15. jubilejas gadā “Līvas tirgū” piedalās izcili amatu meistari

10.05.2017

Jaunuma titlulattēls Jaunuma titlulattēls Publicitātes_foto_3 Publicitātes_foto_5

Šogad “Līvas ciema svētkos” Liepājā 20. un 21. maijā “Līvas tirgum” tiek atzīmēta 15 gadu jubileja, vienkopus pulcinot vairāk kā 200 tirgotājus – dažādu amatu pratējus, daiļamata meistarus, pārtikas ražotājus, māksliniekus un dizainerus no visiem Latvijas novadiem, kā arī no Igaunijas, Lietuvas un ASV.

Akcentējot 15. jubileju un risinot “Līvas tirgus” stāstu, svētki sestdienas rītā plkst. 10.45 tiks atklāti ar īpašu akciju “Griežas laika rats”. Simboliska svētku dalībnieku ķēde savienos pagātni – “Līvas tirgus” pirmo norises vietu – Siena tirgu Kuršu ielā ar šodienu – “Līvas ciema svētkiem” Liepājas Promenādē, kas kļuvuši par nozīmīgāko tradicionālās kultūras notikumu Liepājā, piedāvājot plašu kultūras programmu.

Dažādu amatu meistari gaidīs apmeklētājus “Līvas tirgū” divas dienas – sestdien, 20. maijā, no plkst. 10.00 līdz 19.00 un svētdien, 21. maijā, no plkst. 11.00 līdz 15.00. Ikvienam interesentam būs iespēja apskatīt, iepazīt un iegādāties skaistas un gaumīgas latviešu amatniecības tradīcijās balstītas preces un pakalpojumus, gan arī klātienē sastapt meistarus, kuri labprāt dalīsies katras preces radīšanas stāstā, kā arī demonstrēs savas amatu prasmes meistardarbnīcās.

Šogad dalībai “Līvas tirgū” saņemts rekordliels pieteikumu skaits – 328, un, kā stāsta svētku rīkotāji, ļoti daudz zvanu saņemti vēl arī pēc pieteikšanās termiņa beigām. Tirgus veidotājiem bijis liels uzdevums, balstoties uz “Līvas tirgus” nolikumā minētājiem kritērijiem, atlasīt 210 amatu meistarus, kuru produkciju ikvienam būs iespēja novērtēt, iepazīt un iegādāties šī gada “Līvas tirgū”.

“Līvas tirgū” šogad gaidāma liela dažādība gan amatniecības nozarēs, gan radīto darbu klāstā – būs kā radošas, tā praktiskas lietas ikviena gaumei. Meistaru piedāvājumā plaši pārstāvēta būs keramika, apģērbs, rotaslietas, aksesuāri, koka izstrādājumi, interjera preces, metālkalumi, pinumi, kā arī produkcija, kas radīta no otrreiz pārstrādātiem materiāliem, un dabīgā kosmētika. Gardēži novērtēs sierus, vīnus, zivis, gaļas izstrādājumus un dažādu ekoloģisko pārtiku. Tiem, kuri ar mīlestību iekopj savu dārzu, būs iespēja iegādāties dažādu puķu, koku un dekoratīvo augu stādus, gan arī dārza skulptūras. Jau trešo gadu apmeklētāji gaidīti arī “Liepājas Meistaru ielā”, kurā tiks prezentēta Liepājas lietišķā māksla, augstvērtīgi amatniecības un dizaina izstrādājumi, kas top liepājnieku rokām.

Daudzi meistari “Līvas tirgū” aicinās arī pašu rokām iepazīt dažādu amatu prasmes meistardarbnīcās. Interesenti varēs izmēģināt ādas atslēgu piekariņu, rotu, svilpīšu un bērza tāss sīklietiņu izgatavošanu, koka vilciņu virpošanu, monētu kalšanu, keramikas trauka izgatavošanu uz senās virpas, celu jostu un atslēgu piekariņu aušanu, prievīšu un aukliņu pīšanu, ziepju izgatavošanu un citas prasmes. Savukārt īpašā “Maizes mājā” ikviens varēs iepazīt maizes ceļu no grauda līdz klaipam, uzzinot vairāk par maizes cepšanas rituālu, graudiem, graudu produktiem, maizes vēsturi un latviešu spēka zīmēm. Bet svētku reizei noderēs alus gatavošanas prasmes, kuras apgūt varēs biedrības “Starpnozaru mākslas grupa SERDE” Akmens alus brūvēšanas darbnīcā.

“Līvas tirgus” apvieno gan amata meistarus ar ilgu gadu pieredzi, gan pavisam jaunus uzņēmējus, kuru mērķis ir viens – parādīt senas un stabilas etnogrāfijas, mākslas un amatniecības vērtības jaunās formās un darbos. Lai veicinātu latviešu amatniecības tradīcijās balstītu jaunradi un tradīciju pārnesi jaunos dizaina produktos un pakalpojumos, “Līvas ciema svētku” rīkotāji ik gadu piešķir balvu “Līvas ciema meistarstiķis”, kas šogad tiks pasniegta svētdien, 21. maijā, plkst. 11.00.

“Līvas ciema svētkos” apmeklētājiem tiek piedāvāta plaša kultūras programma, ar kuru iepazīties iespējams gan sociālajos tīklos #LivasCiems #LiepajasKC, gan mājas lapas www.liepajaskc.lv sadaļā “Līvas ciema svētki”.

“Līvas ciema svētkus” piedāvā Liepājas pilsētas pašvaldība, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs. Atbalsta Liepājas speciālā ekonomiskā zona, Liepājas Jahtu osta “Liepaja Marina”, Liepājas Jūrniecības koledža, Ungārijas vēstniecība, radio “Star FM”, “IF P&C Insurance AS Latvijas filiāle”, “Canon Business Center Liepāja”, SIA “Venden”, SIA “Skrīveru pārtikas kombināts”. Sadarbības partneri – laikraksts “Kurzemes Vārds” un www.liepajniekiem.lv.
Svētkos ieeja ir bez maksas, tie pieejami ikvienam interesentam.

Informāciju sagatavojusi:
Inese Sērdiene
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja