Amatierteātri vasarā nesnauž

23.07.2015

Jaunuma titlulattēls  Jaunuma titlulattēls  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No starptautiskā Ziemeļu un Baltijas valstu amatierteātru festivāla “NoBa” Dānijā atgriezies Liepājas Tautas teātris, kurš tajā piedalījās ar izrādi “Ilgās Ziemassvētku pusdienas”. Starptautiskos festivālos šovasar piedalīsies vai jau paviesojušies arī citi Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra amatierteātri.

Lielas ovācijas

Uz starptautisko Ziemeļu un Baltijas valstu amatierteātru festivālu “NoBa” Tistedes pilsētiņā Dānijā Liepājas Tautas teātri izvirzīja Latvijas Amatierteātru asociācijas valdes locekle Inguna Gremze, kas izrādi “Ilgās Ziemassvētku pusdienas” noskatījās amatierteātru skatē. Un ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu teātris devās ceļā. Festivālā Dānijā piedalījās arī teātri no Lietuvas, Islandes, Norvēģijas, Īrijas un pašas Dānijas. Un nedēļu garajā sarīkojumā norisinājās ne tikai izrādes, bet arī diskusijas, meistarklases, sadraudzības vakari un ekskursija pa pilsētu.

“Mums gāja ļoti labi,” ir gandarīta Tautas teātra režisore Ināra Kalnarāja, kura teic, ka teātra sešdesmit gadu vēsturē šī ir pirmā reize, kad tas piedalījies festivālā tik tālu pasaulē. Saņemtas labas atsauksmes, bijusi “laba skatuve un labas gaismas, ko vēl var gribēt”. “Pirms mums visi kolektīvi spēlēja komēdijas, līdz ar to nervozējām, kā sapratīs mūsu tekstuālo izrādi,” atminas režisore. “Spēlējām, domājām, vai kāds nedosies ārā, vai zālē nesāks čaukstēt vai čabēt. Nekā tamlīdzīga.” Saņēmuši garus aplausus un ovācijas ar celšanos kājās, bet tādu pateicību saņēmis katrs kolektīvs, taču pēc izrādes, kad novākta skatuve un aktieri nesuši prom dekorācijas un kostīmus, aplausi saņemti vēlreiz gaitenī. Tā gan nav bijis citiem kolektīviem.

Aizvadītas interesantas meistarklases. Viena ar vikingu cīņām, otra – rētu gleznošana un grimēšanās, kā arī pirotehnika. “Tagad jāiestudē vikingu luga, lai puikas varētu rādīt apgūto,” smaida režisore.

Bez niecināšanas

Līdzīgi kā citos festivālos, izrādes vērtējuši eksperti. Festivālā Tistedē bijuši divi eksperti. I. Kalnarāju pārsteidzis, kā notiek vērtēšana. “Latvijā esam pieraduši cits citu niecināt, pieraduši, ka mūs kritizē, analizē, līdz ar to nezini, vai tavs paveiktais darbs ir kvalitatīvs vai nav,” saka režisore. “Dānijā viņi to visu pārrunā kaut kā mierīgāk un sirsnīgāk.” Eksperti sagatavojuši referātu un mierīgā balsī nolasījuši, vēlāk notikušas kolēģu pārrunas. Viena eksperte gan jau pēc izrādes pienākusi pie liepājniekiem pateikties par aizkustinošo izrādi un vērtēšanas dienā atzinusi, ka skatījusies tajā kā spogulī un viņai viss bijis skaidrs par spīti tam, ka izrāde notiek latviešu valodā.

Katrs kolektīvs strādājis atšķirīgi, tāpat līmenis kā teātriem, tā aktieriem tajos dažāds, taču pārrunas ar ekspertiem aizvadītas gaišas. “Visgrūtāk gāja Lietuvai,” atminas I. Kalnarāja. Lietuvieši bija paņēmuši komēdijas gabaliņu. Vienīgais, ko eksperti viņiem jautāja: kāpēc paņēmuši šo gabaliņu? Viņi spēlēja azartiski, bet par ko?” Pēc “Ilgajām Ziemassvētku pusdienām” lietuvieši atzinušies, ka neesot pat iedomājušies uz festivālu vest tik nopietni izrādi.

