Aicina uz Latvijas Meistaru dienām “Satiec savu meistaru!” lietišķās mākslas centrā “Dārza iela”

25.03.2015

Jaunuma titlulattēls  Jaunuma titlulattēls  kursa_4_web

Sestdien, 28. martā, no pulksten 11.00 – 17.00 lietišķās mākslas centrā „Dārza iela” Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra lietišķās mākslas studijas “Kursa”, “Liepava” un “Zītars” meistares aicina interesentus uz amata prasmju demonstrējumiem, individuālām nodarbībām un konsultācijām Latvijas Meistaru dienu „Satiec savu meistaru!” ietvaros, kas šonedēļ notiek visā Latvijā, un kuru mērķis ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, viņu zināšanām un prasmēm. Dalība bez maksas.

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs un Tautas lietišķās mākslas studiju “Kursa”, “Liepava” un “Zītars” meistari jau ceturto gadu piedalās Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajā nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākumā “Satiec savu meistaru!”. Turpinot veiksmīgi aizsākto tradīciju, meistari viesojas arī Liepājas pilsētas izglītības iestādēs – šogad 25. un 26. martā lietišķās mākslas studijas “Kursa” meistares savās amatu prasmēs dalīsies un meistardarbnīcās audzēkņus līdzdarboties aicinās Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolā un Jāņa Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskolā. Savukārt piektdien, 27. martā, jau otro gadu notiks profesionālās pilnveides seminārs pedagogiem “Nemateriālās kultūras vērtības – pieredze un perspektīvas” Liepājas muzejā un lietišķās mākslas centrā “Dārza iela”. Profesionālās pilnveides semināru Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs rīko sadarbībā ar Liepājas vispārizglītojošo skolu Mājturības metodiskās apvienības vadītāju Selitu Novicku un Liepājas muzeju.

Meistardarbnīcas ikvienam interesentam bez dalības maksas būs iespējams apmeklēt sestdien, 28. martā, no pulksten 11.00 – 17.00 lietišķās mākslas centrā “Dārza iela”, kur individuālās nodarbības un konsultācijas, kā arī amatu prasmju demonstrējumus un stāstījumus piedāvās lietišķo mākslas studiju “Kursa”, “Liepava” un “Zītars” meistari. Lai nodrošinātu veiksmīgu norisi, rīkotāji lūdz iepriekš pieteikties meistardarbnīcām un precizēt līdzi ņemamos materiālus, zvanot studiju vadītājām vai meistarēm.

Lietišķās mākslas studija “Kursa” un vadītāja Ilma Rubene sestdien no pulksten 11.00 – 17.00 aicina apgūt amatus sešās meistardarbnīcās pie astoņām meistarēm. Izmēģināt darbu stellēs un apgūt sarežģīto aušanas procesu interesenti varēs pie meistarēm Sandras Ceļmalas, Velgas Reķēnas un Mildas Dīriņas. Tamborēšanā palīdzēs meistare Aiva Dzenīte, bet tapošanu jeb “adīšanu uz grābekļa” mācīs meistare Līvija Arāja. Savukārt zīmola “Noķerts Liepājā” radītāja Ilze Vainovska dalīsies aukliņu pīšanas prasmē. Studijas vadītāja Ilma Rubene mācīs šķīstošās plēves tehniku, bet meistare Sarmīte Ķībure vadīs meistardarbnīcu “Adīti zaķīši”. Pieteikties aicinām, zvanot studijas vadītājai Ilmai Rubenei, mob. 29733310.

Turpinot pagājušajā gadā iesākto tēmu – tautastērpa darināšana, lietišķās mākslas studijas “Liepava” meistares šogad akcentē izšūšanu un pērļošanu. Interesentiem būs iespēja līdzdarboties četrās meistardarbnīcās pie sešām meistarēm, kā arī būs amata demonstrējumi un stāstījums par attiecīgo darbu. Studijas meistare Ilze Škuberte priekšpusdienā no 11.00 – 14.00 piedāvās aktivitātes bērniem – izšūšanas darbnīcu, kurā jaunie meistari varēs izgatavot sev rotas. Visas dienas garumā laikā no pulksten 11.00 – 17.00 interesentiem būs iespējams dzirdēt meistares Ingas Kalnas stāstījumu un redzēt amata demonstrējumu “Kurzemes balto villaiņu izšūšana”. Savukārt no pulksten 12.00 – 15.00 meistares Inta Ambrēna un Zigrīda Mūrniece aicinās apgūt Rucavas sieviešu krekla rotājuma – baltā un sarkanā “krūma” izšūšanu. Pēcpusdienā no pulksten 14.00 – 17.00 lietišķās mākslas centrā “Dārza iela” meistares gaidīs tos, kuri interesējas par pērļošanu. Kurzemes pērļaino aproču meistares Sanita Šķila un Antra Kukuka vadīs “Pērļotavas darbnīcu”, kurā ikviens varēs darināt kādu pērļotu darbiņu, bet meistare Aisma Demme aicinās izzināt pērļu jostu darināšanas noslēpumus. Pieteikties meistardarbnīcām un uzzināt sīkāk par līdzi ņemamajiem materiāliem var, zvanot meistarei Ilzei Škubertei, mob. 26767866.

Dzintara un metāla etnogrāfisko rotu izgatavošanu un apstrādi sestdien apgūt aicina lietišķās mākslas studijas “Zītars” astoņi meistari. Visas dienas garumā no pulksten 11.00 – 17.00 meistare Ludmila Kadeka rādīs etnogrāfisko zīmju izgatavošanu, bet pie meistara Imanta Roļļa varēs mācīties metāla važiņu veidošanu un montāžu. No pulksten 12.00 – 17.00 meistare Dzintra Grietēna aicinās apgūt kaklarotu slīpēšanu, pulēšanu un montāžu,  Ruta Rinkēviča – piespraužu veidošanu, Vineta Leismane – metāla rotu veidošanu un lodēšanu, Raimonds Hodzko – metāla rotu izgatavošanu. No pulksten 13.00 – 17.00 kulonu slīpēšanas un pulēšanas prasmē dalīsies meistars Pauls Olekss, bet meistare Zenta Vinogradova interesentiem mācīs aproču un kniepķenu veidošanu. Pieteikties meistardarbnīcām un uzzināt sīkāk par līdzi ņemamajiem materiāliem var, zvanot meistarei Zentai Vinogradovai, mob. 27757207.

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs aicina izmantot izdevību izmēģināt dažādās amatu prasmes, apgūstot gan tradicionālas zināšanas sava tautastērpa izveidei, gan veidojot tradīcijā balstītus mūsdienīgus aksesuārus. Atgādinām, ka sestdien iepazītās amatu prasmes pilnveidot var arī ikdienā, apmeklējot lietišķās mākslas centru “Dārza iela” Liepājā, Dārza ielā 4/8.

Piedalīties pasākumā „Satiec savu meistaru!” aicina Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām. Plašāka informācija par Latvijas Meistaru dienām pieejama mājas lapās www.satiecsavumeistaru.lv  un www.lnkc.gov.lv 

Informāciju sagatavojusi:

Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja