Jauktais koris “LĪVA”

Jauktā kora “LĪVA” dziedātāji un diriģents savu piedalīšanos kora darbībā saskata kā daudzveidīgas iespējas pašiem būt piederīgiem tautas dziesmoto tradīciju saglabāšanā un turpināšanā - koncertos, salidojumos, konkursos, Dziesmu svētkos un citās aktivitātēs. Pozitīvi vērtējam, ka visi Latvijas pašdarbības kolektīvu dalībnieki nesavtīgi velta savu enerģiju un laiku tautas kultūras procesos.

vadītājs
Jēkabs Ozoliņš

Tas bija 1937.gada augusts, kad Jāņa Brigznas vadībā kopā sanāca jauni cilvēki un dibināja skolotāju kori. Tagad tas pazīstams ar nosaukumu “LĪVA”. Sākumā korim mainījušies diriģenti, bet visilgāk – no 1945.gada ar “LĪVU” ir strādājis maestro Valdis Vikmanis, un jau no 1976. gada diriģents ir Jēkabs Ozoliņš.

Jēkaba Ozoliņa vadībā korim bijuši visražīgākie gadu desmiti, kad plūkti lauri un gūta augsta atzinība ne tikai Latvijas koru vidū, bet arī ārpus robežām. Koncertēts Lietuvā, Igaunijā, Gruzijā, Armēnijā, Bulgārijā, Zviedrijā, Norvēģijā. Dziedātājiem ir īpašas atmiņas par koncertturnejām Zviedrijā 1991. un 1994.gadā, kad aizsākās draudzība ar Gēteborgas latviešu kori un tā diriģenti Ilzi Šakari. Savukārt, Krievijas pilsētā Ļeņingradā (tagad Sanktpēterburga) koris dziedāja sava diriģenta Jēkaba Ozoliņa valsts eksāmenā, viņam absolvējot šīs pilsētas konservatoriju.

Ņemot vērā latviešu kordziedāšanas mākslas augsto līmeni, “LĪVA” bija starp labākajiem Latvijas, tostarp Rīgas prominentajiem koriem. 1986.gadā ierakstīta kora vinilplate ar Agra Engelmaņa dziesmām un latviešu klasikas pērlēm. Skolotāju koris Valda Vikmaņa vadībā Liepājā pirmais un vienīgais jau padomju laikā sāka iestudēt garīgās mūzikas un lielo formu skaņdarbus. Garīgās mūzikas koncertprogrammas atskaņotas Latvijas baznīcās. Pārņemot kora vadību, Jēkabs Ozoliņš šo tradīciju turpināja. Nozīmīga ir kora sadarbība ar Liepājas Simfonisko orķestri. Laika posmā no 1995. – 2017. gadam lielas formas skaņdarbi atskaņoti kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un solistiem – Liliju Greidāni, Inesi Galanti, Maiju Krīgenu, Ievu Dreimani, Jāni Sproģi, Samsonu Izjumovu, Ivaru Cinkusu, Sergeju Martinovu.

Koris “LĪVA” piedalījies visos Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos sākot ar 1948.gadu un vairākkārt bijis arī laureāta godā. 1993.gadā diriģents Jēkabs Ozoliņš tika ievēlēts par XXI Dziesmu svētku virsdiriģentu. No 1980.gada koris piedalījies arī visos Kurzemes Dziesmu svētkos. 2018.gada 10.septembrī Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “LĪVA” bija jaunas tradīcijas “Virsdiriģentu svētki Irlavā” neatņemama sastāvdaļa. 2019.gadā Irlavā tika atklāts vides objekts “Virsdiriģentu plaukstu nospiedumi”, kurā savu plaukstas nospiedumu atstājis arī Jēkabs Ozoliņš.

Visos laikos kora “LĪVA” pamatrepertuārā ir latviešu klasiķu kora dziesmas un tautas dziesmu apdares. Īpaši un konsekventi popularizētas ir Liepājas komponista Agra Engelmaņa dziesmas.