Dāņu viesmīlība

I. Kalnarāja sajūsmināta par Dānijas Tistedes pilsētiņas iedzīvotāju viesmīlību un viņos valdošos mieru, kā arī norāda uz spēcīgo komūnu, kurā cits citam ļoti palīdz. “Dāņu atmosfēru nevar aprakstīt,” teic režisore. “Viss ir sakopts, tīrs, valda miers, pēc saulē izdegušās Vācijas tur bija zaļums.” Nekādas steigas, pieticis laika visu redzēt un visur pabūt, arī festivāla nobeiguma bankets noticis daudz mierīgāk nekā pie mums. Tautas teātris uz festivālu ieradies dienu ātrāk, un visi vēlā vakarā sagaidīti ar siltām vakariņām, nākamajā rītā saņēmuši arī brokastis un pusdienas, kas iepriekš nebija paredzētas. Turklāt paši festivāla rīkotāji – dāņu režisori un aktieri – visur rosījušies un saimniekojuši paši, gan bufeti turējuši, gan maltītes dalījuši un telpas tīrījuši un kārtojuši, bijuši elastīgi ar maltīšu laiku. “Vajag aizvest uz 160 kilometru attālo lidostu? Aizvedīsim, cik tur tā darba,” I. Kalnarāja saka par situāciju, kad viena no Tautas teātra aktrisēm ģimenē svarīgu notikumu dēļ mājās devusies agrāk par kolēģiem.

Šis festivāls atšķīries ar to, ka izrādes notikušas bez skatītājiem no malas, taču cītīgi izrāžu apmeklētāji bijuši paši amatierteātri. Vienīgi divas brīvdabas izrādes pulcējušas vietējos skatītājus. Arī tur I. Kalnarāja novērojusi, cik atšķirīga ir cilvēku attieksme un viņu radītā atmosfēra. “Biļetes dārgas, bet kontroli viņiem nevajag, jo viņi zina, kur ieeja, un striķītis apkārt nav jāvelk,” uzsver režisore.

 Vai Dānijā gūtā jaunā pieredze un sadraudzēšanās ar citiem amatierteātriem dos augļus arī turpmākas sadarbības veidā, to režisore vēl nesteidz teikt, taču e-pasta adresēm apmainījušies ar visiem kolektīviem.

Rosīgi arī citi

Liepājas amatierteātru vasara ir gana darbīga, un dažādos festivālos piedalījušies vai piedalīsies arī citi Tautas mākslas un kultūras centra amatierteātri. Metalurgu Tautas teātris ar izrādi “Dāmu tango”, kas iestudēta pēc dramaturga Valentīna Aslanova tāda paša nosaukuma lugas, maija izskaņā piedalījās starptautiskajā amatieru teātru festivālā “Viļņas rampa”. Tas ir krievu dramaturģijas festivāls, kurā piedalās amatieru un pusprofesionālie teātri no daudzām pasaules valstīm. Metalurgu Tautas teātris bija vienīgais no Latvijas un par izrādi “Dāmu tango” saņēma divus apbalvojumus: diplomu par labāko scenogrāfiju (tās autors – Reinis Kuncītis) un diplomu par virtuozu aktierspēles duetu (Iveta Ļesina un Lāsma Ruņģe). Tāpat teātrim jāstrādā pie izrādes dalībai festivālā “Baltijas rampa” septembrī, kur liepājnieki piedalīsies ar lietuviešu dramaturģiju.

Savukārt Liepājas Jauniešu teātra studija ar izrādi “Ragana” pošas dalībai starptautiskajā amatieru teātru festivālā “Spēlesprieks”, kas notiek Limbažos ik pa diviem gadiem jau kopš 1991. gada un šogad norisināsies no 30. jūlija līdz 1. augustam. Šogad “Spēlesprieks” veltīts vides teātrim, festivālā varēs noskatīties 18 izrāžu no Latvijas, Lietuvas, Gruzijas, Dānijas un Igaunijas, un tajā piedalīsies arī Liepājas Tautas teātris ar izrādi “Ilgās Ziemassvētku pusdienas”.

Sagatavojusi Ilze Kļepikova

Laikraksta “Kurzemes Vārds” pielikums “Kultūras Pulss”

2015. gada 22. jūlijā