“Līvas ciema svētki” šogad būs

08.03.2022

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs informē, ka vērienīgākais nemateriālā kultūras mantojuma notikums Kurzemē – “Līvas ciema svētki” – šogad būs un norisināsies 21. un 22. maijā.

Kā pastāstīja centra direktore Baiba Kļava, neraugoties uz šībrīža smago un nestabilo situāciju pasaulē, svētku rīkotāju komanda ir apņēmības pilna pilnvērtīgi un mērķtiecīgi strādāt, lai pēc divu gadu pārtraukuma apmeklētāju un dalībnieku iecienītie ”Līvas ciema svētki” Liepājā atkal notiktu. B.Kļava atklāja, ka gaidāmas vairākas izmaiņas: “Pirmkārt, vēlos teikt, ka šogad tie norisināsies jaunā vietā – Zvejnieku alejā un tai piegulošā Jūrmalas parka teritorijā. Iemesls vietas maiņai – Promenādē un tās apkārtnē notiekošie būvdarbi un pilsētvides sakārtošanas darbi. Otrs jaunums ir tas, ka svētku programmā ar dažādu kolektīvu priekšnesumiem šogad iekļausies Latvijas Bērnu un jauniešu folkloras kopu nacionālais sarīkojums “Pulkā eimu, pulkā teku”, ko rīko Valsts izglītības satura centrs, tradicionālās kultūras biedrība “Aprika”, Liepājas Bērnu un jaunatnes centrs ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Par citiem jaunumiem aktīvi informēsim turpmāk, jo svētki ir drīz un tos gaida gan svētku rīkotāji, gan simtiem dažādu amatu meistaru, tirgotāju, mūziķu un mākslinieku.”

Svētku neatņemama sastāvdaļa ir “Līvas tirgus”, kurā meistari ik reizi piedāvā tautas amatniecības un mākslas tradīcijās darinātus, oriģinālus un kvalitatīvus izstrādājumus, kas top, apvienojot seno amatu prasmes, tehnoloģiju attīstību un mūsdienu dizaina elementus. “Līvas tirgus” koordinatore Selēna Vasiļjeva pastāstīja, ka tirgotāji svētkus nav aizmirsuši un visu šo laiku cerību pilni gaidījuši, kad situācija kļūs labvēlīga un tirgus varēs notikt. “Jau februārī saņēmām daudzu interesentu zvanus un vēstules, un esam priecīgi, ka šogad varējām dot cerību, ka svētki un tirgus būs.”

Arī tirgus nolikumā gaidāmas izmaiņas: “Pēc divu gadu pārtraukuma, kam iemesls bija pandēmijas laika ierobežojumi, vēlamies atbalstīt mūsu vietējos meistarus, tāpēc šoreiz priekšroka tirgoties būs Latvijas amatniekiem un tirgotājiem.” S.Vasiļjeva piebilst, ka ilgi gaidītā pieteikšanās “Līvas tirgum” sāksies šīs nedēļas otrajā pusē, neminot vēl konkrētu datumu, jo notiek tehniskie sagatavošanās darbi. Informācija būs pieejama Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājaslapā www.liepajaskc.lv, “Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs” un “Līvas ciema svētki” lapās vietnē Facebook, kā arī plašsaziņas līdzekļos.

“Līvas ciema svētki” ar Liepājas valstpilsētas pašvaldības finansiālu atbalstu tiek rīkoti ar mērķi saglabāt un attīstīt kultūras mantojuma vērtību, izglītojot sabiedrību, veicināt vērtību izpratni, cieņu pret kultūras daudzveidību, cilvēka radošo darbību, zināšanu un prasmju dzīvotspēju un nodošanu no paaudzes paaudzē. Svētku rīkotāji galveno uzmanību velta amatu meistariem un māksliniekiem, kuri līdz mūsdienām pielieto senas un meklē jaunas tehnikas unikālu darbu izgatavošanā – dzintara apstrādē un rotu darināšanā, rokdarbos un aušanā, koka un metāla apstrādē, keramikā, latviešu tradicionālajā virtuvē, mākslā, dizainā un citās jomās.