati, virsdiriģenta žesti, plandoši brunči, vainagi, detaļas, smaidi un emocijas dalībnieku sejās – katrs autors svētkos ieraudzījis un fiksējis ko citu, taču visi kopā radījuši iespēju izstādes apmeklētājiem kaut mazliet sajust īpašo svētku auru.

Izstādē iedalās: Līga Evaldsone, Laila Dūna, Ilga Lasmane, Jānis Valdmanis, Ilze Bergmane, Nauris Freimanis, Iveta Herbsta, Irina Tīre. Izstādes kuratore: fotostudijas “FOTAST” vadītāja Līga Evaldsone.