Liepājas meistaru darbi skatāmi Rīgā izstādē “Jostas un pinumi”

02.12.2014

Jaunuma titlulattēls

Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajā tautas lietišķās mākslas izstādē “Jostas un pinumi” līdz šī gada 18. decembrim Rīgā, VEF Kultūras pilī (Ropažu ielā 2) vienkopus skatāmas 230 jostas un ap 200 pinumu no dažādiem Latvijas novadiem, tostarp, arī Liepājas Tautas lietišķās mākslas studiju “Liepava” un “Kursa” meistaru darinājumi.

Jostu veidi atausti gan pēc muzeju, gan dažādu izdevumu krājuma. Starp Lielvārdes un Zemgales rakstainām, Vidzemes toņu bagātajām un dažnedažādi veidotām, pītām un celotām citu novadu jostām, izstādē atrodamas arī Liepājas Tautas lietišķās mākslas studijas “Liepava” meistares Aismas Demmes adītās pērļu jostas un Intas Ambrēnas izšūtās Nīcas un Rucavas sievu goda jostas un tamborētās kažokjostas. Suitu tradīcijā krāšņās, rakstainās jostas veidojušas studijas “Liepava” meistares – Inga Kalna un Aija Cvībele. Savukārt, Liepājas Tautas lietišķās mākslas studijas “Kursa” meistare Zelma Zase izstādē eksponē austās Nīcas jostas, bet meistare Antra Kalēja – sešus pinumu traukus.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs vēsta, ka izstādē skatāma arī Kaldabruņas jeb Krievānu Māras josta, ko veido 52 raksta elementi, un, kurā ir redzamas 36 ugunskrusta modifikācijas. Austo jostu un pinumu ekspozīciju papildina arī vairākas ādas jostas, kuru darināšanā izmantotas pinumu tehnikas un raksti. Pinumu ekspozīciju veido klūdziņu, egļu sakņu, meldru, kalmju un salmu pinumi – grozi, tīnes, paplātes un mūsdienās tik populārie piknika grozi. Veiksmīgu plašo darinājumu ekspozīciju nodrošina izstādes mākslinieks Mārtiņš Heimrāts.

Izstādes kuratore, Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena stāsta: “Izstādes darbu vienojošais elements ir pats tapšanas process, audums arī zināmā veidā ir diegu pinums, līdzīgi top arī pītās lietas no klūgām, saknītēm un meldriem.”

13. decembrī, no plkst. 12.00 līdz 15.00 ikviens aicināts uz meistarklasēm VEF Kultūras pilī. Gaidāma tikšanās ar meistari Mudīti Pētersoni no Alūksnes, puzuru meistari un audēju Ausmu Spalviņu no Jelgavas un Tautas lietišķās mākslas studiju “Klūga” (Daugavpils) un “Pūpoli” (Višķi) meistariem.

Plašāka informācija Latvijas Nacionālā kultūras centra mājas lapā www.lnkc.gov.lv.

Ieeja bez maksas.

Informāciju sagatavojusi:
Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja